Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Citi’ye göre ABD hisse senetleri, artan çatlakların kar marjlarını tehdit etmesi nedeniyle kazanç baskısıyla karşı karşıya

Citi’ye göre ABD hisse senetleri, artan çatlakların kar marjlarını tehdit etmesi nedeniyle kazanç baskısıyla karşı karşıya

Citigroup’un araştırmasına göre ABD hisse senetleri, şirketlerin kar marjlarında ortaya çıkan kötüleşme riskinden kaynaklanan baskıyla karşı karşıya.

Scott Chronert liderliğindeki hisse senedi stratejistleri 24 Şubat tarihli bir Citi Research notunda, “2023’ün ikinci yarısına doğru ilerlerken ve 2024’e bakmaya başlarken daha geniş kazanç baskısına hazırlıklı olmamız gerektiğini düşünüyoruz” uyarısında bulundular. Analistlerin “2022 ortasından bu yana 2023 tahminlerini agresif bir şekilde doğru boyutlandırma” eğilimine rağmen, şüpheli “marj riski” S&P 500 endeksinde fiyatlanmıyor.

Citi stratejistleri, bir dizi revizyondan sonra bile, “marjlar için yıl sonu beklentileri gerçekçi olmayan bir şekilde agresif görünüyor” dedi. Sektörleri değerlendirirken, S&P 500’ün “tüketici” kısmının şimdiden marj baskısı belirtileri gösterdiğini, sağlık ve teknolojinin ise “marj düzenlemesinde sık sık beklendiği gibi esnek olamayabileceğini” söyleyerek “marj kurulumunda filizlenen çatlaklar” belirlediler. ”

Stratejistler, “Sanayi ve enerji de dahil olmak üzere ekonomiye duyarlı sektörler şimdilik en istikrarlı sektörler” dedi. “ABD hisse senetlerinin ekonomik açıdan hassas tarafında en olumlu durumdayız.”

Okumak: Havacılık ve savunma fonları yatırımcıları cezbederken, geniş endüstriyel ETF’lerden tuhaf ‘çıkışlar’ ters yükseliş olarak görülüyor

Yine de rapor, sanayi sektörü ile sağlık ve teknoloji sektörlerindeki marjların “düzleştiğini” söylüyor. Bu arada, tüketici takdirine bağlı, tüketici temel ürünleri ve iletişim hizmetleri “zirve marjlarının belirtilerini gösteriyor.”

Nota göre bu noktada Citi, S&P 500 için hisse başına kazanç tahminlerini 216 dolarda tutuyor. Stratejistler, “Ancak buradan marj düşüşü, göz ardı edilmesi zor olan aşağı yönlü bir risk oluşturuyor” dedi.

Notlarına göre, 2023’e girerken, şirketlerin dördüncü çeyrek sonuçlarının “korktuğundan daha iyi, ancak C-suite’lerin belirsiz makro ortamı kabul etmek için 2023 rehberliğini düşürmeye meyilli” olmasını bekliyorlardı.

Citi stratejistleri, “Bu, EPS’de ve çeyrek için satışlarda hafif bir toplam vuruş başına büyük ölçüde doğrulandı, ancak tam yıllık fikir birliği tahminleri kabaca% 3 düştü” dedi. 2023’te yıldan yıla %3’lük bir düşüş için “Sonuç, aşağıdan yukarıya konsensüs tahminlerinin, yukarıdan aşağıya kazanç tahminimize doğru doğru boyutlandırma yaparak, rehberlikteki eğilimi takip etmesidir” diye yazdılar.

Aşağıdaki grafik, Citi’nin S&P 500’ün hisse başına kazanç veya EPS için aşağıdan yukarıya fikir birliğine karşı tahminini göstermektedir.

ŞUBAT TARİHLİ CITI ARAŞTIRMA NOTU 24, 2023

Citi stratejistleri, bu arada, borsa yatırımcılarının faiz oranlarından “çapraz akımlar” izlediğini ve Federal Rezerv’in hala yüksek olan enflasyonu aşağı çekmek için gösterge oranını artırmaya devam ettiğini söyledi. Yatırımcılar, Fed’in faiz artırımlarının çok agresif olursa bir durgunluğu tetikleyebileceğinden endişe ediyor.

Analistler, Fed’in gösterge faiz oranına atıfta bulunarak, “Daha uzun süre için daha yüksek bir Fed fon rejimi, artık temel göstergeler üzerinde daha önemli makro baskı riski anlamına geliyor” diye yazdı. Merkez bankası, tüketicinin mal ve hizmet talebini ve bu enflasyonla soğutmaya çalışırken, aynı zamanda ABD ekonomisi için sözde yumuşak iniş hedefliyor.

Okumak: 2023 borsa rallisi titrek görünüyor. Yatırımcılar daha uzun enflasyon mücadelesine hazırlanırken sırada ne var?

Citi stratejistleri, “Daha geniş ekonomi için yumuşak iniş veya durgunluk sonucundan bağımsız olarak, S&P 500 için FAVÖK marjlarının buradan düzeltmeye hazır olduğundan şüpheleniyoruz” dedi. FAVÖK, bir şirketin karlılığının bir ölçüsü olan faiz ve vergi öncesi kazançların kısaltmasıdır.

Stratejistler, “Mantık dışı bir şekilde, geçen yılın artan enflasyon zemini kademeli olarak tersine dönerken, marjda negatif bir artış olabilir” uyarısında bulundular.

“Geçen yıl veya daha uzun süre boyunca artan enflasyonun, her bir gelir ve sonuç olarak marjlar için bir arka rüzgar sağladığına inanıyoruz” dediler. Şirketlerin “işgücü de dahil olmak üzere artan girdi maliyetlerinin üstesinden gelme yeteneği, Fed giderek daha şahin bir yolu geri çevirdiğinde bile, geçen yılki kazanç direncinin bir özelliği oldu.”

Ancak nota göre, fiyatlandırma gücü açısından durum artık daha “karmaşık”.

Kısa vadede, “ABD hisse senetlerinin ekonomik açıdan hassas tarafı” nispi “marj esnekliği” gösteriyor dediler. “Uzun vadede, geçtiğimiz on yılın mega sermaye büyüme liderliğinden kademeli olarak uzaklaşıp yeniden canlandırılmış bir endüstriyel odağa doğru kaymayı hedefliyoruz.”

Citi stratejistleri ayrıca, “beklentiler sıfırlanırken, bu yıl enflasyondaki düşüşün sonunda tüketici sektörlerinde dibi destekleyebileceği bir ara vadeli düzene hazırlıklı olunması” gerektiğine de işaret etti. “Şüphesiz, Fed’in nihai bir güvercin dönüşü piyasanın bu bölümünü hızlandıracaktır” dediler.

Citi, S&P 500 için yıl sonu hedefini 4.000 olarak korudu.

Stratejistler, “Varlıklar arası gerilmiş göreceli değerlemelerin başlangıç ​​noktası göz önüne alındığında, 10 yıllık getiriler son zamanlardaki düşük seviyelerini kırmadıkça, çoklu genişlemenin piyasayı buradan daha yükseğe çıkardığını görmemiz zor” diye yazdı.

On yıllık Hazine getirisi TMUBMUSD10Y,
%3,948
Dow Jones Piyasa Verilerine göre Pazartesi günü 2,7 baz puan düşerek %3,921’e geriledi. ABD borsası, yatırımcılar Ticaret Bakanlığı’nın Ocak ayında dayanıklı tüketim malları siparişlerinde düşüş, ancak iş yatırımlarında artış gösteren bir raporunu değerlendirdikleri için ılımlı bir şekilde yükseldi.

S&P 500 SPX,
+0.31%
FactSet verilerine göre, bu yıl şu ana kadar %3,7’lik kazançlarla %0,3 artışla 3.982,24’te kapattı.


İlginizi Çekebilir

Tahvil getirileri, riskli varlıklardaki rallinin devam etmesiyle yükseldi

Bankacılık sistemiyle ilgili endişelerin arka planda kaybolmasıyla riskli varlıklardaki ralli devam ederken, tahvil getirileri Perşembe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: