Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bu analistler, bugün hisse senedi satın almanın riske değmeyeceğini söylüyor. %5’e varan getiriler elde etmenin daha iyi bir yolunu buluyorlar.

Bu analistler, bugün hisse senedi satın almanın riske değmeyeceğini söylüyor. %5’e varan getiriler elde etmenin daha iyi bir yolunu buluyorlar.

Yatırımcıların hisse senedi satın almaktan elde edebilecekleri potansiyel ödülün bir göstergesi olan hisse senedi risk primi, geçtiğimiz on yılın büyük bir bölümünde ilgisiz olarak yazıldıktan sonra 2007’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bazıları için bu, yatırımcıların kısa vadeli Hazine tahvilleri ve diğer yüksek kaliteli tahviller satın alarak %5 veya daha fazla getiri elde edebildiği için ABD hisse senetlerinin artık riske değmediği anlamına geliyor.

Mali krizi takip eden yıllarda, ABD hisse senetleri güvenilir bir şekilde yükselirken ve değerlemeleri Federal Rezerv tarafından dayatılan en düşük faiz oranlarıyla desteklenirken, birçok yatırımcı ERP’yi göz ardı etti.

Bazı yatırımcıların bu fenomen için bir adı vardı: “Alternatif Yok” anlamına gelen TINA – bu, tahvil getirilerinin çok düşük olması nedeniyle yatırımcıların paralarını borsada çalıştırmak için yüksek motivasyona sahip oldukları anlamına gelir.

Şimdi durum tersine döndü. Enflasyon ve daha zorlu bir ekonomik ortama ilişkin beklentiler, şirket kârlarına ilişkin beklentileri baskılarken, Hazine tarafından sunulan neredeyse garantili getiriler yükseldi. Bu, hisse senedi risk priminin bir kez daha hisse senetleri için göreli değer ölçüsü olarak kullanım bulduğu anlamına gelir, çünkü yatırımcıların hisse senedi satın alarak veya yatırım yaparak kısa vadede ne kazanabilecekleri hakkında yararlı bilgiler sunabilir. hisse senedi fonları.

ERP’yi hesaplama yöntemleri değişiklik gösterir. Bazı iktisatçılar, “reel” hisse senedi risk primi olarak bilinen şeyi üretmek için hesaplamalarına enflasyon ölçütlerini dahil etmeyi severler (bu durumda “gerçek”, rakamın enflasyona göre ayarlandığı anlamına gelir ve bu, denklemde kullanılan tahvil getirilerinden çıkarılır) .

Hisse senedi risk primi nasıl hesaplanır?

Diğerleri, S&P 500 şirketlerinin önümüzdeki 12 ayda ne kadar kar elde etmesi beklendiğine ilişkin analistlerin tahminlerini kullanır.

FactSet verilerine göre, Cuma günkü kapanış itibarıyla hisse senedi risk primi %1,7 seviyesinde bulunuyor.

Yatırımcılar bu rakama, Wall Street’in S&P 500 için önümüzdeki yıl hisse başına tahmini kazancını (bu durumda FactSet verilerine göre 221,68 dolar) alarak ve bunu S&P 500’ün yaklaşık 3.970 olan seviyesine bölerek ulaşabilirler. Cuma kapanışından. Sonuç kabaca %5,6’ya ulaşmak için 100 ile çarpılır. Yatırımcılar daha sonra nihai rakama ulaşmak için mevcut risksiz oranı – bu durumda %3,920’de bulunan 10 yıllık Hazine getirisini – çıkarır.

Twitter’da ERP grafiğini paylaştıktan sonra Unsur.net ile konuşan SoFi’nin yatırım stratejisi başkanı Liz Young, “Bu o kadar da fazla değil,” dedi.

Young, ABD hisse senetlerine atıfta bulunarak, “Temel olarak, size bu risk düzeyi için çok şey ödemeniz gerektiğini söylüyor,” dedi. “Pek çok farklı nedenden dolayı harika bir giriş noktası değil.”

Bu pazar için ne anlama geliyor?

Düşük bir ERP, tahviller için iyi bir haber olsa da, kargaşayı beklemek isteyen yatırımcıların iyi bir anlaşma ile çekip gidebileceği anlamına da gelebilir. Bunun nedeni, 2015 tarihli bir makalede ERP hakkında yazan eski New York Fed ekonomisti Fernando Duarte’ye göre, tarihsel olarak, düşük bir ERP’nin durgunluklar ve ayı piyasaları ile ilişkili olmasıdır. Aralık 2020 tarihli bir New York Fed blog gönderisi.

ABD GSYİH büyümesi sağlam kaldığı için ABD ekonomisi bir durgunluk içinde olmasa da, S&P 500 geçen yıl ayı piyasası bölgesine girdi. FactSet’e göre, büyük sermaye endeksi rekor seviyesi olan 4.796,56’dan yaklaşık %17 düşüşle 3 Ocak 2022’ye ulaştı.

Bu arada, daha geniş bir piyasadan daha iyi performans göstermek isteyen yatırımcıların hangi hisse senetlerini alacaklarına karar verirken daha dikkatli olmaları gerekecek. Young ve diğerleri, dayanıklı iş modellerine, düşük borca ​​ve ekonomi sarsıldığında bile nakit üretmeye devam etme yeteneğine sahip firmalar bekliyor.

Callie Cox, “Belirli şirketlerin kârlarını nasıl elde ettiğini ve bu kârların veya nakit akışlarının ne kadar esnek olduğunu bilmek çok önemli olacak” dedi. eToro’da ABD’li yatırım analisti, Unsur.net ile bir telefon görüşmesi sırasında.

“The Big Short” sayesinde ün kazanan eski hedge fon portföy yöneticisi Steve Eisman, Pazartesi günü “uzun zamandır ilk kez” tahvil satın aldığını söyledi. Eisman, teknoloji hisse senetleri yılın başından bu yana piyasada bir toparlanmaya yol açmış olsa da, teknoloji hisselerine yatırım yaparak bankacılık piyasasını aşan getiri günlerinin sona erdiğine inanıyor.

ABD hisse senetleri, Cuma günü yılın en büyük haftalık düşüşünü yaşadıktan sonra yükseldi. S&P 500 SPX,
+0.31%
FactSet verilerine göre haftayı Cuma günü %2,7 düşüşle tamamladıktan sonra Pazartesi günü %0,3 artışla kapattı. Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%0,22
72,17 puan veya %0,2 arttı.

Bu arada hazine tahvil getirileri hafifçe geri çekildi, ancak 10 yıllık getiri TMUBMUSD10Y,
%3,924
geçen sonbahardan bu yana ilk kez %4’ün üzerine çıkmanın eşiğinde. Pazartesi günü 2,7 baz puan düşerek %3,921’e geriledi.


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: