Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bu basit numara, yaşlıların daha uzun yaşamasına yardımcı olur

Bu basit numara, yaşlıların daha uzun yaşamasına yardımcı olur

Eğer yaşlıysanız, işte size harika bir haber. Arkadaşlarla o günlük kart veya masa oyunu? Kafede sohbet ederek geçen o uzun saatler?

Senin için iyiler.

Her gün sosyalleşen yaşlı insanların daha uzun yaşama olasılığı çok daha yüksekken, onları izole etmek hem sağlıkları hem de esenlikleri için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri.

Yani raporlar büyük bir yeni çalışma20 yıllık bir süre boyunca 28.000’den fazla yaşlı Çinli ile yapılan beş yıllık çok sayıda ankete dayanmaktadır.

Bölümden araştırmacılar Ziqiong Wang, Yi Zheng, Haiyan Ruan, Liying Li, Linjia Duan ve Sen He’nin raporuna göre, her gün sosyalleşenlerin herhangi bir yıl içinde ölme olasılığı, hiç sosyalleşmeyenlere göre yaklaşık %60 daha azdı. Çin’deki Sichuan Üniversitesi’nde kardiyoloji. Bu çok yaşlılar arasındaydı: Katılımcı deneğin ortalama yaşı 89’du. Journal of Epidemiology and Community Health’de yayınlanan araştırma, uzun süredir devam eden Çin Boylamsal Sağlıklı Uzun Ömür Çalışmasına dayanıyordu.

Araştırmacılar, “Bu çalışma, sosyal aktiviteye sık katılımın, uzun süreli genel hayatta kalma süresi ile ilişkili olduğunu buldu” dedi. Şunu eklediler: “Başlangıçtan 5 yıllık takibe kadar, sosyal aktivite ne kadar sıksa, hayatta kalma süresi o kadar uzar… sosyal katılım, yaşlı insanlar için sağlık ve uzun ömür için güçlü bir koruyucu faktördü.” Her gün sosyal aktivitelere katılmanın, beş yıldan daha uzun bir hayatta kalma süresi ile ilişkili olduğunu da eklediler.

Bu, düzenli, günlük sosyal temasın, yaşam kalitesi için önemli bir faktör olmanın yanı sıra, yaşlılar arasında ve özellikle çok yaşlılar arasında sağlık için kilit bir faktör olduğuna dair artan kanıtlara şimdiye kadarki en büyük katkı olabilir. Diğer çalışmalar—örneğin Bu Geçen yıl yayınlanan ve Bu 2020’de yayınlanan hemen hemen aynı şeyi bulduk. Diğer araştırmalar, daha fazla sosyalleşen yaşlı insanların demans, kalp hastalığı veya depresyon geliştirme olasılığının daha düşük olabileceğini bulmuştur.

Teknik olarak, sosyalleşmenin yaşlı insanları daha sağlıklı veya daha uzun yaşadığını kanıtlayamazlar, yalnızca çok fazla sosyalleşen yaşlı insanların daha sağlıklı olma ve daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını kanıtlayabilirler. (İnsanları günlük yaşamlarını sürdürürken gözlemlemeye dayanan tüm bu “gözlemsel” çalışmaların bariz sınırlamaları vardır. kanıtlamak Sıçanlar veya kobaylar gibi 10.000 deneği bir laboratuvara beş veya 10 yıl süreyle hapsetmek konusunda özgür olmadığınız sürece nedensellik ve bazı insanlar buna etik gerekçelerle itiraz edebilir.)

Bu nedenle, sosyalleşme ve daha uzun yaşama arasındaki bağlantı, nedensellik kadar veya bunun yerine korelasyon içerebilir. Araştırmacılar, örneğin çok sayıda arkadaşı olanların sigara içme, fiziksel olarak aktif olma ve daha sağlıklı yiyecekler yeme olasılıklarının daha düşük olabileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte, artan kanıtlar, sosyal kalmak ile daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak arasında oldukça güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Popüler bilim yazarı Malcolm Gladwell’in üzerinden on yıldan fazla zaman geçti. kasaba hakkında yazdı İtalyan-Amerikan topluluğunun güçlü sosyal bağlarının bulunduğu Roseto, Pa. görünüşte daha uzun, daha sağlıklı yaşamlarla aynı zamana denk geldi.


İlginizi Çekebilir

Siemens Energy, Siemens Gamesa borcunu 1,6 milyar dolarlık yeşil tahvil ile yeniden finanse edecek

Siemens Energy AG, rüzgar türbini birimi Siemens Gamesa Renewable Energy’nin mevcut borcunu yeniden finanse etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: