Anasayfa / Ekonomi Haberleri / CFTC kripto borsası Binance’e dava açarken Bitcoin düştü

CFTC kripto borsası Binance’e dava açarken Bitcoin düştü

Bitcoin, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in operatörüne, CEO’su Changpeng Zhao’ya ve bazı bağlı kuruluşlara emtia piyasalarını yöneten federal yasaları ihlal ettiği iddiasıyla dava açmasının ardından Pazartesi günü 10 günün en düşük seviyesine geriledi.

En büyük kripto para birimi BTCUSD,
-2.51%
CoinDesk verilerine göre Pazartesi günü %3,4 kayıpla 26.544 dolara kadar geriledi. Bitcoin, yılbaşından bu yana neredeyse %70 artarken, 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala %60 aşağıda.

CFTC, Pazartesi günü Illinois’deki federal mahkemeye yaptığı bir dosyaya göre, Binance’in “gelir elde etmek ve çeşitli pazarları için likidite sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterileri talep etmesine ve onlara güvenmesine” rağmen, ajansa kaydolmadığını iddia etti.

CFTC dosyalamada, “Binance ve memurları, çalışanları ve aracıları, ABD’li müşterilere konumlarını gizlemek için sanal özel ağları (VPN’ler) kullanma talimatı verdi” diye yazdı.

Şirket, Binance.com’un ABD’li müşterilere erişim sağlamadığını, ayrı bir tüzel kişilik olduğunu iddia eden Binance.US’un ise ABD’li müşterileri hedef aldığını söyledi.

Bir Binance sözcüsü e-posta yoluyla Unsur.net’a CFTC tarafından açılan davanın “beklenmedik ve hayal kırıklığı yarattığını” söyledi. Şirket, iki yıldan fazla bir süredir CFTC ile işbirliği içinde çalıştığını söyledi. Sözcü, şirketin platformunda aktif ABD kullanıcılarının bulunmamasını sağlamak için son iki yılda önemli yatırımlar yaptığını da söyledi.

ABD düzenleyicileri, geçen yıl birkaç büyük şirketin iflas etmesi ve milyarlarca yatırımcının zarar görmesiyle sonuçlanmasının ardından kripto endüstrisinin denetimini artırma çabalarını iki katına çıkarıyor.

Geçen hafta Coinbase COIN,
-8.29%,
ABD’deki en büyük kripto borsası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan resmi masraflara yol açabilecek bir Wells Bildirimi aldığını söyledi.

Şubat ayında SEC, Kraken’i staking programını kaydetmediği için suçladı. Borsa, ABD’deki programı sonlandırdı ve iddiaları kabul etmeden veya reddetmeden suçlamaları çözmek için 30 milyon dolar ceza ödedi.

Bu arada, New York Mali Hizmetler Departmanı, stabilcoin ihraççısı Paxos’a, Paxos tarafından çıkarılan ve dünyanın en büyük kripto borsası Binance tarafından markalanan bir stablecoin olan BUSD’yi basmayı durdurması talimatını verdi. Paxos ayrıca SEC’den, Paxos’un BUSD’yi menkul kıymet olarak kaydetmediğini iddia eden bir işlem önermeyi düşünen bir Wells bildirimi aldı.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: