Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Donald Trump suçlandı. Hala cumhurbaşkanlığına aday olabilir mi?

Donald Trump suçlandı. Hala cumhurbaşkanlığına aday olabilir mi?

Donald Trump, Perşembe günü Manhattan büyük jürisi tarafından, eski cumhurbaşkanı ile cinsel ilişkiye girdiğini söyleyen bir porno yıldızına sus payı ödemeleri içeren bir davada suçlandı. Bu, Trump’ın Beyaz Saray’ı tekrar arama planları için ne anlama gelecek? Trump, 2024 kampanyasına hızla devam ederken, Manhattan bölge savcısı Demokrat Alvin Bragg’ın olası suçlamaları ve bunların etkileri hakkında işte birkaç soru ve yanıt.

Soru: Suçlanan bir kişi cumhurbaşkanlığına aday olabilir mi?

Cevap: Evet. Anayasada buna engel bir şey yok. Anayasanın II. Maddesi, 1. Bölümü sabıka kayıtlarından bahsetmiyor. Koşmak için tek şart, en az 35 yaşında doğuştan vatandaş olmak ve 14 yıldır ABD’de ikamet etmektir.

Hukuk uzmanlarına göre, yalnızca zanlı bir kişi cumhurbaşkanlığına aday olamaz, aynı zamanda hüküm giymiş biri de cumhurbaşkanlığına aday olabilir.

Hukuk uzmanlarına göre, yalnızca zanlı bir kişi cumhurbaşkanlığına aday olamaz, aynı zamanda hüküm giymiş biri de cumhurbaşkanlığına aday olabilir. ABC News hukuk analisti Kate Shaw, “Anayasa’da suçlardan hüküm giymiş kişileri başkanlığa aday olmaktan veya başkan olarak hizmet etmekten diskalifiye eden hiçbir şey yok” ağa anlattı.

Bununla birlikte, Trump bir ağır suçtan hüküm giyecek olsaydı, muhtemelen kendisine oy veremezdi – 48 eyalet, ağır suç mahkumiyetine sahip kişilerin oy kullanmasını yasakladısavunuculuk grubuna göre Hüküm Verme Projesi.

Arşivlerden (Temmuz 2020): Yüksek Mahkeme, Florida suçlularının oy kullanma haklarını geriletiyor

Ayrıca bkz (Mayıs 2021): Florida’dan DeSantis, Demokratların ve eleştirmenlerin Amerikan karşıtı olarak adlandırdığı Cumhuriyetçi oylama tasarısını imzaladı; ‘Fox & Friends’e özel olarak sahnelenen fatura imzalama

S.: Trump olası bir iddianamenin kampanyası üzerindeki etkisi hakkında ne söyledi?

A.: “Ayrılmayı düşünmem bile” bu yılki Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı’ndaki konuşmasından önce gazetecilere söyledi. “Muhtemelen sayılarımı artıracak.” Trump yanlış bir şey yapmadığını söyledi.

Mart ortasında Trump, önümüzdeki günlerde tutuklanabileceğini söylemiş, destekçilerini protestoya teşvik etmiş ve sosyal medyada “MİLLETİMİZİ GERİ AL!”

Bragg, yanıt olarak, ekibine, eski cumhurbaşkanını suçlama kararına yaklaşırken ofisin gözünü korkutmayacağını veya caydırılmayacağını söyledi.

S.: Trump’ın GOP adaylığı için rakipleri veya diğer Cumhuriyetçi politikacılar bir iddianame hakkında ne dedi?

A.: Kaliforniyalı bir Cumhuriyetçi olan Meclis Sözcüsü Kevin McCarthy, Trump’ı savundu ve Bragg’ın soruşturmasının esasını küçümsedi, ancak “İnsanların bunu protesto etmesi gerektiğini düşünmüyorum, hayır” dedi. Manhattan DA’nın soruşturmasına soruşturma çağrısında bulunan Temsilci Jim Jordan, R-Ohio, Perşembe günü tek kelimelik bir tweet attı: “İğrenç.” GOP cumhurbaşkanlığı adaylığı için teklifini açıklaması beklenen Florida Valisi Ron DeSantis, geçen hafta olası bir Trump iddianamesine ilişkin sessizliğini iki yönlü bir açıklamayla bozdu. Bragg’ı havaya uçurdu ama aynı zamanda Trump’a yöneltilen suçlamaları yineleyin. Geçen ay başkanlık yarışına giren eski Başkan Yardımcısı Mike Pence ve teknoloji yatırımcısı Vivek Ramaswamy, Trump’ı savundu.

S.: Bir Trump tutuklaması gerçekte nasıl görünürdü?

A.: Ağır suçlamalarla tutuklanan sanıkların kelepçelenmesi standarttır – ancak durumu nedeniyle Trump için bir istisna yapılıp yapılmayacağı belirsiz, New York Times bildirildi. Times, eski başkanın büyük olasılıkla kendi takdiriyle serbest bırakılacağını, çünkü bir iddianamenin muhtemelen yalnızca şiddet içermeyen ağır suçları içereceğini söyledi. Ama parmak izi alınacak ve fotoğrafı çekilecekti.

S.: Bragg’in soruşturması Trump’ın karşı karşıya olduğu tek soruşturma mı?

A.: Hayır. Manhattan bölge savcısının davasının yanı sıra, Trump Fulton County, GA’da başka bir davayla ve özel savcı Jack Smith tarafından yönetilen iki federal soruşturmayla karşı karşıya. Georgia soruşturması, Trump ve müttefiklerinin bu eyaletin 2020 seçim sonucunu bozma çabalarına odaklanıyor. Smith’in soruşturmaları, Trump’ın görevden ayrıldıktan sonra gizli materyalleri ele alması ve eski başkanın 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırıya karışmasıyla ilgili.

Yani Trump, bu soruşturmaların sonuçlarına bağlı olarak daha fazla suçlamaya maruz kalabilir.

S.: Başka bir şey Trump’ın başkan olmasını engelleyebilir mi?

A.: 14. Değişiklik, Anayasayı desteklemek için “önceden yemin etmiş”, “ayaklanma veya isyana karışan” veya ABD düşmanlarına “yardım veya rahatlık” sağlayan herkesin kamu görevinden alınmasını yasaklıyor. Demokratlar Trump’ın görevde kalmasını yasaklamak için yasa çıkardı ve 14. Değişikliğe başvurduTemsilci David Cicilline, eski başkanın 6 Ocak 2021’de “çok açık bir şekilde” bir ayaklanmaya karıştığını söyledi. Trump, suçu reddetti.

Şimdi Oku: Donald Trump’a karşı suçlamalarda bulunabilecek Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg kimdir?

Devamını oku: Fulton County büyük jürisi, üst düzey bir Georgia yetkilisiyle daha önce bilinmeyen bir Trump telefon görüşmesi duyduğunu bildirdi.

Ayrıca bakınız: İşte cumhurbaşkanlığına aday olan veya potansiyel 2024 adayı olarak görülen Cumhuriyetçiler


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: