Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Credit Suisse hisseleri, İsviçre bankacılık devinin SNB’den borç alıp borcunu geri alacağını açıklamasıyla sıçradı

Credit Suisse hisseleri, İsviçre bankacılık devinin SNB’den borç alıp borcunu geri alacağını açıklamasıyla sıçradı

Credit Suisse hisseleri, İsviçre bankacılık devinin merkez bankasına 50 milyar frank (54 milyar $) için dokunacağını söylemesi ve eski borçları satın almak için bir teklif başlatmasıyla açılış ticaretinde %32 arttı.

Stok CSGN iken,
+%18,68

CS,
+2.78%
bu zirvelerden çıktı, bu eylemin, arka arkaya beş çeyrektir para kaybeden bankanın etrafında oluşan baskıların bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Diğer Avrupa banka hisseleri SX7E,
+0.40%
ezeli rakibi UBS UBSG’ninkiler de dahil olmak üzere yükseldi,
+2.96%
ve Julius Baer BAER,
+6.96%.

Credit Suisse, düşen SVB Financial ile aynı gemide olmadığı ve özellikle aynı süre uyumsuzluğuna sahip olmadığı konusunda ısrar etti.

Kendi borcunun yaklaşık 3 milyar frankını satın almak için ihaleye çıktığını söyledi.

Banka, “İşlemler, genel borç kompozisyonumuzu yönetmeye ve faiz giderlerini optimize etmeye yönelik proaktif yaklaşımımızla tutarlı ve borcu cazip fiyatlarla geri almak için mevcut ticaret seviyelerinden yararlanmamıza izin veriyor” dedi.

CEO’su Ulrich Koerner, atılan adımların “Müşterilerimize ve diğer paydaşlarımıza değer katmak için stratejik dönüşümümüzü sürdürürken Credit Suisse’i güçlendirmek için kararlı adımlar attığımızı gösterdiğini” söyledi.

Bir soru, eylemin yeterli olup olmayacağıdır. Bunun İsviçre ve ötesinde gergin piyasaları yatıştırmaya yeterli olup olmadığını önümüzdeki günler gösterecek. Citi’deki analistler, daha fazla destek ve şeffaflık, örneğin geçici bir stres testi gerekli olabilir, dedi.

Bankanın bu yıl 4,5 milyar frank ve gelecek yıl 2,9 milyar frank kaybettiğini düşünen Barclays analistleri, “Bu eylemler nihai olarak başarılı olsa bile, sonuçların görünür olması ve tüm paydaşların güvenini yeniden kazanması zaman alabilir” dedi. .

Credit Suisse hisseleri Çarşamba günü, önde gelen hissedarı Suudi Ulusal Bankası’nın başkanının Bloomberg News’e daha fazla hisse almayacağını söylediğinde düştü.

Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy Perşembe günü CNBC’ye %9,9’luk bir sahiplik barajını aşmak istemediğini, ancak Credit Suisse baskısının yersiz olduğunu da söyledi.

“Panik, biraz panik. İster Credit Suisse için olsun ister tüm piyasa için tamamen yersiz olduğuna inanıyorum” dedi. Ekim ayından bu yana banka ile Credit Suisse arasında herhangi bir görüşme yapılmadığını da sözlerine ekledi.

Suudi yorumlarındaki önemli bir incelik: Orta Doğu bankasının %9,9’luk bir mülkiyet seviyesini aşmak istemediğini söylemek, Credit Suisse’in tüm banka sahiplerini sulandıracak başka bir hisse satışı başlatması durumunda daha fazla hisse almaya istekli olabileceği anlamına geliyor. .


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: