Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Carl Icahn, “Medyan hane halkının net değeri temelde hiçbir şeydir” diyor.

Carl Icahn, “Medyan hane halkının net değeri temelde hiçbir şeydir” diyor.

“Ekonomimizde bazı büyük sorunlarımız var…Ekonomimizdeki pek çok insan belli ki iyi durumda değil.”


—Carl Icahn

Bu, hükümetin ABD tarihindeki en büyük banka iflaslarından birinin etkisini azaltmak için aldığı acil önlemin ardından Salı günü CNBC’nin Kapanış Zili’ne konuşan Wall Street milyarderi yatırımcı Carl Icahn’dı.

Icahn Enterprises’ın kurucu ortağı, yatırım portföyünün, Federal Rezerv enflasyonu önlemeye çalışırken, hızla yükselen faiz oranları ve genel sağlığıyla ilgili artan endişelerle boğuşan ABD ekonomisinde daha fazla acı çekmeye hazır olduğunu söylüyor. yerleşmiş olmaktan kaynaklanan baskılar.

Fed’in faiz artırımları, borçlanma maliyetlerini yükselterek ve talebi azaltarak ekonomik büyümeyi soğutmayı amaçlıyor, ancak bu faiz oranlarındaki artışların kötü etkileri ekonominin ceplerinde su yüzüne çıkıyor gibi görünüyor.

Bankalar geçen haftanın sonlarından beri çılgın bir seyir izliyor.

Başta Silicon Valley Bank SIVB olmak üzere bir dizi bankanın başarısızlığını suçlayın,
-60.41%
ve İmza Bankası SBNY,
-22,87%.
Bu kurumlar, şirketlerin ve özellikle para merkezli finans kurumlarının bu aniden yükselen oran rejiminde etkili bir şekilde faaliyet gösterebilme yeteneklerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Bankalar, kısa vadeli olarak borçlandıklarından ve oran farkını cebe indirerek daha yüksek oranlarda daha uzun vadeli krediler sağladıklarından, artan oranlar ortamından faydalanmalıdır.

Görünüşe göre, tüm bankalar riskleri iyi yönetmiyor ve faiz oranlarındaki artışın hızı ve olası taktiksel yanlış adımlar sorunun bir parçası olabilir.

‘Medyan hane halkının net değeri temelde hiçbir şey’


— Icahn

SPDR S&P Regional Banking ETF KRE’nin Payları,
+2.09%,
daha geniş S&P 500 SPX’in bölgesel bankalar segmentini kapsayan,
+%1,65,
Kaliforniya düzenleyicileri ve Silicon Valley Bank’ı işleten SVB Financial Group’a bağlı Federal Deposit Insurance Corp. tarafından el konmasının ardından Cuma günü %4,4 düştükten sonra Pazartesi günü %10 düştü.

Hafta sonu, Fed bankacılık sisteminin kapasitesini artırmak için yeni bir acil kredi programı duyurdu ve hükümet tüm SVB mudilerinin paralarını geri alacağını duyurdu.

Dow Jones Industrial Average DJIA’daki borsa yatırımcıları,
+%1,06
ve S&P 500, olayların geçen haftanın sonlarında şekillenmesinden bu yana fırtınayla savruldu ve endüstri katılımcıları hâlâ pazarın diğer alanlarına olası yayılma arayışında.

Icahn, kripto BTCUSD’den her şeyde varlık balonlarını desteklemeye yardımcı olan tarihi bir kolay para döneminin ardından ekonomi konusunda endişeli.
-%0,77
teknoloji ve meme stoklarına.

Efsanevi Icahn, CNBC ile yaptığı röportaja dayanarak iş ortamını pek de sağlam bir temel üzerinde görmüyor.

Medyan hanehalkı net değerinin “neredeyse hiçbir şey” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, rakamlarının ne kadar doğru olduğu tam olarak belli değil – Amerikalılar artan fiyatların zorluklarıyla mücadele ediyor ve COVID salgınının etkisi azalırken hizmetler için bunu yapmaya devam ediyor.

Örneğin, Amerikan aileleri için medyan net değer, ABD tarafından yürütülen bir anketten elde edilen verilere göre yaklaşık 121.760 dolar. Federal Rezerv’in tüketici finansmanı anketi 2019’da, mevcut en son veriler. Bu, 2016’daki bir önceki ankete göre yaklaşık %18 arttı.

Bununla birlikte, Bankrate’in geçen yıl yaptığı bir rapora göre, Amerikalıların %56’sı beklenmedik bir 1000 dolarlık banknotu tasarrufla karşılayamayacak.

Bunlar, Amerika’nın mali sağlığının yalnızca bazı ölçütleri, ancak fiyatlar yüksek kalmaya devam ederken ve şirketler işten çıkarmalar ilan ederken, genel tablo birçokları için karardı.

Meta Platformlar A.Ş. META,
+7.25%
“verimlilik yılı”na odaklandığı için 10.000 çalışanı daha işten çıkarmayı planladığını söyledi. Facebook ana şirketi, Kasım ayındaki ilk kesinti turunda 11.000’den fazla kişiyi işten çıkarma planlarını zaten duyurmuştu.

Icahn, koşulların iyileşmeden önce daha da kötüleştiğini görüyor ve yatırımcıların dikkat etmesi faydalı olabilir.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: