Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ABD ve Tayvan’ı sözde aşağılamalarını değerlendiriyor

Çin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ABD ve Tayvan’ı sözde aşağılamalarını değerlendiriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin’e yaptığı ve bazıları tarafından ABD’yi küçümseyen yorumlar yaptığı ziyaretinin sonuçları devam ederken, Pekin ve Taipei’deki tepkiler, Tayvan Boğazı’ndaki durumun ne kadar gergin olduğunu gösteriyor.

Fransız lider geçen hafta Pekin’e yaptığı üç günlük ziyareti, Paris’in Çinli lider Xi Jinping’i Rusya’yı Ukrayna’ya karşı 14 aylık savaşında müzakere masasına oturtmasına yardım etmeye çağırmak için bir gezi olarak nitelendirdiği ziyareti tamamladı. Macron, bir askeri geçit töreni, bir devlet yemeği ve Xi ile cömert bire bir görüşme ile kutlandı.

Ancak Macron’un ziyareti boyunca yaptığı açıklamalar tartışma yarattı. Ateş perdesinde kalan küresel tartışma birkaç gün sonra.

Avrupa’nın “Amerika’nın takipçisi” gibi davranarak kendisini tehlikeye attığı ve Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi durumunda “olmayan krizlere karışmanın Avrupa için bir tuzak” olacağı en şaşırtıcı ifadeler arasında yer aldı. bizim.” Fransız haber kuruluşu Les Echos, Macron’un şu sözlerini aktardı: “Biz Avrupalıların Tayvan konusunda hızlanmakta çıkarı var mı? HAYIR.”

Macron’un Çin ziyareti sırasında söylediği sözler ‘ABD’nin Avrupa’yı Çin’i çevrelemesi için cezbetme stratejisi için bir çıkmaza işaret ediyor.’


— Global Times, devlet tarafından yönetilen milliyetçi tabloid

Bu ve diğer yorumlar, Washington’dan, Berlin’den ve Taipei’den tepkilere yol açtı.

ABD Meclis Seçim Komitesi’nin Çin ile ilgili Cumhuriyetçi başkanı Mike Gallagher, Macron’un yorumlarını dile getiren çok sayıda Amerikalı politikacıdan biriydi. Wisconsin milletvekili Pazartesi günü Fox News’e “Utanç vericiydiler, utanç vericiydiler … ve jeopolitik olarak çok saflardı” dedi.

Avrupa çapındaki politikacılar eşit derecede azarlayıcıydı. Hatta bir dizi Fransız milletvekili, Tayvan’a yapılacak “takip” gezisini duyurdu.

Ancak Çin’de sıkı denetim altındaki medya, ABD’nin Tayvan, Ukrayna ve hatta Avrupa’ya yönelik politikalarına saldırmak için Macron’un sözlerine atladı.

Etkili bir milliyetçi tabloid olan devlet tarafından yönetilen Global Times için, Macron’un açıklamaları “Tayvan sorununa derinden dahil olmaya zorlanan Avrupa’nın frenlerini sıkıyor ve ABD’nin Avrupa’yı Çin’i kontrol altına almaya çekme stratejisi için bir çıkmaza işaret ediyor. ”

Arşivlerden (Şubat 2023): NATO başkanı, Çin ve Rusya’ya karşı siper olarak Hint-Pasifik bölgesinde daha fazla ‘dost’ ve daha yakın bağlar çağrısında bulunuyor

Ayrıca (Şubat 2023): Biden yönetimi, artan Çin tehdidine karşı Tayvan’daki ABD askeri varlığını dört katına çıkarmayı planlıyor

Ön sayfadaki habere göre, Amerikalı politikacılardan gelen eleştiri korosu bunun kanıtıydı. “Bu rahatsızlık, Washington’ın müttefiklerini dizginleme konusundaki azalan yeteneğini ve hegemonyasını sürdürme konusundaki artan kaygısını yansıtıyor.”

Çin hükümetinin resmi yayını Xinhua’ya göre, “Macron, Çin’i ziyaret ettikten sonra ‘Amerikan tuzağına’ dair daha derin bir anlayışa sahip.”

Diğer Çinli yorumcular, yorumları ABD dış politikasındaki daha geniş sözde başarısızlıklarla ilişkilendirdi. Popüler WeChat hesabı Wu Zhiguan, “ABD, hegemonyasını sürdürmek için Avrupalı ​​müttefiklerini yalnızca Rusya ile Ukrayna meselesini halletmek için kullanmakla kalmadı, aynı zamanda onları Çin’i Tayvan konusunda kontrol altına almak için de kullanmaya çalıştı” diye yazdı.

Tayvan kendi kendini yöneten ve demokratik bir ülke olsa da, Pekin burayı kaçak bir eyalet olarak görüyor ve adanın liderleri bağımsızlığı resmileştirmeye çalışırsa güç kullanacağına söz verdi.

Ve (Şubat 2023): Pentagon şefi Lloyd Austin, daha büyük ABD askeri varlığını görüşmek üzere Filipinler’de

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Alan Ma, Unsur.net’a Çinlilerin Tayvan konusunda asla değişmeyeceklerini söyledi. “Siyasi açıdan daha önemli birkaç şey düşünebilirim. [than Taiwan],” dedi bir telefon görüşmesinde.

Macron’un ziyareti Çin-Tayvan ilişkileri açısından sinir bozucu bir döneme denk geldi. Fransa cumhurbaşkanı Pekin’e varırken, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen diplomatik bir Orta Amerika gezisinin ardından Kaliforniya’da mola veriyordu. Tsai, Simi Vadisi’ndeki Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nde, Meclis başkanı olarak konumu onu başkanlık veraset sıralamasında yalnızca başkan yardımcısının arkasına yerleştiren, güney-orta Kaliforniya’dan bir Meclis Cumhuriyetçisi olan Kevin McCarthy ile bir araya geldi.

Görmek: Çin, McCarthy’nin Tayvan lideriyle görüşmesine misilleme olarak Reagan kütüphanesine ve diğerlerine yaptırım uyguluyor

Tsai’nin basına ve diğer Kongre üyelerine yaptığı kısa konuşma, bulutların toplanma uyarılarının yanı sıra, demokratik adaya yönelik “sarsılmaz” Amerikan desteğine olan şükranlarını dile getirdi. “Kendimizi bir kez daha demokrasinin tehdit altında olduğu bir dünyada buluyoruz ve özgürlük fenerini parlak tutma aciliyetinin önüne geçilemiyor. [overstated]dedi.

Pekin, Tsai’nin ABD ziyareti gerçekleşirse, Ağustos ayında Kaliforniyalı bir Demokrat olan o zamanki Konuşmacı Nancy Pelosi’nin 1997’den beri Tayvan’ı ziyaret eden seçilmiş en üst düzey Amerikalı yetkili olduğu ve Pekin’in destroyer fırlattığı Ağustos ayında olduğu gibi, yankıların olacağı konusunda uyarmıştı. adanın etrafında gemiler ve savaş devriyeleri.

Arşivlerden (Şubat 2023): ‘HKO bu çağrıya cevap vermiyor’: Pentagon’un Pekin’e giden özel kriz iletişim hattı cevapsız kalıyor

Gerçekten de Macron, Çin’den ayrılmak üzere Fransa’nın başkanlık uçağına bindiği sırada, ada çevresinde tatbikatlarda gerçek mühimmat kullanan düzinelerce savaş uçağı ve muhrip gemisiyle Çin’in Tayvan’ı işgalinin tam ölçekli bir simülasyonu başladı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı önlemleri kışkırtıcı olarak nitelendirdi ve bölgede barış ve istikrarı baltaladığını söyledi.

Ayrıca: Tayvan Devlet Başkanı, Çin’in Tayvan Boğazı’ndaki askeri tatbikatını kınadı

Güney Karolina Cumhuriyetçi ABD Senatörü Lindsey Graham, Pazar günü Çin askeri manevralarının “önümüzdeki aylarda veya haftalarda Tayvan’ı abluka altına almak için koşullar belirlediğini” söyledi.

Fox News’e “Güçlü bir şekilde yanıt vermemiz gerekiyor” dedi. “‘Tek Çin’ politikasına inanıyorum, ancak Tayvan için savaşmaya istekli olurum” dedi.

Tanner Brown, Unsur.net ve Barron’s için Çin’i ele alıyor.

Tanner Brown’dan daha fazlası:

Çin sadece jeopolitik olarak kendini kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda ABD’nin dünya sahnesindeki merkezi rolünü açıkça sorguluyor.

Çinli Xi, iktidar üzerindeki kontrolünü sıkılaştırıyor. Ayrıca ekonomik ve teknolojik gözetimi merkezileştiriyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: