Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çin sadece jeopolitik olarak kendini kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda ABD’nin dünya sahnesindeki merkezi rolünü açıkça sorguluyor.

Çin sadece jeopolitik olarak kendini kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda ABD’nin dünya sahnesindeki merkezi rolünü açıkça sorguluyor.

Çin için yoğun birkaç ay oldu – ve Amerika Birleşik Devletleri için ayık olanlar.

Günler sonra Pekin, Basra Körfezi’ndeki rakipleri Suudi Arabistan ve İran’ın ilişkileri normalleştirmesini sağlayacak bir anlaşmaya aracılık ettiğini duyurdu; bu, uzun süredir ABD’nin hakim olduğu bir bölgede şok edici bir diplomatik darbeydi. Xi’nin müzakerelere şahsen dahil olduğu bildirildi.

Foreign Affairs dergisi, “Bu dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, büyük güçlerini yeniden bir araya getirerek Orta Doğu’yu dönüştürme potansiyeline sahip” dedi ve kumarın “bölgeyi Çin’in küresel emellerine göre ördüğünü” ekledi. Pekin için duyuru, Washington ile rekabetinde ileriye doğru büyük bir adımdı.”

Ancak en büyük haber iki hafta önce, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Rusya’nın bir yıllık Rusya’yı işgalinde savaş suçları suçlamasıyla Rusya Devlet Başkanı hakkında tutuklama emri çıkarmasından birkaç gün sonra, Xi Moskova’ya uçup Vladimir Putin ile görüştüğünde geldi. Ukrayna

Çin, Batı’nın gerçekten engellemesinin zor olduğu bir alan gördü – sorunlara doğru gidiyor [that the Western powers] hissetmek, dokunulamayacak kadar inatçı veya zehirlidir ve bu sorunlara arabuluculuk yapmanın veya kendinizi dahil etmenin farklı bir yolu olabileceğini göstermeye çalışır.’


— Kerry Brown, King’s College London

Kendini “sevgili dostlar” olarak tanımlayan Xi, Putin’e “100 yıldır olmayan değişiklikler geliyor” dedi. “Birlikte olduğumuzda, bu değişiklikleri yönlendiriyoruz.”

Çin’in iddialılığı, Aralık ayında aniden hurdaya çıkarılan bir politika olan virüsü evcilleştirme girişimiyle ülkeyi dünyadan kapatan üç yıllık COVID kısıtlamalarının ardından geliyor.

“Çin’in arkadaşlara ihtiyacı olduğu gerçeğine battı. King’s College London’daki Lau Çin Enstitüsü müdürü Kerry Brown, Unsur.net’a verdiği demeçte, çok izole oldu ve bu, Xi’nin üçüncü döneminin anlatısını kesti, ki bu biraz daha güneşli olacaktı.

Diğerleri kabul etti. San Diego’daki California Üniversitesi’nde Ho Miu Lam Çin ve Pasifik ilişkileri başkanı ve Çin elit siyaseti uzmanı Victor Shih, “Çin, COVID’in zirvesinde kesinlikle bir diplomatik izolasyon döneminden çıkıyor” dedi.

Pekin’in daha önce çoğunlukla retorik olan – ABD liderliğindeki küresel sistemin tek yol olmadığı inancına doğru somut adımlar atmasıyla bu çıkış hızlı oldu.

“Çin, Batı’nın gerçekten engellemesinin zor olduğu bir alan gördü – sorunlara doğru gidiyor [that the Western powers] Dokunmak için çok zorlu veya çok zehirli hissetmek ve bu sorunlara arabuluculuk yapmanın veya kendinizi dahil etmenin farklı bir yolu olabileceğini göstermeye çalışmak, ”dedi Brown.

Bu duygular, özellikle hükümet, akademi ve medya olmak üzere Çin genelinde giderek daha yaygın hale geliyor.

Global Times geçen Perşembe günü bir ön sayfa haberinde, “İlgi odağı olmaya alışkın olan ABD, bir gün Çin’in ondan daha popüler olacağını hiç düşünmediği için şimdi şaşkın” dedi.

Pekin Üniversitesi Uluslararası Politik Ekonomi Merkezi ve Amerikan Çalışmaları Merkezi direktörü Wang Yong, Unsur.net’a şunları söyledi: “Çin’in büyük bir güç olarak yükselişi, giderek daha karmaşık bir durumla karşı karşıya, çünkü ABD seçkinleri Çin’i en önemli stratejik güç olarak görüyor. ve sistemik tehdit ve Çin’in gelişimine saldırı.

Wang, Pekin’in dönek bir eyalet olduğunu iddia ettiği, kendi kendini yöneten Tayvan’a yönelik Washington’un politikasıyla ilgili endişelerin altını çizdi.

Aslında Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, adanın Orta Amerika’da kalan birkaç müttefikini ziyaretinin ardından bu hafta ABD’ye uğrayacak. Pekin, onu herhangi bir üst düzey Amerikalı yetkili tarafından karşılanmaması için haftalarca tehdit etti.

Bu tehditler Pazartesi günü Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin Tsai ile görüşeceğini söyledi Çarşamba günü California’da. Çin, bunun “ciddi bir çatışmaya” yol açabileceğini ve Pekin’in “kararlı bir şekilde karşılık vereceğini” söyledi – ayrıntı vermeden.

“Neden bir ABD dünyasında yaşadığımız varsayılıyor?”


— Alan Ma, yüksek lisans öğrencisi, Tsinghua Üniversitesi.

Pekin Üniversitesi’nden Wang, “Geçmişteki ‘tek Çin’ vaadinden kademeli olarak sapmak, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemek ve Tayvan’ı Çin’in gelişimini kontrol altına almak için kullanmak – bunlar bir Çin-ABD savaşını tetikleyebilir” dedi.

Görmek: ABD, Çin’e Tayvan liderinin mola vermesine ‘aşırı tepki vermemesini’ söyledi

Gençler de dahil olmak üzere ortalama vatandaşlar, ABD politikasından duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen Perşembe günü New York’taki oteline geldi.

AP/John Minchillo

“Neden Çin’in liderlik etme zamanı gelmedi? Neden bir ABD dünyasında yaşadığımız varsayılıyor?” diye sordu Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde siyaset yüksek lisans öğrencisi olan 27 yaşındaki Alan Ma.

Diğer alanlar artan gerilim seviyelerine ulaşıyor. Çin ordusu geçen ay Güney Çin Denizi’ne “yasadışı bir şekilde” giren bir Amerikan muhrip gemisini püskürttüğünü söyledi. Ve Çinli video sansasyonu TikTok’un CEO’su, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamaya yönelik bir Amerikan yasağını önleme umuduyla ABD’li milletvekillerinin huzuruna çıktı.

Bağlam: Biden Beyaz Saray ve 12 senatörden oluşan iki partili grup TikTok yasağını destekliyor

Ayrıca: TikTok, ABD’nin vurabileceği bir sonraki Çin ürünü

Ancak uzmanlar, ne kadar hızlı olursa olsun Çin’in yükselişinin gerçekçi bir bağlama oturtulması gerektiğini söylüyor.

UC San Diego’dan Shih, “Çin’in denizaşırı ülkelerde büyük birlik birlikleri konuşlandırmadan küresel bir güç olarak yeni bir döneme girdiğini söyleyebileceğimizi sanmıyorum” dedi.

Tanner Brown, Unsur.net ve Barron’s için Çin’i ele alıyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: