Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çin’in ekonomik faaliyeti yılın ilk iki ayında ılımlı bir toparlanma gösteriyor

Çin’in ekonomik faaliyeti yılın ilk iki ayında ılımlı bir toparlanma gösteriyor

Çin’in ekonomik faaliyeti yılın ilk iki ayında ılımlı bir şekilde toparlandı, endüstriyel üretim ve perakende satış büyümesi piyasa beklentilerinin altında kaldı ve ülkenin bir zamanlar katı olan Covid kısıtlamalarının devam eden yara izlerini vurguladı.

Ulusal İstatistik Bürosu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ocak-Şubat döneminde sanayi üretiminin Aralık ayındaki %1,3’lük artışa göre yıllık bazda %2,4 arttığını söyledi. Okuma, The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin beklediği %2,8’lik büyümenin altında kaldı.

Çin, iş faaliyetlerinin askıya alındığı ve işçilerin aile toplantıları için eve gittiği Ay Yeni Yılı tatillerinin farklı zamanlamalarından kaynaklanan bozulmaları önlemek için yılın ilk iki ayında önemli ekonomik göstergeleri birleştiriyor.

Çin’in tüketiminin önemli bir göstergesi olan perakende satışlar, ilk iki ayda Aralık ayındaki %1,8’lik düşüşün üzerinde, ancak ankete katılan ekonomistlerin beklediği %4,0’lik büyümenin altında, yıllık %3,5 arttı.

Çin’in sabit varlık yatırımı, ekonomistlerin beklediği %4,5’in ve 2022’de kaydedilen %5,1’in üzerinde Ocak-Şubat döneminde yıllık %5,5 arttı.

İstatistik bürosu, Çin’in kentsel alanlarda ankete katılan işsizlik oranının Şubat ayında %5,6 ile Ocak ayındaki %5,5’ten daha yüksek olduğunu söyledi.


İlginizi Çekebilir

Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street açıkça henüz bir şey görmedi. Yatırımcıların doyamadığı çip üreticisi Nvidia Corp., hafta sonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: