Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Deutsche Bank’a göre neden mega sermayeli büyüme ve teknoloji hisselerinin yükselmek için daha fazla alanı olabilir?

Deutsche Bank’a göre neden mega sermayeli büyüme ve teknoloji hisselerinin yükselmek için daha fazla alanı olabilir?

Büyük sermayeli büyüme ve teknoloji hisseleri, bankacılık sektöründe potansiyel bir durgunluk ve oynaklıktan korkan yatırımcılar için güvenli liman statüsü kazanan büyük teknoloji hisseleri ile bu yıl Wall Street’te güçlü kazanımlar sağladı. Deutsche Bank stratejistlerine göre, rallinin devam etmesi için daha çok alan var.

Görmek: Teknoloji hisseleri yeniden güvenli liman mı oluyor? Pazar analistleri “Bu bir hata” diyor.

Teknoloji odaklı Nasdaq-100 endeksi NDX,
-1.05%,
Apple Inc. AAPL dahil olmak üzere Nasdaq Borsasında listelenen ilk 100 finansal olmayan şirketi takip eden,
-%1,46,
Meta Platformlar A.Ş. META,
-1.39%,
Tesla Inc.TSLA,
-%3,43
ve NVIDIA Corp. NVDA,
-%2,57,
Dow Jones Market Data’ya göre geçen hafta ayı Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesinde tamamladı ve çeyrek için %18’den fazla arttı. Bu, daha geniş S&P 500 endeksi SPX için çeyreklik %7’lik bir kazançla karşılaştırılıyor.
-0.30%
ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA için yalnızca %0,4’lük bir artış,
+%0,27.

Teknolojiyle ilgili hisse senetleri, geniş bir pazar satışlarının yükünü taşıdıklarını gören acımasız bir 2023’ün ardından toparlandı.

Deutsche Bank’ın baş ABD hisse senedi ve küresel stratejisti Binky Chadha liderliğindeki stratejistler, “Şimdiye kadar, ralli büyük ölçüde düşük ağırlık pozisyonundaki gevşemeyi yansıtıyor” diye yazdı. “Bir sonraki ayağın, şu ana kadar çok az odaklanılan kazanç atımları ve yükselen ileriye dönük tahminler tarafından yönlendirildiğini görüyoruz.”

Chadha ve ekibi, yakın vadede küresel büyümede bir toparlanmanın ve ABD dolarındaki zirvenin, mega sermaye büyümesi ve teknoloji hisseleri için kazanç artışında önemli bir toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.

“Ekonomistlerimizin ABD, Avrupa, Çin ve Japonya’daki GSYİH büyümesine ilişkin yakın vadeli tahminlerini bir çeşitli nedenlerle dolar önemli ölçüde düşerken.”

ICE ABD Dolar Endeksi DXY,
+%0,28,
Para biriminin altı büyük rakibe karşı bir ölçüsü, Çarşamba günü yılbaşından bu yana %1,5 düştü.

Deutsche Bank’ın tahminleri, teknoloji kazançlarının trend kanalının altından toparlandığını, ilk çeyrekte trend seviyelerine döndüğünü ve ardından 2023 ve 2024’ün geri kalanında aynı doğrultuda büyüdüğünü gösteriyor. (Aşağıdaki tabloya bakın)

KAYNAK: BLOOMBERG FINANCE LP, DEUTSCHE BANK VARLIK TAHSİSİ

Teknoloji hisseleri, 2020’nin ilk yarısında, Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürdüğü ve ekonomilere trilyonlarca dolar pompaladığı salgın patlamasında büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi. Hisse senetleri önümüzdeki 18 ay boyunca yatay seyretti ve 2022’de merkez bankasının enflasyonu azaltmak için agresif faiz artırımlarına başladığı dönemde düşük performans gösterdi.

Görmek: Hangi teknoloji patlaması? Big Tech hisse senetleri, 2023’e kükreyen bir başlangıçla 2 trilyon dolar kazandı

Chadha, 2023’ün ilk çeyreğinde teknoloji kazançları için fikir birliği tahminlerinin Şubat başından bu yana %1 arttığını ve bu, bir yıl içindeki ilk yükseltme olduğunu ve diğer tüm büyük endekslerde devam eden düşüşlerin aksine olduğunu söyledi.

Bu arada, yükseltmeler de özellikle son kazanç sezonunun büyük bölümü sona erdikten sonra geldi. Tahminler tipik olarak kazanç dönemleri arasında düzden aşağıya doğru olduğundan, bu alışılmadık bir durum, diye yazdı.

“Son üç kazanç sezonunda, analistler gelecek çeyrek tahminlerinin bu aşamada %1,5 ile %3 arasında düştüğünü gördüler. Yükseltmelerden sonra bile, tahminlerimiz ilk çeyrekte mega sermaye büyümesi ve teknoloji stokları için %3,5’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, 2021’in 4. çeyreğinden bu yana en büyüğü olacak ve tahminlerin raporlamaya girmesine rağmen dört çeyrektir meydana gelen zayıf vuruşları veya düpedüz ıskalamaları takip edecek” diye yazdılar.

Chadha, Deutsche Bank tahminlerinin doğru olması durumunda, bunun 2022’ye kadar düşen önümüzdeki 12 aylık kazanç tahminlerinin yukarı doğru hareket etmesi ve 2023’ün geri kalanında daha da yükselmeye devam etmesi gerektiği anlamına gelebileceğini söyledi.

ABD borsaları, yatırımcıların özel sektör istihdamı ve hizmet sektörü verilerini ağırlıklandırmasıyla Çarşamba günü düşüşle işlem gördü. Nasdaq Bileşik COMP,
-1.14%
%1,4 gerilerken, S&P 500 %0,5 ve Dow Industrials %0,1 kazandı.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: