Anasayfa / Ekonomi Haberleri / “Dijital Kara Yüz” mü? Levi’s, çeşitlilik eklemek için yapay zeka modellerini kullandığı için tepki alıyor.

“Dijital Kara Yüz” mü? Levi’s, çeşitlilik eklemek için yapay zeka modellerini kullandığı için tepki alıyor.

Levi Strauss & Co.’nun denim model listesinin çeşitliliğini hiper-gerçekçi sahte ürünler akıllı pazarlama kullanarak genişletmek için yapay zeka kullanması mı?

Yeni çabanın sosyal medyada ve geleneksel tarzda aldığı tepkiyi ölçerseniz hayır. reklam yayınları. Yanıtlar, şirketin çeşitli yüz ve vücut tiplerine sahip modeller oluştururken amaçladığı “zeka” yerine, giyim şirketi ile bir dijital moda stüdyosu arasındaki ortaklığın “yapay” doğasını hedef alıyor.

Levi’s LEVI’ye göre AI kullanımı,
+4.95%,
ayrıca satış kampanyalarında daha az enerji yakılmasını sağlar. daha sürdürülebilir olma taahhüdü insan yapımı iklim değişikliğine karşı mücadelede. Şirket, yapay zeka tarafından üretilen modelleri, kullanımlarını test ettikten sonra bu yıl web sitesinde ve mobil uygulamasında reklam ürünlerine entegre etmeyi planladığını söyledi.

Ancak duyuru, bazı insanların tepkilerine dayanarak, şirketin güvendiği iyi hissettiren yanıtı tamamen oluşturmadı.

Suçlu blog yazarı Jennifer D. Laws “dijital kara yüz” Twitter’dan.

“AD Getirin – Yapay Çeşitlilik” Phil Fersht’i tweetledimarkalar için bir veri ve danışmanlık firmasının başında bulunan ve fütürizm hakkında yazan.

Digital Blackface, “Siyahların profil fotoğraflarını, tarihi Siyah figürleri, Siyah karakterleri tasvir eden çizgi film resimlerini ve Kahverengi/Siyah ten tonlarını kullanan emojileri kullanarak Siyah (Afrika kökenli bir kişi) gibi davranmanın çevrimiçi uygulaması” anlamına gelir. Afro-Amerikan Yerel İngilizcesinin birlikte seçilmesinin yanı sıra, buna göre ulusal Siyah Kültürel Bilgi Vakfı, bir girişim Siyah toplulukları hedef alan çevrimiçi dezenformasyonla mücadele etmek için 2020’de başlatıldı. Siyah bir kişinin ırkçı bir karikatürünü tasvir etmek için kostüm giyerken, âşık şovlarında ve diğer eğlencelerde makyaj kullanan çoğunlukla beyazların tarihsel örneklerinin bir uzantısıdır.

Levi’s, teknolojinin müşterileri için daha kapsayıcı bir alışveriş deneyimi yaratmasına yardımcı olmayı amaçladığını ve kurumsal çeşitlilik çabalarının modellere yaklaşımını değiştirmenin ötesine geçtiğini söyledi. AI modellerini açıklayan blog yazısında bu çabalar hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Bir Levi’s sözcüsü, Unsur.net’in sosyal medya tepkisiyle ilgili devam eden bir sorusuna kısmen şunları ekledi: “LS&Co. işe alımlar zaten çeşitlidir ve bu bizim için bir öncelik olmaya devam edecektir. Geçtiğimiz yıl boyunca, yalnızca modellerimizin çeşitliliğine değil, aynı zamanda hem kamera önü hem de arkasındaki içerik üzerinde çalışanların geniş tüketici tabanımızı yansıtmasına odaklandık.”

Sözcü, AI’nın olumlu tarafının, potansiyel müşterilerin kendilerine daha çok benzeyen giyenlerin temsil ettiği kıyafetleri gerçek zamanlı olarak, bir ürün çıkar çıkmaz ve resmi bir kampanyayı beklemeden görmelerini sağlayacağını söyledi.

Yapay zeka değişimi için denim üreticisi şu şirketle ortaklık kurdu: Lalaland.aiLevi’s, her vücut tipi, yaş, beden ve cilt tonu için bilgisayarla üretilmiş, hiper-gerçekçi modeller üreten Hollanda merkezli bir dijital moda stüdyosu olduğunu söyledi. Stüdyo, aralarında Calvin Klein, Tommy Hilfiger ve Otto Group’un da bulunduğu bir dizi perakendeci için “modeller” sağlıyor.

Okumak: ‘Woke’ her şeyi ve hiçbir şeyi anlatmak için kullanılıyor. Aslında ne anlama geliyor?

Levi’s kesinlikle operasyonlar için yapay zeka kullanan veya tüketicilerin ne istediğine dair veriye dayalı eğitimli tahminler yaratan ilk şirket değil.

Mattel MAT,
+%0,50,
örneğin, yeni Hot Wheels oyuncak arabaları için fikirler bulmak üzere yapay zeka görüntü oluşturucu DALL-E’den yararlandı. Kullanılmış araç zinciri CarMax KMX,
+%0,22
giderek daha popüler hale gelen sohbet robotu ChatGPT’ye güç veren aynı “üretken” yapay zeka teknolojisiyle binlerce müşteri incelemesini özetliyor.

İlgili: ChatGPT nedir? Peki, kendin sorabilirsin.

Ancak bu tür teknolojik gelişmelere rağmen, sosyal medya kullanıcıları, “sahte” olmanın gerçekten çeşitliliği göstermenin ve moda topluluğunun güçlendirici bir üyesi olarak bir yer bulmanın yolu olup olmadığını sorguluyor.

Yeni Zelanda Otago Üniversitesi’nde yapay zeka ve sürdürülebilirlik alanında doktora araştırmacısı olan Angella Ndaka, Twitter’da şunları söyledi: LinkedIn Levi’s’in çabasının, moda ve yaşam tarzı görselleri ile medya kampanyalarında renkli insanları temsil etmede “zaten var olan boşluğu genişletmeye yardımcı olmak” olduğunu söyledi.

Sosyal medyadaki bazı posterler, çeşitli canlı modelleri – “gerçek insanlar” – işe almanın neden doğru yol olmadığını öğrenmek istedi.

Şirket, AI kullanımının bir test olduğunu ve geleneksel modelleri tamamen terk etmeyeceğini söyledi.

Levi Strauss & Co.’nun küresel dijital ve gelişen teknoloji stratejisi başkanı Amy Gershkoff Bolles, “Yapay zeka bizim için insan modellerinin yerini muhtemelen hiçbir zaman tam olarak değiştirmeyecek olsa da, bunun tüketici deneyimi için bize sağlayabileceği potansiyel yetenekler için heyecanlıyız” dedi. bir şirket blog yazısında söyledi.

“Modayı ve teknolojiyi hem bir sanat hem de bilim olarak görüyoruz ve daha çeşitli ve kapsayıcı bir müşteri yolculuğumuza devam etmemize yardımcı olabilecek yüksek kaliteli teknolojiye sahip bir şirket olan Lalaland.ai ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz. deneyim” diye ekledi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: