Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Daha büyük toplantılar görüyoruz’: Tüketim Çin’in aksi takdirde ılıman toparlanmasını körüklediğinden, restorandaki akşam yemekleri masanın başında

‘Daha büyük toplantılar görüyoruz’: Tüketim Çin’in aksi takdirde ılıman toparlanmasını körüklediğinden, restorandaki akşam yemekleri masanın başında

Çin, Başkan Xi Jinping’in ekonomi ve toplumun neredeyse tüm yönleri üzerindeki hakimiyetini güçlendirdiğini gören geçen haftaki siyasi toplantının ardından karışık ekonomik haberler bildiriyor.

Ancak uzun süredir Çin’in hızlı ekonomik büyümesinin itici gücü olan fabrika üretimi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için giderek artan yükseliş tahminlerine soğuk su püskürterek sadece adım adım ilerliyor.

Emlak ve işsizlik gibi diğer alanlardaki son rakamlar da aynı derecede bulanık bir tablo çiziyor.

Rakamlar harika değil, ancak Çin’in ilk iki ayda COVID’in yayılmasından nasıl etkilendiği göz önüne alındığında, kimsenin büyük olmasını beklediğini sanmıyorum. Kesinlikle doğru yönde ilerliyorlar.’


-Michael Pettis, ekonomist

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, Çin’in tüketimi temsil eden perakende satışları Ocak ve Şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine göre %3,5 arttı.

Sadece tahminleri karşılasa da, bu yine de 2022’nin son aylarında görülen büyük düşüşlere göre keskin bir gelişmeydi.

%19,3 büyüyen ilaç satışları ve %9,2 büyüyen yemek-hizmet ve ikram sektörü yurt içi aktiviteyi yönlendirdi.

Tüketim, Çin ekonomisi için özel öneme sahip bir alan olmaya devam ediyor. Son 30 yıllık hızlı ekonomik büyüme, iç satışlardan ziyade ağırlıklı olarak sanayi sektörüne ve ihracata dayandı ve politika yapıcıların düzeltmeye çalıştığı dengesiz bir ekonomi yarattı.

Ekonomist Michael Pettis, perakende satışlardaki toparlanma, “hepimiz önümüzdeki birkaç ay içinde çok daha hızlı artışlar görmeyi ummamıza (ve beklememize) rağmen, geçen yılın sonundaki düşüşlere hoş bir soluklanma” dedi.

İş adamları da öyle. Batıdaki Chengdu şehrinde bir güveç restoranının sahibi olan Liu Jianlin, “Yerel kalabalığımız bir süredir geri döndü” dedi. “Ama şimdi daha büyük toplantılar, daha fazla grup yemeği ve diğer şehirlerden ve illerden gelen trafik görüyoruz.”

Yine de ekonominin kalbi olan endüstriyel üretim yetersiz kaldı. Bu yıl şimdiye kadarki %2,4’lük büyüme, geçen yılın kapanışındaki %1,3’ün üzerinde olmasına rağmen, ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı.

Her ikisi de %3’ten fazla artan ham petrol ve çelik üretimi gibi üretime dönük sektörler daha iyi performans gösterdi. Ancak, otomobil üretiminin şaşırtıcı bir şekilde %14 oranında düşmesi ve binek araç satışları %20 düştü.

“Bütün bu veriler, ekonominin beklenenden daha iyi iyileştiğini gösteriyor.”


— Hong Hao, baş ekonomist, Grow Investment Group

Pettis, Unsur.net’a “Rakamlar harika değil, ancak Çin’in ilk iki ayda COVID’in yayılmasından nasıl etkilendiği göz önüne alındığında, kimsenin büyük olmasını beklediğini sanmıyorum” dedi. “Kesinlikle doğru yönde ilerliyorlar.”

Grow Investment Group’un baş ekonomisti Hong Hao, “Bütün bu veriler ekonominin beklenenden daha iyi iyileştiğini gösteriyor” diyerek aynı fikirde.

Veriler, Çin’in, Xi’nin sadık yandaşlarını kilit konumlara taşıyarak tartışmalı üçüncü dönemine başladığı yılın en önemli siyasi zirvesini tamamlamasından birkaç gün sonra geldi.

Bunların başında, Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “yüksek kaliteli kalkınma” ve fiyatları düşürerek ve istihdamı istikrara kavuşturarak vatandaşların yaşam kalitesini iyileştirmek olduğunu söyleyen yeni 2 numaralı başbakanı Li Qiang geliyor.

Görmek: Çin Devlet Başkanı Xi, Putin’e desteğini göstermek için Moskova’yı ziyaret edecek

Ayrıca bakınız: Beyaz Saray, Çin Devlet Başkanı Xi’yi Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşmeye çağırdı

Yine de iş piyasası, emlak sektörü ile birlikte Çarşamba günkü verilerde devam eden zayıflık gösterdi.

İşsizlik oranı %5,5’ten %5,6’ya çıktı – beklenenden daha kötü ve hükümetin üst düzey hedefinin biraz üzerinde.

Çarşamba günkü rakamlara göre emlak piyasasındaki durgunluk da devam etti ve emlak yatırımı bu yıl şu ana kadar %5,7 düştü.

Analistler, hanehalkı servetinin geçen yıl en az yirmi yıldır ilk kez düşmesinin ardındaki kilit şüpheliler olduklarından, istihdam ve mülkteki zayıflığın tüketici faaliyetlerinde sürekli bir toparlanma için kötü bir işaret olabileceğini söylediler.

Capital Economics analisti Julian Evans-Pritchard, yatırımcılara yakın zamanda yazdığı bir notta, “Bu, ilk yeniden açılış toparlanması gerçekleştiğinde, tüketici harcamalarında daha fazla bir artış beklemememiz gerektiğini gösteriyor,” diye yazdı.

Bu arada, Çin hisse senetleri beş aylık boğa koşusunun sonuna gelmiş olabilir.

Ölçüt Şanghay Bileşik Endeksi SHCOMP ve Hong Kong’un Hang Seng Endeksi HSI, Çin’in katı “sıfır COVID” kısıtlamalarını geçen yılın sonlarında sona erdirmesinin ardından çift haneli büyümenin ardından bu ay düştü.

Arşivlerden (Ocak 2023): Pekin dikiz aynasına sıfır COVID kısıtlamaları koyarken ve Çin Yeni Yılı yaklaşırken Çinliler yurt dışı uçuşlarını durduruyor

Growth Investment’tan Hong, Unsur.net’a “Piyasa, Ekim 2022’nin sonlarında dipten güçlü bir yükselişin ardından duvara çarptı” dedi.

“ABD bankacılık başarısızlığı, duygusal bir çıkıntı ve risk bulaşma potansiyeli olmaya devam ediyor. Kenarda bekliyoruz ve Hang Seng’in tekrar girmeden önce 19.000 seviyesini koruyup koruyamayacağını izliyoruz.”

Tanner Brown, Unsur.net ve Barron’s için Çin’i ele alıyor.


İlginizi Çekebilir

Bu şehirlerdeki kiracılar gelirlerinin %30’dan fazlasını konuta harcıyor ve Amerika’da gıda güvensizliği dört yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

Merhaba Unsur.neter’lar. Bu en iyi hikayeleri kaçırmayın. Bu Silikon Vadisi Bankası müşterisi, özellikle bir kriz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: