Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Daha fazla insan, yüksek fiyatlar ve işten çıkarmalarla mücadele etmek için birden fazla işte çalışıyor

Daha fazla insan, yüksek fiyatlar ve işten çıkarmalarla mücadele etmek için birden fazla işte çalışıyor

Birden fazla işte çalışanların sayısı artıyor.

Mart ayında birden çok işte çalışan sayısı 8.137.000’e, yani toplam istihdam edilen nüfusun %5,1’ine ulaştı. en son veriler Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan. Bu, geçen yılın aynı döneminde 7,5 milyona yakın insandan, yani toplam çalışan nüfusun %4,7’sine denk geliyor.

Ancak Mart ayı seviyesi, salgın öncesi seviye olan 8.181.000 milyonun altındaydı. Şubat 2020 toplam çalışan nüfusun% 5,2’sinde.

Birden fazla işe sahip olanlar arasında, yarı zamanlı bir işe girerken asıl işlerinde tam zamanlı çalışan kişilerin sayısı, Mart 2020’de pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Mart 2023’te bir iş ve yarı zamanlı bir iş, ikinci kez veriler Şubat 2020’deki 4,5 milyonu aştı.

ZipRecruiter Baş Ekonomisti Sinem Buber, Unsur.net’a gönderdiği bir e-postada, yüksek yaşam maliyeti ve çalışanların işten çıkarılma durumunda kendilerini koruma istekleri, şu anda birden fazla işe sahip çalışanların payındaki artışı sağlayan iki ana faktör olduğunu söyledi. Çalışanlar ayrıca olası bir durgunluk nedeniyle işlerini kaybederlerse en az bir gelir kaynağına sahip olduklarından emin olmak için ek gelir kaynakları aradıklarını söyledi.

Enflasyon, bir yıllık hızlı büyümenin ardından hafifledi, ancak fiyatlar bir yıl öncesine göre hala yüksek. En son hükümet verilerine göre, Şubat ayında tüm mal ve hizmet fiyatları bir yıl öncesine göre %6, gıda fiyatları ise bir önceki yıla göre %9,5 arttı.

Düzenli olarak işten çıkarma duyuruları yapılıyor. Tek başına teknoloji sektörü, 2023’ün başından bu yana 168.000’den fazla kişiyi işten çıkardı.

Buber, “Yaşam maliyeti bu kadar yüksekken, bireylerin masraflarını tek bir işle karşılaması zor olabilir” dedi.

LendingClub Finansal Sağlık Sorumlusu Anuj Nayar yaptığı açıklamada, tüketicilerin bütçeleme yaparak ve daha az harcama yaparak enflasyonist baskılara uyum sağlamalarına rağmen, özellikle pandemiyle ilgili birçok devlet yardımı sona erdiğinden, birçoğunun gelirlerini desteklemek için bir yan işe yöneldiğini söyledi. .

Yakın tarihli bir ankete göre, çalışan yetişkinlerin yaklaşık yarısının maaş çeklerine ek olarak ek gelir kaynakları var. LendingClub ve PYMNTS. Ankete göre, yüksek gelirli tüketicilerin %27’si ve orta gelirli tüketicilerin %26’sı yan işleri olduğunu söyledi.

Pandemiden bu yana, giderek artan sayıda işçi yarı zamanlı çalışmayı seçti. Pandemiye bağlı tükenmişlik veya bakım verme sorumlulukları gibi diğer nedenlerle. Ancak yarı zamanlı çalışanların payı son iki ayda azaldı.

İş bulanların veya iş arayanların oranı Mart ayında yükseldi ve işgücüne katılma oranı %62,5 ile Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

İşgücü piyasası hala güçlü olsa da, işe alım yavaşlıyor. Ekonomi Mart ayında 236.000 iş ekledi ve işsizlik oranı bir önceki aya göre %3,6’dan %3,5’e geriledi. Kazançlar, Ocak ayında revize edilen 326.000 ve Şubat ayındaki 472.000 kazancın altındaydı, ancak yine de Federal Rezerv’in umduğu işe alım yavaşlamasından daha yüksekti.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: