Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çin Caixin imalat satın alma yöneticileri endeksi nötr seviyeye düştü

Çin Caixin imalat satın alma yöneticileri endeksi nötr seviyeye düştü

Çin’in fabrika faaliyetinin özel bir göstergesi, Mart ayında faaliyet genişlemesini daralmadan ayıran nötr bir seviyeye düştü.

Caixin Media Co. ve S&P Global tarafından Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, Çin Caixin imalat satın alma yöneticileri endeksi Şubat ayındaki 51,6’dan Mart ayında 50,0’a düştü. Bu, Şubat ayında ulaşılan sekiz ayın en yüksek seviyesinden aşağıda ve sektörde aktivitenin yavaşladığına işaret ediyor.

Caixin, üretim ve toplam yeni siparişler için alt endekslerin Mart ayında genişleme bölgesinde kaldığını, ancak her ikisinin de Şubat ayına göre iki puandan fazla düştüğünü söyledi. Küresel ekonomik gerilemenin ortasında dış talep de zayıfladı ve alt endeks yeni ihracat siparişlerinin daralma bölgesine geri dönmesini izledi.

50 işareti, aktivite genişlemesini daralmadan ayırır.

Caixin, Çin’in imalat sektöründeki istihdamın, fabrika işe alımlarını ölçen alt endeksin Mart 2022’den bu yana ilk kez Şubat ayında bu seviyenin üzerine çıktıktan sonra 50 seviyesinin altına düşmesi nedeniyle Mart ayında kötüleştiğini söyledi.

Caixin Insight Group’tan bir ekonomist olan Wang Zhe, “Özetle, hem imalat arzı hem de talepteki genişleme önceki aya göre önemli ölçüde zayıfladığından, ekonomi Mart ayında marjinal bir toparlanma yavaşlaması gördü” dedi.

Bu arada, Ulusal İstatistik Bürosu Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in daha çok büyük üreticilere odaklanan rakip bir gösterge olan resmi imalat PMI’sinin de Şubat ayındaki 52,6’dan Mart ayında 51,9’a düştüğünü söyledi.

Singapur Editörlerine [email protected] adresinden yazın


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: