Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bu bölgesel bankacılık fonu son günlerde ‘rekor’ işlem hacmi gördüğü için banka ETF’leri sıçradı

Bu bölgesel bankacılık fonu son günlerde ‘rekor’ işlem hacmi gördüğü için banka ETF’leri sıçradı

Banka hisselerine odaklanan borsa yatırım fonları, yatırımcılar ETF’lerdeki güçlü işlem hacminin ortasında kuşatma altındaki bankacılık sektörüne geri dönerken sıçramaktadır.

SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF KRE,
+2.09%
Salı öğleden sonra yaklaşık %2,8 yükselirken, SPDR S&P Bank ETF KBE,
+1.93%
%2,4 değer kazandı ve Invesco KBW Bank ETF KBWB,
+%3,06
FactSet verilerine göre son kontrolde %2,8 yükseldi.

ETF’lerin hisseleri, son günlerde bölgesel bankaların ani çöküşünün sektörde bir satış dalgasına yol açmasının ardından toparlanıyor. ABD hükümeti, sistemik risk endişeleri arasında bankacılık sektörüne olan güveni artırmak için mevduat sahiplerini destekleyerek müdahale etti.

LPL Financial baş küresel stratejisti Quincy Krosby, Salı günü e-postayla gönderilen yorumlarında, “Bölgesel banka hisseleri, sanki piyasada ‘her şey açık’ bir sinyal varmış gibi yükseliyor” dedi. “Yoğun satış baskısı, ‘şimdi sat ve sonra soru sor’ hissine sahipti, ancak özellikle mevduat sahipleri fon talep etmeye devam ederse, bilançolarda hala yerleşik risklerin olup olmadığı soruları devam ediyor.”

Moody’s Investors Service, 13 Mart tarihli bir notta, Silicon Valley Bank, Silvergate Bank, Silicon Valley Bank’ta “mevduat akışının ardından faaliyet ortamındaki hızlı bozulmayı” yansıtarak ABD bankacılık sistemine ilişkin görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdiğini söyledi. ve Signature Bank’ın yanı sıra Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın başarısızlıkları.

“Hazine Bakanlığı, Federal Rezerv ve FDIC, SVB ve Signature Bank’ın tüm mudilerinin bir bütün haline getirileceğini duyurmasına rağmen, bu eylemi hızlandıran banka mudileri ve yatırımcı güvenindeki hızlı ve önemli düşüş, ABD bankalarının aktif-pasifindeki riskleri keskin bir şekilde vurgulamaktadır. Moody’s notta, yönetimin (ALM) hızla artan faiz oranlarıyla daha da şiddetlendiğini söyledi.

‘Rekor’ işlem hacmi

Todd Sohn’a göre, banka ETF’leri, First Republic Bank gibi bir “hisse senedi” ticaretinin hisselerin değer kaybetmesi endişesiyle durdurulduğu bankacılık sektöründeki “muazzam dalgalanma” nedeniyle son günlerde ortalamanın üzerinde işlem hacmi gördü. Strategas ile ETF stratejisti.

Sohn Salı günü yaptığı açıklamada, “Temel olarak ETF’yi bir fiyat keşif aracı olarak ve bir belirsizlik döneminde bankacılık sektörüyle ilgili yatırım görüşlerini ifade etmek için kullanıyorsunuz” dedi.

Sohn’a göre özellikle SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF’si son günlerde “rekor işlem ve opsiyon hacmi” ile öne çıktı. Tüccarlar, menkul kıymetleri üzerinde anlaşılan bir fiyattan belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı için opsiyon sözleşmeleri yaparlar.

14 MART 2023 TARİHLİ STRATEGAS NOTU

Okumak: ETF’ler, hisse senetleri ve tahvillerdeki risklere bağlı opsiyon faaliyetlerindeki artışın ortasında, giderek daha fazla “hızlı para için ana akım” haline geliyor

Sohn, yatırımcılar ve tüccarların uzun veya kısa bahisler yapmak veya pozisyonlarını korumak için SPDR S&P Regional Banking ETF’sini kullanıyor olabileceğini söyledi. Fonun Pazartesi günü Mart 2022’den bu yana en büyük giriş olan 257 milyon dolarlık giriş gördüğünü söyledi. Silicon Valley Bank’ın çöktüğü Cuma günü, ETF’nin yaklaşık 2,5 milyon dolarlık “küçük” bir girişi olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu arada finansal hisse senetleri, Financial Select Sector SPDR Fund XLF ile Salı öğleden sonra S&P 500’ün en güçlü performans gösterenleri arasında yer aldı.
+2.02%
FactSet verilerine göre son kontrolde %1,6 arttı. Bu, S&P 500 endeksi SPX için %1,2’lik bir kazançla karşılaştırılıyor,
+%1,68
Salı öğleden sonra ticaretinde.

Krosby, “Manşet odaklı bu piyasada, en kötünün gerçekten geride kaldığını gösterecek türden girişleri görmek için çok şey bankacılık sektörü hisselerine bağlı” dedi.

Devlet düzenleyicileri Silicon Valley Bank’ı Cuma günü kapattılar ve Pazar günü Signature Bank’ı kapattılar. ABD hükümeti Pazar günü müdahale ederek Hazine Bakanlığı, Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigortası Corp. iki kurumdaki tüm mevduat sahiplerinin tamamının tamamlanacağını duyurdu. Fed ayrıca, tüm mudilerinin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için bankalara krediler sunan Banka Vadeli Finansman Programı’nı oluşturdu.

İlk Cumhuriyet Bankası FRC,
+%26,98
FactSet verilerine göre, son kontrolde Salı öğleden sonra yaklaşık %29 arttı. Birinci Cumhuriyet Pazar dedi “Federal Reserve Bank ve JPMorgan Chase & Co.’dan ek likiditeye erişim sağlayarak mali durumunu daha da genişletti ve çeşitlendirdi.”

JPMorgan JPM hisseleri,
+%2,57,
Pazartesi günü Invesco KBW Bank ETF’sinin en büyük holdingi olan ETF, Salı öğleden sonraki işlemlerde %1,3 arttı. FactSet verilerinin son kontrolde gösterdiğine göre JPMorgan, First Republic hisselerinin yaklaşık %50’lik düşüşüyle ​​karşılaştırıldığında, bu hafta şimdiye kadar %0,5 düşüş kaydetti.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: