Anasayfa / Ekonomi Haberleri / “Emekli olduğumuzda çok şey kaybederiz.” Emeklilik şokundan nasıl kaçınılır?

“Emekli olduğumuzda çok şey kaybederiz.” Emeklilik şokundan nasıl kaçınılır?

Kendimi beklenmedik bir şekilde banka tarafından paketlenmiş halde bulduğumda, başlangıçta çok mutluydum. Yine de ayrılmayı planlıyordum çünkü stres üzerime geliyordu. Banka bana 59 yaşında bir kıdem çeki verdiğinde, kendimi piyangoyu kazanmış gibi hissettim.

Hayat bir süreliğine oldukça iyiydi, ama sonra kötü bir emeklilik vakası beni vurdu. şok. Mojo’mu kaybettim ve sürekli olarak inanılmaz derecede kaybolmuş ve savunmasız olduğum hissine kapıldım. Kalbim artık beni neşelendiren hobiler ve faaliyetlerde değildi. Golf oynamak, yüzmek ve bisiklete binmek ev işi gibi gelmeye başladı.

Okumak: Bu doktorlar ve hemşireler neden TikTok’ta bu kadar çok zaman harcıyor?

İnan bana, bütün gün evde tek başına oturup canın sıkılırken kablolu haber izlemek kadar iç karartıcı bir şey yok. Düşünürseniz, emekli olduğumuzda çok şey kaybediyoruz.

Bir anda duygularımızı kaybediyoruz. amaç, kimliğimiz, topluluğumuz, yapımız ve rutinlerimiz. Bu unsurları değiştirmenin yollarını bulmak önemlidir, yoksa aklımızı kaybedebiliriz veya daha kötüsü.

Annem gibi insanlar hiçbir olumsuz yan etki olmaksızın mutlu bir şekilde emekli olurken, neden acı çektiğimi uzun süre düşündüm. Emeklilikte rahattı ve daha önceki, daha yoğun yıllarını kaçırmadı.

Okumak: 60’larımızdayız ve 401(k) planlarımızda 250.000$ kaybettik — yine de emekli olabilir miyiz?

Birçok araştırma ve öz-yansıtma sonrasında, annemden oldukça farklı olduğumu fark ettim. Emeklilik şokum, doğuştan sahip olduğum bazı temel ihtiyaçları, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmem için karşılanması gereken ihtiyaçları karşılayamamamla ilgiliydi.

annemin aksine ben büyüme odaklı emekli. Özerklik, çeşitlilik ve kimliğe güçlü bir şekilde ihtiyacım var. “Emekli” olarak etiketlenmek benim için bunu yapmayacak. Aslında, beni rahatsız ediyor.

Okumak: Erken emekli olduk ve hayatımızı Meksika, Kaliforniya ve bir minibüs arasında bölüştük ve asla arkamıza bakmadık

İlginç ve ilgi çekici şeyler yapmaya güçlü bir ihtiyacım var. zorlu, bana tatmin ve başarı duygusu veren faaliyetler. Örneğin, başkalarına yardım etmek için her zaman güçlü bir ihtiyacım oldu. Bunu yapma fırsatı bulduğumda, kendimi gerçekten iyi hissetmemi sağlıyor.

Bu ihtiyaçlar asla ortadan kalkmaz – emeklilikte bile. Artık bir bankacı olmak istemesem de, işimin hoşuma giden ve bana bir başarı duygusu veren bazı yönlerinin olduğunun farkındayım. Emekli olmaya zorlandığımda bunu kaybettim. Bu ihtiyaçları karşılamanın alternatif yollarını bulana kadar emeklilik cehenneminde sıkışıp kaldım ve depresyon ve kaygıdan acı çektim.

Okumak: “Emekliyim, peki 401(k) ile ne yapacağım?” Dört seçeneğiniz var – ancak bunlardan yalnızca üçü iyi.

Bazı emekliler çalışmaya aç kalmaz ve olanları kucaklar. Diğerleri – büyüme odaklı olanlar – örneğin çok fazla yiyip içerek duygularını uyuşturmaya çalışırlar. Bu davranış geçici bir rahatlama getirebilir, ancak aynı zamanda daha uzun vadeli sorunlar da getirebilir. Dikkatli olmazsanız emeklilik şoku sizi yaşlandırır ve içindeki yangını söndürür. Bazı emekliler gibi hayatınızın en güzel yıllarını uyurgezer bir şekilde geçirmek istemezsiniz.

Okumak: Emekliliğimde yaşamak için mükemmel bir yer aramaya gittim ve yol boyunca kayboldum

Emekli olduktan sonra mutsuz olan bir aile üyesi veya arkadaşım hakkında insanlardan kaç tane hikaye duyduğumu size anlatamam. Birçoğu doktor, öğretmen ve üst düzey yönetici olarak başarılı kariyerlere sahipti.

Harika bir emeklilik geçirmeleri gerekirdi ama olmadı çünkü artık çalışırken sahip oldukları güçlü amaç duygusuna sahip değillerdi. Artık yaşamlarına anlam ve tutarlılık katan günlük bir katkı yapmıyorlardı. Bir seçeneğiniz varsa, neden yapmayı sevdiğiniz bir şeyi yapmaktan vazgeçesiniz? Bu bana pek mantıklı gelmiyor.

Ne yazık ki, çok az finansal danışman emeklilik planlamasının bu hayati yönü hakkında konuşuyor. Bu, bazı danışanların amaçsız, verimsiz yaşamlar sürmesine neden olabilir.

Bu kaderden kaçınmanıza yardımcı olacak bir öneri ile sizi baş başa bırakacağım. Emeklilik, şimdiye kadar deneyimleyeceğiniz en büyük yaşam geçişlerinden biridir. Bu bireysel bir süreçtir ve emekli arkadaşlarınız için işe yarayan sizin için çalışmayabilir.

En güçlü ihtiyaçlarınızı, yani sizi gerçekten harekete geçiren şeyleri bilin ve ardından onları düzenli olarak tatmin edecek aktiviteler bulun. Mutlu ve tatmin edici bir emekliliğin anahtarı budur. Bu kadar basit. Ne yazık ki anlamam bu kadar uzun sürdü.

Bu sütun ilk kez göründü mütevazi dolar. İzin alınarak yeniden yayınlandı.

Mike Drak, finansal hizmetler sektöründe 38 yıllık bir emektardır. O, ortak yazar Tasarıma Göre Uzun Ömürlü Yaşam Tarzı, Emeklilik Cennet veya Cehennem Ve Zafer Turu Emekliliği. Mike, müşterilerin tatmin edici bir emeklilik tasarlamasına yardımcı olmak için bir yatırım danışmanı olan karısıyla birlikte çalışır. Mike hakkında daha fazla bilgi için şu adrese gidin: BoomingEncore.com.


İlginizi Çekebilir

Düşen enerji maliyetleri manşet enflasyonu düşürürken çekirdek fiyatlar hala inatla yüksek olduğu için ECB ikilemi

Perşembe günü açıklanan veriler, Avrupa’da manşet enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşladığını gösterdi. Ancak, tüccarlar temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: