Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dünya Kadınlar Günü: ABD’de cinsiyete dayalı ücret farkı 20 yılda zar zor hareket etti. Neden?

Dünya Kadınlar Günü: ABD’de cinsiyete dayalı ücret farkı 20 yılda zar zor hareket etti. Neden?

Bugün Dünya Kadınlar Günü, ama çok yol kat ettik bebeğim – cinsiyetler arası ücret farkı son 20 yılda neredeyse hiç kıpırdamadı.

Özellikle üzücü olan şu ki, kadınlar kariyerlerine erkek meslektaşlarının kazandığına yakın kazanarak başlarken, erkeklerin kazandığı arasındaki fark, kariyerlerini sürdürürken kadın meslektaşlarının gelirini geride bırakıyor.

Yani, ne oluyor?

Amerikalı kadınlar, geçen yıl bir erkeğin kazandığı her 1 dolar için hala sadece 82 sent kazanıyordu ki bu, kadınların dolar başına 80 sent kazandığı 2002’de cinsiyetler arası ücret farkının ne kadar iç karartıcı bir şekilde yakın olduğunu gösteriyor. yakın tarihli bir habere göre Pew Araştırma Merkezi veri denemesi Mart ayındaki Kadın Tarihi Ayı şerefine ve öncesinde Eşit Ücret Günü 14 Mart’ta; ikincisi, ABD’li kadınların bir önceki yıl boyunca çalıştıklarına ek olarak yıl içinde ne kadar çalışması gerektiğini sembolize ediyor! – erkeklerin bir yıl önce yaptıklarını kazanmak için.

Kadınların üniversiteden mezun olma olasılıklarının erkeklerden daha yüksek olmasına rağmen, teorik olarak kazanma güçlerini artırması gereken, cinsiyetler arası ücret farkı 21. yüzyılda da devam etti.

İlgili: Kadınların emeklilik için erkenden daha fazla tasarruf etmesi ve daha agresif yatırım yapması gerekiyor – işte nedeni bu

İlk olarak, cinsiyete dayalı ücret farkının dır-dir 1980’lerde olduğundan daha iyi; 1982’de kadınlar bir erkeğin eve getirdiği her dolar için sadece 65 sent kazanıyordu. Ve fark 1982 ile 2002 arasında yüzde 14 oranında azalmaya devam etti – ancak o zamandan beri kadınların ücret artışları durmuş gibi görünüyordu.

Eğitim kazanımları, ücret farkını azaltmadaki bu erken başarının bir kısmını açıklamış olabilir; 1982’de, çalışan erkeklerin %26’sına kıyasla, 25 yaş ve üzerindeki çalışan kadınların yalnızca %20’si lisans derecesine sahipti. Ancak 2022’ye gelindiğinde, çalışan kadınların neredeyse yarısı (%48), erkeklerde bu oran %41’e kıyasla lisans veya daha yüksek eğitim düzeyine sahipti. Yine de yüksek öğrenim, ücret farkını kapatmaya devam etmedi, belki de son yıllarda üniversiteden mezun olmanın getirdiği ücret kazançlarının da (her iki cinsiyet için) değişmesi nedeniyle. Pew, 1980’lerde mezunların yararlandığı “üniversite maaş priminin” zamanla yavaşladığını ve bunun “muhtemelen kadınların kazancındaki göreli büyümeyi azalttığını” belirtiyor.

ABD’de cinsiyete dayalı ücret farkı son yıllarda kapanmadı, ancak genç işçiler arasında daha dar.

Pew Araştırma Merkezi

Peki neden kadınlar hala erkeklerden daha az maaş alıyor?

Pew, cinsiyetler arası ücret farkının karmaşık olduğunu ve son yirmi yılda “neredeyse tamamen durduğu” küçülmenin neden tek bir açıklaması olmadığını belirtiyor. Ancak rapor, zaman içinde kadınların kazancını azaltırken erkeklerin gelirini artıran bazı faktörlere dikkat çekiyor.

Dikkate değer bir nokta, kadınların kariyerlerine genellikle giriş seviyesindeki erkek akranlarının kazandığına yakın kazanarak başlamaları, ancak daha sonra gelirleri arasındaki uçurumun yaşla birlikte artmasıdır.

Örneğin, 2010’da 25 ila 34 yaşları arasındaki kadınlar kendi yaşlarındaki erkeklerden %92 daha fazla kazanırken, genel olarak kadınlarda bu oran %83’tür. Ancak 2022’de, bu kadın grubu artık 37-46 yaş aralığındayken, aynı yaştaki erkeklerden yalnızca %84 daha fazla kazanıyorlardı. Ve Pew aynı modelin daha önceki yıllarda 25 ila 34 yaşları arasındaki kadın gruplarında tekrarlandığını gördü. Ve rapor, bunun işgücüne şimdi giren kadınlar için bir gelecek olabileceği konusunda uyarıyor: Kendi yaşlarındaki erkeklerle eşit maaş almaya başlayabilirler, ancak birkaç on yıl içinde, erkek akranları muhtemelen giderek daha fazla kazanmaya başlayacaklar. marjlar.

Genç kadınlar kariyerlerine kendi yaşlarındaki erkeklere göre daha yakın bir ücretle başlar – ancak yaşlandıkça kazanç farkı artar.

Getty Images/iStockphoto

Daha ne, yeni bir LinkedIn raporu ABD iş gücünde liderlik pozisyonlarındaki kadın sayısının son altı yılda sadece %1 arttığını tespit ediyor, bu da kadınların başlangıç ​​seviyesindeki pozisyonlardan liderlik rollerine erkekler gibi atlamadıklarını gösteriyor. Ve bu, birçok endüstride çalışanların çoğunluğu olmasına rağmen.

Pew’in araştırması, ebeveynliğin muhtemelen buradaki kilit faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. Erkekler genelde hoşlanır “babalık maaşı primi” Bu, babaların çocuksuz çalışan erkeklere kıyasla iş gücünde olma, her hafta daha fazla saat çalışmanın yanı sıra ücret artışından yararlanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak diğer taraftan, kadınların kariyerleri genellikle anne olduklarında darbe alır. Pew, 25 ila 44 yaşları arasındaki annelerin işgücünde olma olasılığının, aynı yaştaki çocuksuz kadınlara göre daha düşük olduğunu ve çalışmaya devam edenlerin çocuksuz kadınlara göre her hafta daha az saat çalışma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bu, çalışan bir annenin kazancını tüketerek cinsiyetler arası ücret farkını genişletmeye yardımcı oluyor.

İlgili: Erkeklerin çalışan kadınları hayatlarında desteklemeleri için 9 ipucu. Evde yardım ederek başlayın.

Ve maaş farkı kesinlikle ırk tarafından şiddetlenir. Geçen yıl kadınlar genel olarak erkeklerden %82 ​​daha fazla kazanırken, beyaz kadınlar %83 ile pariteye biraz daha yakındı. Ancak geçen yıl Siyah kadınlar beyaz erkeklerin %70’ini, Hispanik kadınlar ise sadece %65’ini kazandı. (Asyalı kadınlar beyaz erkeklerle eşitliğe daha yakındı ve %93 daha fazla kazanıyordu.) Deneyim, eğitim ve erişimdeki farklılıkların hepsi burada da söz konusu olsa da, Pew şunu belirtiyor: işe alım ayrımcılığının kanıtı ırk ve etnik gruplara karşı mücadele, işçileri kariyerlerinde ilerleme ve daha fazla para kazanma fırsatlarından da mahrum eder.

İlgili: Siyah Amerikalılar için emeklilik için para biriktirmek neden bu kadar zor – ve pandemi ırksal servet farkını nasıl artırdı?

İlgili: Biden’ın Birliğin Durumu, Siyahi işsizliğin “rekor seviyeye yakın” olduğunun altını çizdi. İşte tam hikaye.

Dahası, pek çok Amerikalı kadın hala orantısız bir şekilde çocuklara baktığından, yaşlanan ebeveynlerden veya ihtiyaç sahibi diğer aile üyelerinden bahsetmiyorum bile, bu aynı zamanda sahip olabilecekleri iş türlerini ve bu işlerde yönetim basamaklarını ne kadar yükseltebileceklerini de etkileyebilir. , bu da bazı mesleklerde (STEM alanlarında olduğu gibi) cinsiyet ayrımına katkıda bulunur. Kadınlar, STEM (aka bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) mesleklerinde ve daha fazla ödeme yapma eğiliminde olan yönetim veya C-suite rollerinde yeterince temsil edilmemektedir. Ve bazı yerlerde aşırı temsil ediliyorlar. eğitim, sağlık ve kişisel bakım gibi en düşük ücretli alanlarHangi ücret farkını daha da açmaktadır.

İlgili: ‘Çocuk bakımı giderek ulaşılamaz hale geliyor’: İki çocuk için çocuk bakımı çoğu eyalette barınma masraflarını aşıyor

İleriye dönük olarak, rapor, ücret eşitliğinin muhtemelen kadınların iş ve bakım sorumluluklarını dengelemesine yardımcı olacak artan işyeri esnekliğine ve ayrıca toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını ve ayrımcılığını ele alan “toplumsal ve kültürel normlardaki daha derin değişikliklere” bağlı olduğu sonucuna varıyor.

Unsur.net’ta daha fazlası:

Irksal, etnik ve cinsiyete dayalı emeklilik farkları: Bunları nasıl kapatabiliriz?

Uzmanlar, enflasyonun kadınları daha ‘şiddetli’ vurduğunu söylüyor. İşte nedeni.

Görüş: Ücret şeffaflığı işçiler için iyidir ve işverenler en iyi iş başvurusunda bulunanlardan daha fazlasını alır


İlginizi Çekebilir

Siemens Energy, Siemens Gamesa borcunu 1,6 milyar dolarlık yeşil tahvil ile yeniden finanse edecek

Siemens Energy AG, rüzgar türbini birimi Siemens Gamesa Renewable Energy’nin mevcut borcunu yeniden finanse etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: