Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Credit Suisse’in başarısızlığı ABD’li yatırımcılar için neden önemli?

Credit Suisse’in başarısızlığı ABD’li yatırımcılar için neden önemli?

Çarşamba günü erken saatlerde ABD kıyılarından binlerce mil uzakta, Avrupa’da ve ardından Wall Street’te dolaşmaya başlayan bir manşet, yatırımcıların yeni bir bankacılık kriziyle karşı karşıya kalabileceklerini fark etmesiyle yeni bir paniğe yol açtı.

Yorumu, Avrupa bankalarından ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerine yayılan bir satışa yol açtı ve Dow Industrials DJIA’yı bıraktı.
-%0,87
Çarşamba günü erken saatlerde 500 puanın üzerine düştü. Satış, ABD bankacılık sektöründe Silvergate Bank, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın bir hafta içinde iflas etmesiyle tetiklenen stres günlerinin ardından piyasalar için kısa bir mühletin sonunu işaret ediyor gibi görünüyordu.

Çarşamba günü geç saatlerde, İsviçreli yetkililerin Credit Suisse’in sistemik olarak önemli bankalara uygulanan sermaye ve likidite gereksinimlerini karşıladığını ancak ulusal bankanın gerekirse ek likidite sağlayacağını açıklamasının ardından, önde gelen ABD hisse senedi endeksleri, işlemlerin son saatinde önceki kayıplarını azalttı.

Çarşamba gecesi Credit Suisse, İsviçre merkez bankasından 54 milyar dolara kadar borçlanacağını söyledi ve bunu yatırımcıları sakinleştirmek için “kararlı eylem” olarak nitelendirdi.

Ve son zamanlarda yeterince endişe duyan ABD’li yatırımcılar için mantıklı bir soru, bir İsviçre bankasının iflasının portföylerine nasıl zarar verebileceğini sormak olacaktır.

“ABD’li yatırımcılar için herhangi bir doğrudan sonuç olduğunu düşünmüyorum, ancak büyük bir İsviçre bankasının SVB/SBNY’nin hemen ardından batması, duygu için son derece olumsuz olur” dedi. Ticaretin Tao’su options Academy okulu ve yazarı aynı isimli kitapUnsur.net’a söyledi.

“Piyasa (geçici olarak) sıradakinin kim olduğunu merak edecek. Niş bir ABD bölgesel bankasının kendine özgü bir başarısızlığı yerine küresel bir bankacılık krizi görünümüne sahip olmaya başlayabilir” dedi Ree.

Stoxx Europe 600 bankacılık sektörü SX7P,
-6.92%
%7 düştü ve en ağır bölgesel kayıplar İsviçre’de, ardından banka ağırlıklı ülkeler İspanya ve İtalya’da odaklandı. ABD borsasında işlem gören bankacılık hisseleri arasında yer alan Credit Suisse hissesi CS,
-13.94%
Zürih kayıplarını yinelerken, Deutsche Bank DB,
-%6,75
yaklaşık %10 düştü ve Banco Santander SAN,
-%5,79
%9 düştü.

Yine de bazıları, Credit Suisse’in ince buz üzerinde kayıyor olabileceği gerçeğinin şaşırtıcı olmadığını söyleyecektir. İsviçre bankası, çöken Archegos aile ofisine milyarlarca dolarlık maruz kalma ve Greensil Capital’e bağlı 10 milyar dolar değerindeki fonları dondurmaya zorlanmayı içeren acı verici bir mirasla, art arda beş çeyrek kaybettiği için bir yenileme başlattı. Salı günü banka, mali kontrol zayıflıklarını kabul ettiği ertelenmiş yıllık raporunu yayınladı.

Bundan sonra ne olabileceğine gelince, ABD’li düzenleyicilerin Pazar günü Silicon Valley Bank, Signature Bank ve geleceğin sorunlu mevduat sahiplerine verdiği can simidi sonrasında, Credit Suisse kendi kurtarma paketi için sıraya giriyor olabilir.

“Credit Suisse’in protestolarına rağmen, İsviçre Ulusal Bankası’nın (SNB) müdahale etmesi ve bir cankurtaran halatı sağlaması kaçınılmaz görünüyor. SNB ve İsviçre hükümeti, Credit Suisse’in başarısızlığının ve hatta mevduat sahiplerinin herhangi bir kaybının İsviçre’nin bir finans merkezi olarak itibarını zedeleyeceğinin tamamen farkındadır” dedi. müşterilere bir notta.

Marenzi, İsviçre’nin “ülkenin servet ve varlık yönetimindeki başarısı için çok önemli olan finansal istikrar ve varlıklar için güvenli bir sığınak konusundaki itibarı şimdiden hesaplanamaz bir zarar görüyor” dedi.

Ve bankanın hızla düşen hisse fiyatı ve tahvillerin artan getirisi, “Silikon Vadisi Bankası’nın son çöküşünü ürkütücü bir şekilde taklit ediyor. Mevduat çıkışı açısından, Credit Suisse’in durumu daha da kötü görünüyor,” dedi Marenzi.

Bloomberg’in kaynaklara dayandırdığı habere göre, Credit Suisse’deki temel olarak bankayı yakın vadeli temerrüde karşı sigortalamanın maliyeti olan bir yıllık üst düzey kredi temerrüt takasları, Salı günü 835,9 baz puandan Çarşamba günü neredeyse hiç duyulmamış bir şekilde 1.200 baz puana yükseldi.

İsviçre bankasının baş ağrısının yaklaştığını görenler arasında, Salı günü Business Insider’a Credit Suisse’in şu anki durumunu anlatan yatırımcı ve 1997’nin en çok satan kitabı “Zengin Baba Yoksul Baba”nın yazarı Robert Kiyosaki de vardı. Tahvil varlıklarına yüksek maruz kalma bir endişe kaynağıydı.

O tarafta?

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, Unsur.net’a ABD’li yatırımcıların durumu dikkatle izlemesi gerektiğini söyledi.

“SVB, pazarlarda yaptığı türden bir tepki uyandırdıysa, CS’nin küresel pazarlarda çok daha büyük bir ayak izi var; bu nedenle, bunun yatırımcıların önleyebileceği bir şey olduğunu düşünmüyorum, ”dedi Innes.

Banka, “daha geniş piyasalarda olup bitenlerin ışığında, büyük kurumsal mevduatlardaki olası bir düşüşü karşılamak için daha fazla menkul kıymet satmak zorunda kalabilir” dedi ve altının şu anda daha iyi bir korunma gibi görünebileceğini de sözlerine ekledi.

Credit Suisse ile ilgili yeni endişeler, ABD hisse senetlerinden daha iyi bir performans sergileyen Avrupa hisse senetleri ve yatırımcılar için partiyi çökertmiş olabilir. Stoxx Europe 600 endeksi SXXP,
-2.92%
S&P 500 SPX’in %0,7’lik kazancına karşılık, yıldan bugüne %2,8 arttı,
-%0,70.
Morgan Stanley analistleri, daha iyi Avrupa ekonomik verileri, düşen enerji fiyatları ve bölgenin Çin’e daha uygun hale gelmesinin son zamanlardaki performansın nedenlerini gösterdiğini söylüyor.

ABD’li ve küresel yatırımcılar Credit Suisse’in sorunlarının nasıl sonuçlandığını izlerken, ekonomistlerin piyasanın yarım puanlık faiz artırımı beklentilerinin artık kesin olmadığını söylediği Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısını da yakından izleyecekler.

Tao of Trading’den Ree, mevcut bankacılık stresine seyirci olmanın şu anda bulunabilecek en kötü nokta olmadığını söyledi. “Risk eklemek için zamanlar ve riski yönetmek için zamanlar vardır. Bugün risk yönetimi zamanı. Sabırlı olmaktan ve işlerin nasıl geliştiğini izlemekten çok memnunum.”

“SVB başarısızlığı, diğer iskeletlerin dolaplarda saklanma potansiyelinin altını çiziyor ve piyasa önümüzdeki birkaç haftayı/ayları onları avlamakla geçirecek. Tahvil piyasalarında son 5 günde gördüğümüz aşırı oynaklık bile diğer varlık sınıflarına değer atfetme girişimlerini gereksiz kılıyor” dedi.

Gerçekten de analistler, kısmen Federal Rezerv’in piyasa ve ekonomik riskleri dengelemeye çalışırken ileriye dönük nasıl tepki vereceğine dair artan belirsizliğe bağlı olarak bu görüşü tekrarlıyor. Bazıları şimdi, bankacılık sektörü üzerindeki olumsuz etkilerin ardından yıl sonuna kadar tam oranlı faiz indirimleri öngörüyor.

Büyük piyasa dalgalanmalarının zamanlaması konusunda uzman olan LaDucTrading.com’un kurucusu Samantha LaDuc, yatırımcılara nakitte kalarak “beklemeleri için ödeme” yapıldığına dair (Şubat ayında Unsur.net ile paylaştığı) tavsiyesinin arkasında olduğunu söyledi.

Okumak: Paranız için bir yer mi arıyorsunuz? Hâlâ fırsatınız varken bu %5’lik CD’leri alın.

“Müşterilere, şu ana kadar %5 oranında T-faturalarında BEKLEMEK İÇİN ÖDENMİŞTİR. [the] tahvil piyasası resesyona girip girmediğimizi anlayabilir. Geçen hafta olanların hepsi durgunluk riskini artırdı, ”dedi Unsur.net.

Kasım 2022’ye kadar, “hisse senetleri veya tahviller için çekici olmayan risk-ödül” gördüğünü söylüyordu.

Opimas’tan Marenzi, Credit Suisse’in Wall Street’e yönelik tehdidinin basit olduğunu söyledi:

“Amerikan olmayan herhangi bir hissesi olmayan, pasaportu olmayan, haritada İsviçre’yi bulamayan ve İngilizce’den başka bir dil konuşanın biraz tuhaf olduğunu düşünen Amerikalı yatırımcılar ne demek istiyor? ? ABD bankacılık sistemine geri dönen ve bir erimeye neden olan bulaşma dışında çok değil” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: