Anasayfa / Ekonomi Haberleri / “Bunu şimdi durdurmalıyız.” Ackman, First Republic desteğinin mali bulaşıcılığı yaydığını söylüyor.

“Bunu şimdi durdurmalıyız.” Ackman, First Republic desteğinin mali bulaşıcılığı yaydığını söylüyor.

Ve böylece piyasalarda çılgınca bir haftanın daha sonuna geliyoruz.

CBOE VIX endeksi VIX,
+%1,44,
hisse senedi oynaklığının göstergesi, geri düşmeden önce iki kez 30’a yükseldi.

Hazine piyasası için bir VIX olan ICE BoAML MOVE endeksi, 2008’deki büyük mali krizden bu yana en yüksek seviyesine sıçradı ve bir noktada Şubat ayının başından bu yana %80’den fazla arttı.

Tüccarlar gelişen bankacılık krizinin ciddiyetini ve bunun merkez bankalarının enflasyonla mücadele stratejilerini sürdürme kabiliyetini ne kadar tehlikeye atacağını anlamaya çalışırken, bu hareketler hisse senetleri ve tahvil getirilerindeki kırbaç hareketini gösteriyor.

Finans sektöründeki sarsıntıların küresel ekonomiyi kötü etkileyeceği endişesi ve bazı aşırı uzun pozisyonlar da petrol fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Yine de, borsa Perşembe günü ralli yaptı ve yatırımcılar Credit Suisse CS’ye desteği ayarlayan yetkililer tarafından kurtarılmış göründüğü için Cuma günkü hava en azından yüzeyde sakin.
,
ve Birinci Cumhuriyet FRC,
+9.98%
ABD’de.

Ama bekle.

Kaynak: Citi.

Federal Rezerv, Perşembe günü geç saatlerde bankaların bu hafta yeni Banka Vadeli Finansman Programını 11.9 milyar dolar borçlanmak için kullandıklarını bildirmesinin ardından bilançosunu tekrar genişletmek zorunda kalıyor. Ayrıca, Fed’in iskonto penceresi aracılığıyla 153 milyar dolar ve köprü kredilerinde 142,8 milyar dolar borçlandı.

Piyasa, bu borç alanların kim veya ne kadar çaresiz olabileceğini bilmiyor.

Ve diğerleri, bankacılık sektörüne yardımcı olmak için son adımların sadece çatlakları kapatmakla kalmayıp, muhtemelen işleri daha da kötüleştirmesinden endişe ediyor.

Riskten korunma fonu yöneticisi Bill Ackman, sistemik olarak önemli bankaların (SIB’ler), First Republic Bank’tan (FRB) aldıkları mevduatları zor durumdaki borç verene geri dönüştürmeye ikna edilmesinden memnun değil.

Sonuç olarak, FRB temerrüt riski artık en büyük bankalarımıza yayılıyor. FRB’de yanlış bir güven duygusu elde etmek için finansal bulaşma riskini yaymak kötü bir politikadır. SIB’ler, baskı altında kalmadıkça ve başarısız olursa FRB mevduatlarının durdurulacağına dair güvenceler olmadan mevduatlara bu düşük getirili yatırımı asla yapmazlardı.” Ackman bir tweet yazdı Perşembe geç.

“30 milyar dolarlık mevduatı duyuran basın açıklaması, cevapladığından daha fazla soruyu gündeme getirdi. Şeffaflığın olmaması, piyasa katılımcılarının en kötüyü varsaymasına neden olur. Daha önce saatlerin önemli olduğunu söylemiştim. Günlerin geçmesine izin verdik. Güven krizi yaşandığında yarım tedbirler işe yaramıyor” dedi.

Pershing Square Capital Management’ı yöneten ve kıyamet gibi bir patlamaya karşı olmayan Ackman, bankacılık sektörünün, genişletilmiş bir devlet sigortası planı yaygın olarak kullanılabilir hale gelene kadar derhal geçici bir mevduat garantisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Buna artık son vermemiz gerekiyor. Özel sektörün sorunu çözebileceği noktayı aşmış durumdayız ve devletimizin ve düzenleyicilerin elindeyiz. Tik tak.”

piyasalar

S&P 500 vadeli işlemleri ES00,
-%0,21
10 yıllık Hazine getirisi TMUBMUSD10Y ile %0.1 arttı,
%3,488
4,2 baz puan düşerek %3,542 oldu. Dolar endeksi DXY,
-%0,23
%0,3 kayıpla altın GC00’ün yükselmesine yardımcı oldu,
+%0,67
onsu %0,7 artarak 1.936 dolara yükseldi.

Barron’un çapraz bulmaca ve sudoku oyunlarında şansınızı deneyin, şimdi haftanın kapak hikayesine dayanan haftalık bir dijital yapboz ile birlikte her gün çalışıyor. Tüm bulmacaları görmek için, buraya tıklayın.

Vızıltı

Bugün açıklanacak ABD ekonomik verileri, sabah 09:15’te yayınlanan Şubat ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanımını, ardından saat 10:00’da Şubat ayı önde gelen ekonomik göstergeler endeksini ve Mart ayı tüketici duyarlılığı raporunu içeriyor. Her zaman Doğu.

2.8 trilyon dolar değerindeki opsiyon kontratlarının süresinin dolmak üzere olduğu bir başka dörtlü cadılık Cuma günü.

First Republic’in hisse senedi FRC’sini satın alan herkes,
+9.98%
Perşembe günü açılışta ve kapanışta satış, gün için yaklaşık %60 kazanabilirdi. Geri tepme, büyük bankalardan oluşan bir konsorsiyumun borç veren için 30 milyar dolarlık mevduat sözü vermesinin ardından geldi. Ancak, First Republic nakit tasarrufu için temettüyü askıya almak zorunda kalacağını söyledikten sonra, Cuma günkü açılış ziline kadar hisseler %5 indirimli.

FedEx, FDX’i paylaşıyor,
+4.48%
paket teslimatçısı, maliyetleri düşüren ve fiyatları yükseltme yeteneğinin kâr hanesine yardımcı olduğunu gösteren sonuçlar sağladıktan sonra, pazar öncesi işlemlerde %11 arttı.

Sarepta Therapeutics SRPT’deki hisseler,
+2.89%
FDA, şirketin Duchenne musküler distrofi tedavisi hakkında bir danışma komitesi düzenleyeceğini açıkladıktan sonra %20 düşüyor.

web’in en iyisi

Elon Musk’ın Twitter’daki maliyet düşürme hamlesinin içinde.

Kuzey Akım’ı kim havaya uçurdu?

VC’lerin SVB’ye attığı inanılmaz öfke nöbeti.

Grafik

İşte CNN’in Korku ve Açgözlülük endeksi. Yedi göstergeden oluşan bir derlemedir: piyasa ivmesi, hisse senedi fiyatının gücü, hisse senedi fiyatının genişliği, satım ve alım opsiyonları, değersiz tahvil talebi, piyasa oynaklığı ve güvenli liman talebi.

Kartal gözlü okuyucular, bu hafta sadece ‘Korku’ya geri dönmeden önce – 25 satırın altına – ‘Aşırı Korku’ya düştüğünü fark edebilir. Grafik en son Ekim 2022’de bu kadar dibe düştüğünde, S&P 500 için yakın zamanda bir dibi işaret ediyordu.

Kaynak: CNN

En çok izlenenler

Doğu saatiyle sabah 6’da Unsur.net’ta en aktif borsa şeritleri buradaydı.

Kayan yazı

Güvenlik adı

TSLA,
+2.04%

tesla

FRC,
+9.98%

İlk Cumhuriyet Bankası

BBBY,
+2.91%

Yatak Banyosu ve Ötesi

GME,
+%5,08

Oyunu Durdur

AMC,
+4.28%

AMC Eğlence

HUBC,
+20.71%

Merkez Siber Güvenlik

NVDA,
+%5,42

Nvidia

CS,

Credit Suisse ADR

AAPL,
+1.87%

Elma

TRKA,
+%16,68

Troyka Medya

Rastgele okumalar

Rolls-Royce ve nükleer enerjiyle çalışan Ay üssü.

İspanyol prenses 3 yıl kamuflaj giyecek.

Rakip Colorado kasabaları donmuş ölü bir adam için kavga ediyor.

Bilmeniz Gerekenler erken başlar ve açılış ziline kadar güncellenir, ancak buradan kaydol e-posta kutunuza bir kez teslim edilmesini sağlamak için. E-postayla gönderilen sürüm Doğu saatiyle yaklaşık 7:30’da gönderilecek.

Dinle Para Konusunda En İyi Yeni Fikirler podcast’i Unsur.net muhabiri Charles Passy ve ekonomist Stephanie Kelton ile


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: