Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dow vadeli işlemleri, önümüzde perakende satış verileriyle birlikte Credit Suisse’in banka sektöründeki endişeleri yeniden alevlendirmesiyle 500 puanın üzerine çıktı

Dow vadeli işlemleri, önümüzde perakende satış verileriyle birlikte Credit Suisse’in banka sektöründeki endişeleri yeniden alevlendirmesiyle 500 puanın üzerine çıktı

ABD hisse vadeli kontratları Çarşamba günü, Credit Suisse’in sağlığıyla ilgili taze endişelerin bankacılık sektöründe yeniden endişe yaratmasıyla ve yatırımcıların taze perakende satışlar ve üretici fiyat endeksi verilerini beklemesiyle düştü.

Hisse senedi endeksi vadeli işlemleri nasıl işlem görüyor?
 • S&P 500 vadeli işlemleri ES00,
  -%1,69
  69,5 puan veya %1,7 düşüşle 3885 oldu

 • Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri YM00,
  -%1,65
  559 puan veya %1,7 düşüşle 31841 oldu

 • Nasdaq 100 vadeli NQ00,
  -1.41%
  193,25 puan veya %1,5 kayıpla 12143

Salı günü, Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA,
+%1,06
336 puan veya %1,06 artışla 32155’e, S&P 500 SPX’e,
+%1,65
64 puan veya %1,65 artışla 3919’a yükseldi ve Nasdaq Composite COMP,
+2.14%
239 puan veya %2,14 artışla 11428 oldu.

Piyasaları yönlendiren nedir?

Tüccarlar finans sektöründeki dalgalanmaların ekonomi ve merkez bankası politikası üzerindeki etkisini ölçmek için mücadele ederken, üç ABD bankasının başarısızlığının güvenli varlıklara, özellikle de Hazine tahvillerine kaçışa yol açtığı ateşli birkaç günün ardından borsalardaki ruh hali başlangıçta daha sakin görünüyordu.

“Üç büyük çalkantı seansından sonra, son 24 saat piyasa oynaklığının SVB krizinin başlamasından bu yana ilk kez istikrar kazanmaya başladığını gördü… Dünden elde edilen kanıtlar, ABD’li banka mudilerinin geri durmalarının acil krizi aç bırakmaya başladığıydı. Deutsche Bank’ta stratejist olan Jim Reid, sabahın erken saatlerinde bir notta “oksijen” dedi.

Ancak, Bloomberg’in Credit Suisse CSGN’nin en büyük hissedarı olduğunu bildirmesinin ardından, Çarşamba günü Wall Street’in açılış zilinden birkaç saat önce hava bozuldu.
-20.56%
kuşatılmış İsviçreli borç verene daha fazla fon yatırmayı reddetmişti.

Haber, Credit Suisse hisselerinde ilk kez %21’lik bir düşüşün iki avronun altına düşmesine yol açtı ve Avrupa banka hisselerinde geniş çaplı bir satışı tetikledi. Zions ZION gibi ABD bölgesel bankalarının hisseleri,
+4.47%
ve Pasifik Batı PACW,
+%33,85,
de baskı altındaydı. Credit Suisse CS’nin ABD’de işlem gören hisseleri,
-1.18%
benzer miktarda düştü.

“SVB’nin çöküşünün gölgesi hâlâ büyük görünürken, sektörün sağlamlığına ilişkin korkular su yüzüne çıkarken, bankacılık rotası başka bir uğursuz viraja girdi. Hargreaves Lansdown’da para ve piyasalar başkanı Susannah Streeter, “ABD bankacılık sektörünün Moody’s tarafından negatife düşürülmesiyle birlikte, gerginlik çok yüksek ve bu Avrupa’da sıcak bir karmaşaya dönüştü” dedi.

Bankacılıkla ilgili endişeler yeniden su yüzüne çıkmadan önce, Çarşamba gününün ana odak noktası muhtemelen sabah 8:30’da açıklanacak olan Şubat ayı ABD perakende satış verileriydi. Şubat ayı üretici fiyat endeksi ile de Doğu Zamanları sabah 8:30’da yayınlandı.

Salı günü açıklanan tüketici fiyatları verileri, enflasyonun Şubat ayında Federal Rezerv’in %2’lik hedefinin üç katına çıktığını gösterdi. Piyasa, perakende satış ve fabrika kapı fiyatları raporlarında herhangi bir şok olmaması koşuluyla, merkez bankasının 22 Mart’taki toplantısından sonra faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %4,7 ila %5,0 aralığına yükseltmesini bekliyor.

Sadece iki gün önce tüccarlar, Fed’in bankacılık sektöründeki stresi azaltmak için bir hafta içinde faiz oranlarını değiştirmeyeceğine dair bahis oynuyorlardı.

Devlet getirilerindeki keskin hareketler, Hazine oynaklığının bir göstergesi olan ICE BofAML MOVE Endeksi’ni Salı günü yaklaşık 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Yükselen bir MOVE endeksi, tahvillerdeki belirsizliğin hisse senetlerine değer biçmeyi zorlaştırması nedeniyle son zamanlarda hisse senetleri üzerinde baskı oluşturma eğiliminde.

Bununla birlikte, CBOE VIX endeksi VIX,
+%14,71,
Beklenen S&P 500 volatilitesinin bir ölçüsü, Credit Suisse endişeleri alevlenmeden önce 24 civarında işlem görüyordu ve hafta başında 30’a yükseldi.

“Yatırımcılar, en azından ABD TÜFE baskısının yüksek enflasyon hakkında yeni bir hatırlatma sunmasından sonra, faiz artışlarında yakında bir duraklama olacağına dair tahminlerinden geri adım atıyorlar. Açıkça görülüyor ki geçen Çarşamba günü SVB öncesi dönemden çok uzaktayız, ancak bankaların bulaşmasına ilişkin endişelerin azalmaya başlamasıyla birlikte nihayet finansal piyasalarda yeniden bir miktar iyimserliğin geri döndüğünü görüyoruz” dedi.

Çarşamba günü yayınlanacak diğer ABD ekonomik güncellemeleri: Mart ayı için Empire State imalat anketi, saat 08:30; Ocak ayı iş envanterleri ve Mart ayı ev inşaatçıları anketi, her ikisi de saat 10:00’da


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: