Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Citi CEO’su Jane Fraser, herhangi bir bankacılık krizinin yaklaşmakta olduğunu düşünmüyor

Citi CEO’su Jane Fraser, herhangi bir bankacılık krizinin yaklaşmakta olduğunu düşünmüyor

Citigroup Inc. İcra Kurulu Başkanı Jane Fraser, ABD bankacılık sisteminin Silicon Valley Bank ve Signature Bank of New York’un son iki hafta içinde sona ermesine ve ardından banka hisselerindeki baygınlığa rağmen sağlam durumda kaldığını söyledi.

Çarşamba günü Washington DC Ekonomi Kulübü’nde konuşan Fraser, “Bu bir kredi krizi değil” dedi. bir Reuters videosunda bildirildiği gibi. “Bu, birkaç bankanın bazı sorunları olduğu bir durum ve bunu tomurcuk halinde kestiğimizden emin olmamız daha iyi.”

Fraser mevcut durumla ilgili herhangi bir karşılaştırmayı küçümsedi 2008’de Lehman Brothers’ın iflasını izleyen küresel mali krize.

Citigroup Inc.C,
+1.90%
First Republic Bank FRC’ye toplam 30 milyar dolar yatıran 11 bankadan biri olarak 5 milyar dolar katkıda bulundu,
-4.28%
geçen hafta şirketten bir mevduat uçuşundan sonra.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank iflas ettikten sonra başka bir bankanın potansiyel olarak patlamasıyla ilgili spekülasyonların yanı sıra UBS Group UBS arasındaki zorunlu birleşme haberlerinin artmasıyla banka hisseleri bu ay bayıldı.
-%3,28
ve Credit Suisse Group CS,
-2.66%.

Fraser, “Bununla ilgili harika şeylerden biri aslında bankaların yeniden bir araya gelmesiydi, çünkü genellikle yapmaya çalıştığımız farklı anlaşmalarda birbirimizi öldürmeye çalışırız,” dedi. “Başka birinin kendinize karşı bir adım kazanmasını istemezsiniz. Aramızda çok fazla rekabet var. Ancak bu durumda, güçlü bir konumdayız ve sorun olabilecek bir şeyi durdurmak istiyoruz.”

Fraser, Silicon Valley Bank’ın faiz oranlarında hızlı bir artışla, içinde bazı “delikler” olan bir bilançoyla ve “beklenenden çok daha hızlı nakit yakmaya başlayan” risk sermayesi şirketlerinden oluşan “çok yoğun” bir müşteri tabanıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Durumun “çok hızlı” hızlandığını ve sosyal medya tarafından büyütüldüğünü söyledi.

Fraser, “Birkaç tweet vardı ve sonra bu şey tarihte olduğundan çok daha hızlı düştü” dedi. “Açıkçası, düzenleyicilerin çok hızlı yanıt vermekle iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum, çünkü normalde buna yanıt vermek için daha uzun süreniz var.”

Citigroup tarihindeki ilk kadın CEO olan Fraser, Citi’nin başkanı ve Citi’nin Global Tüketici Bankası’nın CEO’su olarak çalıştıktan sonra 2021’de göreve başladı.

Geçen sonbaharda ABD bankacılık işiyle ilgili soruları yanıtlamak için Meclis ve Senato huzuruna çıkan birkaç megabank CEO’sundan biriydi.

Citigroup’un hisseleri, banka hisselerinin bir önceki seanstaki kayıplarını telafi etmesiyle Perşembe günü %1,5 yükseldi.

Ayrıca okuyun: Citigroup’tan Jane Fraser, çalışanlar üretken kaldığı sürece uzaktan çalışma konusunda iyidir


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: