Anasayfa / Ekonomi Haberleri / CarMax, Fed faiz artışları ve banka endişeleri nedeniyle daha sıkı borç vermenin araba satışlarını vurduğunu söyledi

CarMax, Fed faiz artışları ve banka endişeleri nedeniyle daha sıkı borç vermenin araba satışlarını vurduğunu söyledi

CarMax Inc., kullanılmış araç satıcısının iş dünyasının karşı karşıya olduğu rüzgarlar listesine sıkılaştırıcı borç verme standartlarını eklemesiyle, Fed’deki yüksek faiz oranlarının araba satın alma alanına damlamaya başladığının sinyalini verdi.

Bankalar ve diğer borç verenler, ABD Merkez Bankası’nın gösterge oran artışlarına ayak uydurmak için kredi faiz oranlarını yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda olası kredi kayıplarına karşı korunmak ve bilançolarında rezervler için daha fazla sermaye ayırmak konusunda daha seçici davranıyorlar. .

Kendi adına, CarMax KMX,
+%10,67
Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyonist baskılar, artan faiz oranları ve uzun süreli düşük tüketici güveni ile birlikte sıkılaştırılan borç verme standartlarının, mali dördüncü çeyrekte bir önceki yıl dönemine göre toplam araç satışlarında %12,6’lık bir düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi.

Ayrıca okuyun: CarMax hissesi, gelir beklentilerin çok altında kalsa bile, büyük kar vuruşunun ardından yükseldi

Borç verme işi CarMax Auto Finance, araba kredileri için sermaye maliyeti topladığı faiz ödemelerinden daha hızlı arttığı için net faiz marjındaki daralma nedeniyle gelirinde %36 düşüşle 123.9 milyon $’a geriledi. Şirket ayrıca, net faiz marjını da yiyen kredi zararları için daha yüksek bir karşılık ayırdı.

Önceki çeyrekte CarMax, sıkılaştırıcı borç verme standartlarından bahsetmedi ve üçüncü çeyrek perakende ikinci el araç satışlarındaki %20,8’lik düşüşün etkenleri olarak yalnızca yaygın enflasyonist baskılara, artan faiz oranlarına ve düşük tüketici güvenine işaret etti.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın Mart ayında patlamasıyla birlikte bankalar daha temkinli hale geliyor, bu da kredi notu düşük kişilere borç verme ihtimallerinin düşük olabileceği anlamına geliyor.

Keefe, Bruyette & Woods analistleri Pazartesi günü bir araştırma notunda, “Son banka iflasları, özellikle artan düzenleyici inceleme ve potansiyel düzenleyici serpinti ile ilgili olarak bankaların kredi vermeyi geri çekmesinin bir sonucu olarak, bu yıl durgunluk risklerini artırdı” dedi. “Bankalar (özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar) sağlıklı bir bilanço sağlamak için borç verme koşullarını sıkılaştırırken, son banka iflaslarının ABD ekonomisi üzerinde baskı oluşturabileceğine dair artan bir endişe var.”

Ekonomi Politikası Enstitüsü baş ekonomisti Josh Bivens, NPR’ye söyledi son zamanlarda, “banka kredi standartları önümüzdeki birkaç hafta ve ay içinde fark edilir derecede sıkılaşacak.”

CarMax ise, Büyük Durgunluk döneminde, COVID-19 salgınının başlangıcında ve diğer zamanlarda yaptığı gibi borç verme standartlarını sıkılaştırdığını söyledi.

CarMax kıdemli başkan yardımcısı Jon Daniels, “Bu tüketiciyi dikkatli bir şekilde izlemeyi biraz daha muhafazakar hale getirmek için sıkılaştırdık, ancak yine sıkılaştırmamızla … bu hacmi daha önce yaptığımız gibi almaktan mutlu olacağız” dedi. , şirketin Salı günü analistlerle yaptığı konferans görüşmesinde. “Kendimize iyi baktığımızı düşünüyoruz ve tüketiciyi dikkatle izleyeceğiz.”

Şimdilik CarMax, kredi temerrütlerinin tipik aralığı olan %2 ile %2,5 arasında değişmesini bekliyor.

İşin iyi tarafı, CarMax, müşterilerden araba kredileri için aldığı faiz oranlarını yükseltebildiğini ve enflasyonist baskının dengeleniyor gibi göründüğünü söyledi.

Daniels, “Dışarı baktığımız zaman, finansman maliyetlerinin nereye gideceğini asla bilemezsiniz,” dedi. “Hangi tüketicinin kapıdan gireceğini asla bilemezsiniz. Nihayetinde, rekabetçi kalmamız ve araba satabildiğimizden ve tüketicilerimiz için rekabetçi fiyatlar sunabildiğimizden emin olmamız gerekiyor. Ama baktığımızda bu zirveden aşağı inmişiz.”

Ayrıca okuyun: Bankacılık krizinden sıyrılan bankalar, ilk çeyrek güncellemelerinde mevduat akışları ve marj baskısı için hatta


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: