Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Düşen enerji maliyetleri manşet enflasyonu düşürürken çekirdek fiyatlar hala inatla yüksek olduğu için ECB ikilemi

Düşen enerji maliyetleri manşet enflasyonu düşürürken çekirdek fiyatlar hala inatla yüksek olduğu için ECB ikilemi

Perşembe günü açıklanan veriler, Avrupa’da manşet enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşladığını gösterdi.

Ancak, tüccarlar temel fiyat baskılarının inatla yüksek kalmaya devam ettiğini ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerekebileceği endişelerini artırdığını belirttikçe, tahvil getirileri ilk kayıplarını tersine çevirdi.

Euro bölgesinin dördüncü büyük ekonomisi olan İspanya’da tüketici fiyatları, Şubat ayında kaydedilen %6’lık artıştan keskin bir düşüşle ve %3,7 olan tahminlerin altında, Mart ayına kadar %3,1 arttı.

İspanya enflasyonunun 20 ayın en düşük seviyesi, ülkenin Ukrayna işgalinin ardından Rus fosil yakıtlarından vazgeçmesinin ardından doğal gaz piyasasındaki sıkı koşulların kıta genelinde gevşemesiyle enerji fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandı.

Avrupa’da gazın megavat saati altı ay önceki 175 avrodan Perşembe günü yaklaşık 44 avroya indi.

Bu arada, Alman eyaletlerinden gelen bir dizi rapor da enflasyonun düştüğünü gösterdi. Ülkenin en büyük iki ekonomik gücü olan Kuzey Ren-Vestfalya ve Bavyera, Mart ayında yıllık tüketici fiyatlarının bir önceki aya göre %8,5’ten %6,9’a ve sırasıyla %8,8’den %7,2’ye düştüğünü gördü.

Toplu Almanya enflasyon verileri Perşembe günü Doğu saatiyle 8’de yayınlanacak ve avro bölgesi genelindeki rakam Cuma günü yayınlanacak.

Gösterge Alman 2 yıllık tahvil getirileri TMBMKDE-02Y,
%2,675,
özellikle merkez bankası para politikasına duyarlı olan endeksler, yatırımcıların manşet enflasyondaki düşüşü memnuniyetle karşılamasıyla başlangıçta 10 baz puandan fazla düşerek %2,54’e geriledi.

Ancak daha sonra getiriler, piyasanın – yakıt ve gıda gibi değişken kalemleri hariç tutan – İspanya çekirdek enflasyonunun yalnızca yüzde 0,1 düşerek yüzde 7,5’e düştüğünü kaydetmesinin ardından, günde 1 baz puan artışla yüzde 2,655’e yükseldi.

Düşen manşet enflasyon ancak inatla yüksek çekirdek enflasyon, özellikle de kısmen faiz oranlarındaki son keskin artışların neden olduğu bankacılık sektöründeki streslere karşı temkinli olduğundan, ECB’nin parasal stratejisini zorlaştırıyor.

ECB, Mart ayının başlarında borçlanma maliyetlerini 50 baz puan daha artırarak %3’e çıkardı ve önümüzdeki aylarda bunu %3,5’e çıkarması bekleniyor.

Ancak yine Perşembe günü yayınlanan bir duyarlılık anketi, analistlere göre kıta genelinde güvenin kırılgan olmaya devam ettiğini gösterdi.

“Eurostat’ın ekonomik duyarlılık anketi, PMI’lerin geçen hafta hizmet odaklı iyileşmesinin aksine, Mart ayında hafif bir zayıflama gördü. Euro bölgesi faaliyeti şu anda enerji şoku sonrası toparlanmanın zirvesine yakın olabilir. Deutsche Bank Kıdemli Ekonomisti Peter Sidorov, “Yılın ikinci yarısına doğru ilerlerken, yeni ters rüzgarlar, özellikle de keskin merkez bankası sıkılaştırması ekonomi üzerinde baskı oluşturacak gibi görünüyor” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: