Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bu bahar bir ev mi satın alıyorsunuz? Uzmanlar, faiz oranınızı müzakere etmekten “piyasayı zamanlamanın” en iyi yoluna kadar en önemli 3 ipucunu sunuyor

Bu bahar bir ev mi satın alıyorsunuz? Uzmanlar, faiz oranınızı müzakere etmekten “piyasayı zamanlamanın” en iyi yoluna kadar en önemli 3 ipucunu sunuyor

Nisan, Ulusal Finansal Okuryazarlık Ayı’dır. Bu vesileyle Unsur.net, okuyucuların mali sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir dizi “Finansal Uygunluk” makalesi yayınlayacak ve nasıl tasarruf edileceği, yatırım yapılacağı ve paranın akıllıca nasıl harcanacağı konusunda tavsiyeler sunacak. Daha fazlasını buradan okuyun.

New York’lu Malcolm J. Merriweather, yaklaşık on yıl kiraladıktan sonra satın almak için bir ev aramaya karar verdi.

New York Filarmoni Korosu’nun direktörü ve Brooklyn College’da doçent olan Merriweather, 2018’den beri bir ev satın almak için piyasadaydı.

Ancak dünyanın her yerindeki gruplarla performans sergilemekten birçok gelir akışı olduğu için, başvurduğu ilk borç verenin evrak işlerini tamamlamasını zorlaştırdığını söyledi.

Merriweather, “Çok çileden çıkarıcıydı,” dedi, “çünkü çeşitli pozisyonlarımdan birden fazla gelir akışım var ve pek çok insan konserde çalışan bir müzisyenin yıldan yıla nasıl gelir getirdiğini gerçekten anlamıyor. gerçekten karmaşıktı.

Baktığı mülkler işe yaramıyordu. Şehirdeki birkaç kooperatif, binada bir müzisyen bulunmasından endişe duyuyordu. Merriweather, “Benim bir piyanom var ve piyanomu her gün aktif olarak ve belli ki kullanıyorum,” diye açıkladı ve bu da başvurusunun onaylanmamasına yol açtı. “Ve sadece çok cesaretim kırılmıştı,” dedi.

O tek değil. Dışarıda hala rekabetçi bir pazar var: Ev alıcıları avlanıyor ve bir anlaşmayı kapatmak için ellerinden geleni yapıyorlar, ancak bu onların yaşam tarzlarına ve cüzdanlarına uygun.

Ev fiyatları bazı pazarlarda düşüyor, ancak diğerlerinde gücünü koruyor. Bu arada, faiz oranları 2022’nin yüksek seviyelerinden düştü.

Mortgage faizleri, ekonomik belirsizliğin ortasında düştü. 30 yıllık ortalama yüzde 6.16 Mortgage Haberleri Günlük2022’nin sonunda %7’nin üzerindeydi.

Ancak ülke genelindeki alıcılar aynı ortamla karşı karşıya değil. CoreLogic bu hafta yaptığı açıklamada, ev fiyatlarının bazı pazarlarda düştüğünü, ancak diğerlerinde güçlü kaldığını söyledi.

Zil Z,
+%2,77
Açık Perşembe konut fiyatlarının Şubat ve Mart arasında %0,9 artarak yeniden yükselişe geçtiğini kaydetti – Haziran 2022’den bu yana en güçlü rakam.

Peki, ev alıcıları bir ev satın alma maliyetini düşürmek için hangi stratejileri düşünebilir? Emlak uzmanları en önemli tavsiyelerini Unsur.net ile paylaştı:

1. İpucu: İpoteğiniz için puan satın alın

Zillow Home Loans’ın kıdemli makroekonomisti Orphe Divounguy, Unsur.net’a verdiği demeçte, alıcıların ipotek puanları almayı düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Divounguy, “Bir ipotek üzerinde puan satın almak, alıcıların aylık ödemelerini düşürmelerinin bir yoludur – esasen günümüzün yüksek faiz oranlarını telafi etmek için ön ödeme yapmaktır,” diye açıkladı Divounguy.

Başka bir deyişle, kredinin faiz oranını düşürmek için bir ipotek kredisi verene bir ücret ödersiniz.

Divounguy, “Bir taviz olarak satıcılar tarafından finanse edilen faiz indirimleri her iki taraf için de cazip olabilir – bir ipoteğin alıcıların bütçelerine uymasına yardımcı olur ve satıcıların amaçlanan fiyatlarını korumalarına izin verir,” dedi.

Ancak, borç verenlerle alışveriş yaptığınızdan ve birkaç teklif aldığınızdan emin olun.

Müzik direktörü ve orkestra şefi Malcolm J. Merriweather, Aralık 2021’de The Grace Rainey Rogers Oditoryumu’nda.

Stephanie Berger, Malcolm J. Merriweather

2. İpucu: Manşetlere takılmayın ve fiyata değil eve odaklanın

ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırması ve bunun da ipotek oranlarının sıçramasına neden olmasının ardından emlak piyasası inişli çıkışlı bir seyir izledi.

Ancak RE/MAX başkanı ve CEO’su Nick Bailey, Unsur.net’a verdiği demeçte, oranlar ve konut fiyatları hakkındaki en son haberleri sürekli olarak takip etmenin, avdayken iyi bir strateji olmadığını söyledi.

Bailey, “Gayrimenkul tamamen zamanlama ile ilgilidir, ancak oranlar için piyasanın zamanlaması değildir, envanter için piyasanın zamanlaması değildir” dedi. “Pazarın zamanlaması ile ilgili [based on what is] senin için doğru.

Bailey, alıcılar ultra düşük ipotek oranlı gemiyi kaçırdıklarını hissediyorlarsa, bu zihniyetten çıkmaları gerektiğini vurguladı. “Gerçek şu ki, iki yıl önce ön ödeme için yeterince tasarruf edememiş alıcılar var – oranların ne olduğu önemli değil.”

Oranlar ve ev fiyatları hakkındaki en son haberleri sürekli olarak takip etmek, avdayken iyi bir strateji değildir.


— Nick Bailey, RE/MAX’ın başkanı ve CEO’su

İlk kez 17 yaşında iki ticari bina satın alarak emlak işine atılan Bailey, ertesi yıl üniversiteye gittiğinde ilk evini satın aldı. İki banyosu olan dört odalı bir evdi. İpoteği ödemeye yardımcı olmak için yatak odalarını kiraladı. Bailey, “İlk kez ev alıcısı olarak girdiğimde, hükümetin desteklediği %3’lük bir FHA ipoteğiydi ve benim faiz oranım %6,5’ti,” dedi.

Federal Konut İdaresi kredisi hükümet tarafından sigortalıdır. Bir alıcı, birincil ikametgahı olarak satın almayı planladığı evde son bir yıldır yaşıyorsa FHA kredisi alabilir. Kredi notu gereksinimleri daha düşük olduğu gibi, konut için yatırılması gereken miktar da daha düşüktür.

“Ama ilk kez ev alan biri olarak, oranların yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu bilmiyordum. Yüzde 3’ün normal mi yoksa yüzde 10’un ortalama mı olduğunu bilmiyordum” diye ekledi. “İhtiyaçlarım için bir ev satın almak istediğimi biliyordum ve en çok ön ödeme için yeterli param olup olmadığı ve aylık ödemeyi karşılayıp karşılayamayacağım konusunda endişeliydim.”

3. İpucu: Borç verenlerinizi ve aradığınız şeyi değiştirirken ava bağlı kalın

Serbest müzisyen Merriweather, bir mücadele olsa da sonunda evini buldu. Şanslı oldu. Faiz oranlarının düşük olduğu Ağustos 2021’de New York City’deki Harlem’de bir ev satın aldı. 30 yıllık ipotek oranını% 2,5 olarak güvence altına aldı.

Pandemi sürecinde kiralamasına sadık kaldı ama arayışından asla vazgeçmedi. Borç verenleri, kendisine kredi vermek için kendisiyle ve çeşitli vergi ve gelir belgeleriyle çalışabilen çevrimiçi bir şirket olan Better.com’a çevirdi. Harlem’de bir apartman dairesi buldu ve Kasım 2021’de kapanan bir teklifte bulundu.

Merriweather, “Araştırmama devam ettiğimde, ikinci seferde gerçekten başarılı olmak istedim, bu nedenle mülklere ve istediklerime bakma konusunda oldukça agresiftim,” dedi.

Bir dış mekan da dahil olmak üzere olmazsa olmazlar listesine sahipti. Ve satın aldığından fazlasıyla memnun. Merriweather, “Bu eşikten her geçtiğimde, Aman Tanrım, bu mülke sahip olduğum için çok mutluyum,” dedi.

2023’e hızlı bir şekilde ilerleyin, piyasada stok o kadar azaldı ki Merriweather harareti hissetmeye başladı. İnsanların binasının lobisinde kendisine gelip satmaya hazır olup olmadığını sorduğunu söyledi. “Biraz garip,” diye ekledi. “Ve bu dört kez oldu. Abartmıyorum.”


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: