Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Çok belirsiz’: Powell’ın basın toplantısından sonra ekonomistlerin sorduğu 4 soru

‘Çok belirsiz’: Powell’ın basın toplantısından sonra ekonomistlerin sorduğu 4 soru

Federal Rezerv’in politika açıklaması Çarşamba günü oldukça netti. Üst düzey bir Fed gözlemcisi, bunun tersine, Fed Başkanı Jerome Powell’ın daha az öyle olduğunu söyledi.

“Bu açıklama ile Şubat açıklaması arasındaki fark oldukça net bir iletişimdi. Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü başkanı Adam Posen, basın toplantısından almamız gereken ek mesajın ne olduğu çok belirsiz” dedi.

Fed’in Çarşamba günü oybirliğiyle faiz oranlarını çeyrek puan artırma kararı, yetkililerin ekonominin önündeki yolda fikir birliğine vardığını gösterdi.

Ama bunun yerine, cevaplardan çok sorular vardı.

Posen, “İletişim bu ekibin güçlü noktası olmadı,” dedi.

Görmek: Bu nedenle, Fed’den Powell’ın 2023’te yalnızca bir faiz artırımının daha sinyalini vermesinin ardından hisse senetleri düştü.

Evercore ISI başkan yardımcısı Krishna Guha, ilk Fed duyurusunun yeterince iyi karşılandığını, ancak “Powell’ın konuşmasıyla piyasaların bozulduğunu ve sonrasında düştüğünü” söyledi.

Sonuç olarak, DJIA hisse senetleri,
-%1,63

SPX,
-%1,65
çarşamba gününü keskin bir düşüşle kapattı.

İşte ekonomistlerin Powell’ın basın toplantısının ardından işaretledikleri dört önemli soru:

Yaklaşan kredi krizi ne kadar kötü olacak?

Powell, kredi sıkılaştırmasının hane halkı ve işletmeler için ne kadar şiddetli olacağını bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

“Sadece çok yeni. Çok zor Çok fazla belirsizlik var” dedi Powell.

Bank of the West’in baş ekonomisti Scott Anderson, “Sonuçta, FOMC katılımcılarının çoğunluğu, son iki haftadaki bankacılık sistemi istikrarsızlığı nedeniyle ek banka kredi sıkılaştırmasını, ek bir 25-baza eşdeğer gördü” dedi. Fed’den 1 puanlık faiz artışı.”

Pantheon Economics’in baş ekonomisti Ian Shepherdson, “Kredi koşullarının agresif bir şekilde sıkılaştırılması riski oldukça ciddi, çünkü hem borç alanlar hem de borç verenler arasında yapılan anketler, borç verme standartlarının zaten bir yıldır sıkılaştığını açıkça ortaya koyuyor” dedi. ”

Fed gergin görünüyordu ama paniğe kapılmamıştı.

Bu son faiz artışı mıydı?

Powell, Fed yetkililerinin faiz oranlarının ilerleyişinden emin olmadıklarını söyledi. Fed’in “bazı” oran artışlarının “gerekli” olabileceğine inandığını vurguladı.

Ancak analistler, Fed başkanının bunun bir süreliğine son faiz artırımı olması için kapıyı aralamış gibi göründüğünü söyledi.

Contingent Macro’daki ekonomistler müşterilere notta, “Önümüzdeki birkaç ay içinde şaşırtıcı derecede güçlü enflasyon veya istihdam raporları dışında, bunun bu döngünün son zammı olma ihtimali yüksek” dedi.

Bank of America’daki ekonomistler aynı fikirde değil. Fed’in Mayıs ayında faiz oranlarını bir kez daha %5 – %5,25’lik bir nihai orana çıkardığını görüyorlar.

Bank of America Securities ABD’li ekonomisti Michael Gapen, “Risklerin sıkılaştırma döngüsünün erken sona ermesi yönünde olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CME FedWatch aracına göre, türev piyasalarındaki yatırımcılar Mayıs ayında bir oran artışı için eşit bir şans görüyor.

Bu yıl faiz indirimi olur mu?

Powell, “Faiz indirimleri bizim temel durumumuz değil.

Merkez bankasının “nokta grafiği” %5-%5,25 aralığına bir faiz artışı daha getirdi ve başka bir değişiklik olmadı.

Ancak Dallas’taki Comerica Bank’ın baş ekonomisti Bill Adams, ilk faiz indiriminin üç ila dokuz ay içinde gelebileceğini söyledi.

Adams, müşterilere yazdığı bir notta, “Şimdilik, Eylül ayındaki ilk kesimde hafifçe kalem çekiyorum,” dedi.

Ayrıca: Powell, 2023’te faiz indirimi olmayacağını söylüyor, ancak tahvil piyasası aynı fikirde değil

CME FedWatch aracına göre tacirler ilk faiz indiriminin Temmuz ayında geleceğini düşünüyor.

Silicon Valley Bank’ın çöküşünden Powell’ın en büyük çıkarımı neydi?

Powell, mevduat sahiplerinin iki hafta önce Silicon Valley Bank’tan ne kadar hızlı kaçtığını görünce şaşırmış görünüyordu.

“SVB’nin benzeri görülmemiş, hızlı ve büyük bir banka hücumu yaşadığını biliyoruz” dedi. Powell, “Çok, çok hızlı bir şekilde, tarihsel kayıtların önerebileceğinden daha hızlı bir şekilde birbirine bağlı mevduat sahiplerinden oluşan çok büyük bir gruptu” dedi.

“Koşunun hızı, geçmişte gördüklerimizden çok farklı, ancak bu, olası düzenleyici ve denetleyici değişikliklere ihtiyaç olduğunu gösteriyor çünkü denetim ve düzenlemenin olan bitene ayak uydurması gerekiyor” dedi.

Devamını oku: Powell, ABD’deki ‘tüm mevduat tasarruflarının’ güvende olduğunu söyledi


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: