Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Case-Shiller endeksi, daha az listeleme nedeniyle sıkışan ev fiyatlarının arttığını tespit etti

Case-Shiller endeksi, daha az listeleme nedeniyle sıkışan ev fiyatlarının arttığını tespit etti

Sayılar: Ev fiyatları, ev satıcıları evlerini ilan etmekte direnerek arzı kısıtladığından Mart ayında yükseldi.

Yükselen mortgage oranlarına rağmen, S&P CoreLogic Case-Shiller 20-şehir konut fiyat endeksi Mart ayında bir önceki aya göre %0,5 arttı.

Ev fiyatları Güneydoğu’da en güçlü olurken, Batı’da fiyatlar düşmeye devam etti. Alıcı talebi Mart ayında arzı geride bırakmış olsa da, yükselen mortgage oranları ev satışlarını azaltabilir. bu Mayıs ayında 30 yıllık ipotek %7’nin üzerinde, Mortgage News Daily’ye göre.

Yıldan yıla değer artışı, Şubat ayında %0,4 artan konut fiyatlarına kıyasla %1,1 düştü. 20 şehir endeksi Haziran 2022’de zirve yaptı.

Konut fiyatlarının daha geniş bir ölçüsü olan ulusal endeks Mart ayında %0,4 arttı ve geçen yıla göre %0,7 arttı.

Tüm rakamlar mevsimsellikten arındırılmıştır.

Önemli ayrıntılar: Güneydoğudaki şehirler ev fiyat artışına öncülük etti. Miami, Tampa ve Charlotte, Mart ayında 20 şehir arasında bir önceki yıla göre en yüksek kazancı elde eden üç şehir oldu.

Batı Yakası’ndaki şehirler, Seattle’dan San Francisco’ya, zayıf konut fiyatı artışı görmeye devam etti. Seattle’da ev fiyatları geçen Mart’a göre %12,4 düştü.

şehirler

Geçen yıldan değişiklik

atlanta

%4,5

Boston

%0,8

Charlotte

%4,7

Chicago

%4.0

Cleveland

%2.0

Dallas

-1.2%

denver

-%3,6

Detroit

%1,2

Las Vegas

-5.1%

Los Angeles

-2.9%

Miami

%7,7

Minneapolis

%0,5

New York

%3,3

Anka kuşu

-%4,5

portland

-4.6%

san diego

-5.3%

San Francisco

-%11,2

Seattle

-%12,4

Tampa

%4,8

Washington

-%0,2

Kompozit-20

-1.1%

A ayrı rapor Federal Konut Finans Kurumu’ndan alınan veriler de Mart ayında konut fiyatlarının Şubat’a göre %0,6 artış gösterdiğini gösterdi.

Büyük fotoğraf: Konut piyasası, arz eksikliği nedeniyle sıkışıyor.

Ev satıcıları, %7’lik bir oranla gelen bir ev kredisi için ultra düşük ipotek oranlarını satmak ve vazgeçmek konusunda herhangi bir teşvik görmediğinden, piyasada satışa sunulan yeterli sayıda ev yok.

Ancak, alıcılar artan maliyetleri bir ev satın almayı engelleyici bulabileceklerinden, artan oranlar yakında talebi azaltabilir.

Konut sektörü hem talebi hem de arzı artırmaya çalışıyor: Ev inşa edenler, yeni ev satışlarını artıran yeni inşaatlarla arzı artırırken, ipotekli kredi verenler, alıcıların bir ev için ödeme olarak yalnızca %1’lik bir ön ödeme yapmak zorunda kalması gibi teşvikler sunuyor. ve Ulusal Emlakçılar Birliği arzı artırmak için mevcut vergi politikasında değişiklik öneriyor.

S&P’nin söylediği: S&P DJI genel müdürü Craig J. Lazzara, “İki aylık artan fiyatlar kesin bir toparlanma sağlamıyor, ancak Mart ayı sonuçları, konut fiyatlarında Haziran 2022’de başlayan düşüşün sona ermiş olabileceğini gösteriyor” dedi.

Bununla birlikte, mevcut ipotek oranlarının yarattığı zorluklar ve devam eden ekonomik zayıflık olasılığının, en azından önümüzdeki birkaç ay boyunca konut fiyatları için bir ters rüzgar olmaya devam etmesi muhtemel” dedi.

Piyasa tepkisi: hisse senetleri DJIA,
-%0,07

SPX,
+%0,49
Salı günü erken işlemlerde yükseldi. 10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
%3,752
%3,7’nin üzerine çıktı.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: