Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bu eski rekabetçi artistik patinajcı 25 yaşında üç iş kurdu.

Bu eski rekabetçi artistik patinajcı 25 yaşında üç iş kurdu.

Genç bir artistik patenci olan Emily Elizabeth Duong, kendisine sunulan elbise seçeneklerini beğenmedi.

Böylece, henüz lisedeyken ilk işini kurdu: kaykay kıyafetleri.

Unsur.net’a “13 yıl boyunca rekabetçi bir patenciydim ve gençken işleri kendi yoluma göre yapmak istedim” dedi.

“Benim yolum”, genellikle sadece Emily Elizabeth’in yanından geçen, Pinterest tipi bir panoda tasarım ilhamları toplayan ve bir üretici bulmak için annesinden yardım isteyen Duong ile başladı. Ailesi Vietnam’dan ABD’ye göç etmişti ve sonunda orada bir imalatçıyla çalışmaya başladı. Başlamak için hediyelerden ve yaz işlerinden biriktirdiği parayı kullandığını söyledi.

Özel dikim elbiseleri için ağızdan ağza siparişlerle başlayan şey, 17 yaşındayken Elite Skate Wear adlı bir markaya ve eBay’de bir mağazaya yol açtı. Üniversite yıllarında bir e-ticaret web sitesi kurdu. Artık elbiseler ve diğer ürünler web sitesinde ve bir düzine profesyonel mağazada mevcut. Özel dikim elbiseleri 220 ila 400 dolar arasında satılıyor ve satış sayısı mevsime ve yerine getirmesi gereken bir takım mı yoksa toptan sipariş mi olduğuna göre değişiyor.

İşletme artık “sürekli olarak arka planda çalışıyor” dedi ve şu anda 26 yaşında olan Duong’un tamamen serbest meslek sahibi olmasına izin veren gelirin bir kısmını oluşturuyor. O zamandan beri iki işletme daha kurdu: Sizi Ne Yerine Getirir? dijital ses dosyası reklam sponsorlukları ve ürünler aracılığıyla para kazanan şirket ve bir sosyal medya pazarlama şirketi olan Loshattan Co.

Duong, Pennsylvania, Lancaster County’de 10.000’den az kişinin yaşadığı bir kasabada büyüdü. Rekabetçi bir artistik patinajcı ve tenis oyuncusuydu ve küçük kasaba köklerine rağmen kendisini “büyük şehir insanı” gibi hissediyordu. New York’a taşınmayı hayal etti, ancak Pennsylvania’dan kısmi bir bursla Güney Kaliforniya’daki üniversiteye gitti ve masrafların çoğunu ailesi karşıladı.

Mezun olduktan sonra, kurumsal satışta tam zamanlı bir iş buldu, “Güney Kaliforniya’da soğuk arama ve ayaküstü arama” dedi. “Bu, kendi ajansımı kurmaya giden yolda benim için harika bir deneyimdi.”

2020’nin başlarında, Covid-19 salgını başladığında denge bulmak, hayalinizdeki bir işi ortaya çıkarmak, bütçeleme, müzakere ve sağlıklı ilişkiler gibi konularda bölümler barındıran What Fulfills You? adlı podcast’ini başlattı. Fikir, Tony Robbins, Tim Ferriss ve Ray Dalio’nun podcast’lerine olan ilgisinden ve demografisi için bir “abla rol modeli” olabileceğini ve kişisel gelişim hakkında fikir verebileceğini fark etmesinden çıktı. Eşlik eden bir kart oyunu yarattı ve podcast’i 600.000’den fazla kez indirildi.

2020’nin sonunda Duong, tüm gücüyle girişimciliğe geçmek istedi. Nisan ayına işinden ayrılması için kendine bir tarih verdi ve en yakın arkadaşlarına, bunu yapmazsa onlara her birine 500 dolar borçlu olacağını söyledi.

“Kendine bir şekilde baskı yapmalısın,” dedi. “İnsanlara hedefi söylersin ki, vurmazsan utanç verici görünsün.”

Adını Los Angeles ve Manhattan’dan alan bir sosyal medya pazarlama ajansı Loshattan Co. için bir web sitesi kurdu ve müşteri aramaya başladı. E-postalar gönderdi ve bağımsız pazar yeri Upwork’ü ve diğer platformları kullandı. Bir hizmetliye iki müşterisi olduğunda, kurumsal işinden ayrılacak kadar kendinden emin hissetti.

“İki haftamı doldurdum ve yoluma devam ettim ve o zamandan beri arkama bakmadım” dedi.

Duong, uzun süredir devam eden hayalinin doruk noktası olan Ağustos 2021’de New York’a taşındı. Bu günlerde, kafelerde ve yatağının yanında şehre bakan büyük bir pencerenin bulunduğu Manhattan’daki apartman dairesinde çalışıyor. Altı rakamlı brüt gelirle birincil gelir kaynağı olduğunu söylediği Loshattan Co.’da kendisine yardımcı olan bir çalışanı var. Podcast röportajları için stüdyolarda zaman ayırıyor ve dairesinden artistik patinaj elbiseleri gönderiyor.

İşleri çok fazla ön sermaye gerektirmiyor. Ajansın genel giderleri minimumdur ve kaykay kıyafeti ile ödeme almadığı sürece bir ürün yaratmaz. “Bu her zaman stratejilerimden biri olmuştur, riski ve ön maliyetleri nasıl azaltabilirim” dedi.

Çalışmadığı zamanlarda tenis oynuyor, kayıyor ve fırsat buldukça genç patencilere koçluk yapıyor.

“Her zaman bağımsızlığa ihtiyaç duyan ve onu seven bir tip oldum ve kariyerimde bunu ancak bir girişimci olarak kazanabileceğimi düşünüyorum” diye düşündü. “Kendi programımı kendim yaparım, istediğim zaman yemek yerim, istediğim zaman egzersiz yaparım… Her zaman seçme özgürlüğü istemişimdir.”


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: