Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dow vadeli işlemleri, Mart ayı istihdam raporunun ince Hayırlı Cuma işlemlerinden sonra yükseldi

Dow vadeli işlemleri, Mart ayı istihdam raporunun ince Hayırlı Cuma işlemlerinden sonra yükseldi

ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri, sağlam bir Mart ayı istihdam raporunun ardından tatil nedeniyle kısalmış bir seansta yükseldi, ancak yatırımcılar, Kutsal Cuma tatili nedeniyle hisse senetlerinde nakit ticaretinin kapalı olması nedeniyle gelecek haftaya kadar verileri tam olarak sindiremeyecekler.

Hisse senedi endeksi vadeli işlemleri Doğu saatiyle 09:15’te kapandı. Hisse senedi endeks vadeli işlemleri, ABD piyasalarının Pazartesi günü normal işlem saatlerine dönmesiyle Pazar günü normal saatlerinde, 18:00’de işlem görmeye devam ediyor.

Hisse senedi vadeli işlemleri ne yapıyor?
 • Dow Jones Sanayi Ortalaması YM00’deki Vadeli İşlemler,
  +0.19%
  64 puan veya %0,2 artışla 33.723 oldu.

 • S&P 500 vadeli işlemleri ES00,
  +%0,24
  9,75 puan veya %0,2 artışla 4.141,75 oldu.

 • Nasdaq-100 vadeli NQ00,
  +0.10%
  13,50 puan veya %0,1 artışla 13.184,25 oldu.

Dow endüstrileri dışında ABD hisse senetleri, S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq için art arda üç haftalık artışın ardından Perşembe günü tatil nedeniyle kısalan haftayı düşüşle tamamladı. Dow DJIA,
+0.01%
S&P 500 SPX haftalık %0.6 yükselirken,
+%0,36
%0.1 ve Nasdaq COMP düştü,
+%0,76
2020’den bu yana en iyi çeyreğini kaydettikten sonra %1,1 düştü.

Market sürücüleri

ABD, Mart ayında 236.000 yeni iş ekleyerek, Federal Rezerv’in işe alımlarda büyük bir yavaşlama umutlarına meydan okudu ve muhtemelen merkez bankasının enflasyonu dizginlemesini zorlaştırdı. The Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler 238.000 yeni iş öngörüyordu.

İşsizlik oranı ise %3,6’dan %3,5’e geriledi. Ücretler geçen ay %0,3 arttı.

CUNA Mutual Group’un baş ekonomisti Steve Rick, e-postayla gönderilen yorumlarında, “Bu ayın raporu, faiz oranlarındaki artışların sıkı işsizlik koşullarını henüz etkilemediğini gösteriyor” dedi.

Hazine getirileri yükseldi ve dolar yükseldi, ancak tüccarlar tatil nedeniyle koşulların zayıf olduğunu belirtti. Fed fonları vadeli işlemleri, trader’ların Federal Rezerv’in Mayıs ayında faiz oranlarını çeyrek puan artırma ihtimalinin yaklaşık %70 ve politika yapıcıların faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalinin yaklaşık %30 olduğunu fiyatladığını gösterdi. Tüccarlar Perşembe günü kabaca 50-50’lik bir bölünme gördüler.

Glenmede’de özel servet baş yatırım yetkilisi Jason Pride bir notta, “Bugünün istihdam raporu, ABD’de ortaya çıkan yavaş ilerleyen bir durgunlukla tutarlı ve enflasyon endişelerinin derhal çözülmesine işaret etmiyor” dedi. “Bu nedenle, veriler Fed’in duraklamasını haklı çıkarmıyor gibi göründüğü için, Mayıs ayında bir başka çeyrek puanlık faiz artırımı olasılığı daha yüksek olmalı.”

Pride, bununla birlikte, politika yapıcılar ve yatırımcıların bir sonraki Fed toplantısından önce gelecek haftaki tüketici fiyat endeksi okuması da dahil olmak üzere bir dizi veri göreceklerini kaydetti.

Görmek: İş raporu ‘muhtemelen ölçekleri Mayıs’ta başka bir oran artışına doğru yönlendiriyor’ – ekonomistler Mart açıklamasına tepki gösteriyor

Hayırlı Cuma bir pazar tatilidir, ancak ABD federal tatili değildir. Bu, ABD Çalışma Bakanlığı’nın her zamanki gibi Mart ayı istihdam raporunu yayınladığı anlamına geliyor. Tahvil tüccarları, Sifma’nın verilere tepki vermesine izin vermek için öğlen ET’yi önermesiyle yarım günlük bir ticaret görecek.

Okumak: Hayırlı Cuma, borsa tacirlerinin Mart ayı iş raporunu nasıl sindireceğini neden karmaşık hale getiriyor?

Yatırımcılar geçen hafta boyunca işle ilgili bir veri akışı gördüler. Salı günü yayınlanan veriler, ABD’deki iş ilanlarının sayısının 10 milyonun altına düşerek 21 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi; bu da, sıcak bir iş piyasasının biraz cızırdamaya başlayabileceğine işaret ediyor.

ADP Çarşamba günü, özel sektörün Mart ayında ekonomistlerin beklediği 210.000’in çok altında 145.000 iş eklediğini söyledi. Perşembe sabahı haftalık işsizlik başvuruları verileri, yardımlar için ilk kez yapılan başvuruların geçen hafta beklenenden yüksek olduğunu gösterdi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: