Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Charles Schwab’ın hissesi Pazartesi günü %19 düştü. Wall Street haksızlık mı ediyor?

Charles Schwab’ın hissesi Pazartesi günü %19 düştü. Wall Street haksızlık mı ediyor?

Charles Schwab Corp., ABD’deki önde gelen indirim komisyoncusu olarak iyi bilinir, ancak bazıları bunun aslında bir tasarruf ve kredi tutma şirketi olduğunun farkında olmayabilir.

Schwab’ın SCHW’si,
-9.73%
ana bankacılık yan kuruluşu, merkezi Westlake, Teksas’ta bulunan sigortalı bir saklama kurumu olan Charles Schwab Bank SSB’dir. 31 Aralık itibarıyla bankanın toplam varlıkları 349 milyar dolarken, Charles Schwab Corp.’un toplam varlıkları 552 milyar dolardı.

Pazartesi günü, Charles Schwab Corp. basın bülteni “Eldeki nakit, portföyle ilgili nakit akışları ve önümüzdeki on iki ay içinde gerçekleştirmeyi beklediğimiz net yeni varlıklardan tahmini 100 milyar dolarlık nakit akışına” sahip olduğunu söyledi. Şirket ayrıca “300 milyar doların üzerinde artımlı [borrowing] Federal Konut Kredisi Bankası (FHLB) ve yakın zamanda duyurulan Banka Vadeli Finansman Programı (BTFP) dahil olmak üzere diğer kısa vadeli kredilerle kapasite.

Schwab’ın basın açıklamasındaki yukarıdaki yorumlar, “aylık etkinlik olayları” raporunun bir parçası olarak, iki banka iflasının ardından likiditesine ilişkin korkuları yatıştırmak için tasarlanmış gibi görünüyordu. Schwab’ın hissesi, bir önceki haftaki %24’lük düşüşün ardından Pazartesi günü 10:40 ET’de %19 düştü.

Mevduat çıkışı, SVB Financial Group SIVB’nin menkul kıymet satışını tetikledi.

geçen hafta, şirketin ana iştiraki olan Silicon Valley Bank of Santa Clara, California, Cuma günü eyalet düzenleyicileri tarafından kapatılıp Federal Deposit Insurance Corp.’a teslim edilmeden önce duyuruldu. SVB’nin sorunları risk sermayesi endüstrisindeki müşterilere odaklanmasından ve faiz oranları yükseldikçe değer kaybeden uzun vadeli tahvillerde yoğunlaşan bir bilanço. Tahvilleri zararına satmaya zorlanmak – artan faiz oranları tahvillerin piyasa değerlerini düşürdükten sonra – bankanın başarısız olmasına yol açtı.

İmza Bankası SBNY,
-22,87%
New York Pazar günü başarısız oldu. Bu banka, çeşitlendirilmiş bir iş modeline sahip olmasına rağmen, müşterileri arasında bulunan sanal para borsalarında yaşanan sorun nedeniyle hızlı bir mevduat çıkışı yaşadı.

Schwab’ın iş modeli

Yatırımcıların Schwab hakkında bu kadar endişelenmesinin bir nedeni, şirketin ana bankacılık yan kuruluşuna ne kadar bağımlı olduğudur. Schwab’ın 2022 net geliri toplamda 7,18 milyar doları buldu. Charles Schwab Bank SSB’nin net geliri 3,15 milyar doları buldu.

Holding şirketi düzeyinde, Schwab’ın 2022 net geliri toplamda 15,57 milyar doları buldu. İşte bunun nasıl bozulduğu:

  • Net faiz geliri: 7,819 milyar dolar

  • Varlık yönetimi ve yönetim ücretleri: 3.049 milyar dolar

  • Alım satım geliri 3.191 milyar dolar

  • Banka mevduat hesabı ücretleri: 916 milyon dolar

  • Diğer: 605 milyon dolar

Charles Schwab Bank SSB’nin net faiz geliri, 2022 boyunca toplam 6.666 milyar doları buldu.

Bu nedenle, şirketin bankacılık işi kritik öneme sahiptir. Aracılık müşterilerinin nakitleri, banka süpürme hesaplarında tutulur ve marjı yatırım yapmak için kullanan müşteriler, borç alma ücretlerini ve faizlerini öderler.

Schwab, basın açıklamasında kredilerin mevduata oranının yüzde 10 gibi düşük bir seviyede olduğuna dikkat çekerek, kredilerinin tamamının konut veya menkul kıymetlerle teminat altına alındığını söyledi.

Schwab’da kredi sorunu yok: 31 Aralık itibarıyla krediler, toplam varlıklarının yalnızca %7,3’ünü oluşturuyordu. Sorunlu krediler ise net kredilerin yalnızca %0,06’sını oluşturuyordu. Kredi zararları, ortalama kredilere %0,01 net zarar yazma ile 2022 boyunca çok düşüktü.

Schwab’ın ana bankacılık yan kuruluşuna daha yakından bakıldığında, satılmaya hazır menkul kıymetlerdeki gerçekleşmemiş zararları içeren birikmiş diğer kapsamlı gelir (AOCI), 31 Aralık itibarıyla toplam -19,68 milyar doları buldu. Bu tutar, bankanın toplam öz sermayesinden çıkarıldı, 31 Aralık itibarıyla 7.664 milyar dolardı.

Banka, 31 Aralık itibarıyla düzenleyici yönergeler uyarınca “iyi sermayeli” olarak değerlendirildi. Schwab’ın yıllık raporu.

31 Aralık itibariyle AOCI için bu kadar yüksek bir negatif sayıya sahip olmasına rağmen, federal düzenleyiciler kabul edeceklerini söylediğine göre, bankanın mevduat çıkışlarını karşılamak için nakit toplaması gerekse bile zararına menkul kıymetler satması gerekmeyecek gibi görünüyor. yeni acil durum borç verme olanağı yoluyla borçlanmalar için teminat olarak menkul kıymetler.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: