Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ekonomi güçlü kalmaya devam ederken, konut kredisi oranları art arda beşinci hafta yükseliyor

Ekonomi güçlü kalmaya devam ederken, konut kredisi oranları art arda beşinci hafta yükseliyor

Sayılar: Mortgage oranları art arda beşinci hafta yükseldi.

30 yıllık sabit oranlı ipotek, 9 Mart itibarıyla ortalama %6,73’tü. veri Perşembe günü Freddie Mac tarafından yayınlandı.

Bu, önceki haftaya göre 8 baz puan artış anlamına geliyor. Bir baz puan, yüzdelik puanın yüzde birine eşittir.

Geçen hafta, 30 yıllık %6,65’ti ve geçen yıl ortalama %3,85’ti.

15 yıllık ipotek ortalama oranı, bir önceki hafta %5,89’dan %5,95’e yükseldi. Bir yıl önce, 15 yıllık %3,09’du.

Freddie Mac’in ipotek oranlarıyla ilgili haftalık raporu, ülke genelindeki borç verenlerden alınan ve bir borçlu ipotek için başvurduğunda Freddie Mac’e sunulan binlerce başvuruya dayanmaktadır.

Verileri şuradan ayırın: Mortgage Haberleri Günlük Perşembe sabahı 30 yıllık sabit oranlı ipoteğin ortalama %6.94 olduğunu söyledi.

Freddie Mac’in dediği gibi: Freddie Mac’in baş ekonomisti Sam Khater yaptığı açıklamada, “Fed’in para politikası konusunda daha agresif bir duruş sinyali vermesiyle birlikte ipotek oranları yukarı yönlü seyrini sürdürüyor” dedi.

“Müstakbel ev alıcıları, karşılanabilirlik ve düşük envanterin bileşik zorluklarıyla yüzleşmeye devam ediyor” diye ekledi.

Ne diyorlar: Bright MLS’in baş ekonomisti Lisa Sturtevant yaptığı açıklamada, “Genel olarak … daha yüksek oranlar, tam da takvimin bahar konut piyasasının hızlanması gerektiğini söylediği gibi, alıcı faaliyetlerini baskı altına alacak” dedi.

“En büyük etki, pandemi boyunca nakit ve tekrar alıcılara karşı rekabet eden ve hala yüksek ev fiyatları ve artan ipotek oranlarının bir-iki darbesiyle karşı karşıya olan ilk kez ev satın alanlar arasında hissedilecek” diye ekledi.

Piyasa tepkisi: 10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
%3,705
Perşembe günü öğleden sonraki seansta %3,9’un üzerindeydi.


İlginizi Çekebilir

Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street açıkça henüz bir şey görmedi. Yatırımcıların doyamadığı çip üreticisi Nvidia Corp., hafta sonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: