Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bu 61 şirket, 4 günlük bir çalışma haftası denedi ve çoğu buna bağlı kaldı

Bu 61 şirket, 4 günlük bir çalışma haftası denedi ve çoğu buna bağlı kaldı

Kazanmak için dört günlük çalışma haftası.

Demokratların yanında oy kullanan bir bağımsız olan Vermont Senatörü Bernie Sanders, daha da fazla işletmenin dört günlük çalışma haftasına dönmesi gerektiğini söyledi.

“Patlayan teknoloji ve artan işçi üretkenliği ile, maaş kaybı olmadan dört günlük bir çalışma haftasına geçme zamanı. Sanders, teknolojiden yalnızca şirket CEO’larının değil, çalışanların da yararlanması gerektiğini söyledi. tweet attı Salı.

Yorumları, dört günlük çalışma haftasında yapılan yeni araştırmanın hemen ardından geldi. Geçen yıl haftada dört günlük bir çalışma deneyi yapan Birleşik Krallık’taki şirketler daha fazla gelir ve daha az personel kaybı bildirirken, araştırmaya katılan çoğu işçi daha az tükenmişlik, daha az olumsuz duygu ve iş-yaşam dengesinden daha fazla memnuniyet yaşadıklarını söyledi.

Bu, 61 Birleşik Krallık şirketinin ve yaklaşık 2.900 çalışanının Haziran ve Aralık 2022 arasında sıkıştırılmış bir çalışma haftasında nasıl ilerlediğine ilişkin bir araştırmanın nihai sonuçlarına göredir. 4 Gün Hafta Küreseldaha kısa bir çalışma haftası fikrini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Şirketler genel deneyimi 10 üzerinden 8,3 puan alırken, deneme sırasında gelir ortalama %1,4 arttı. Önceki yıllardaki benzer dönemlerle karşılaştırıldığında, ciro ortalama %35 arttı.

Dört günlük bir çalışma haftası bir zamanlar uçuk bir fikirdi, ancak ilgi görüyor.

Dört günlük bir çalışma haftası bir zamanlar uçuk bir fikirdi, ancak ilgi görüyor. 2022 Dünya Ekonomik Forumu sırasında bir Panel tartışması daha kısa çalışma haftası hakkında.

Geçmişte, Microsoft MSFT dahil olmak üzere ABD merkezli şirketler,
-%0,46
ve Shake Shack SHAK,
+4.37%
maaşlı çalışanlar için dört günlük bir çalışma haftasını bir miktar başarı ile denediler. 2019’da yapılan bir testte Microsoft, çalışanlar haftada dört gün çalıştığında üretkenliğin %40 arttığını, ancak şirketin daha sonra kalıcı bir dört günlük çalışma haftası uygulamadığını söyledi.

Dinlemek: Unsur.net, Para Kazandıran En İyi Yeni Fikirler podcast’inin 2022 bölümünde, ABD’nin gerçekten de haftada dört günlük bir çalışma süresi alıp alamayacağını inceledi.

Araştırmacılar, Birleşik Krallık araştırmasında, katılan işletmelerin büyük bir çoğunluğunun -%92’si- dört günlük çalışma haftasına devam etmeyi planladıklarını belirtti. Diğer beş işletmeden ikisi, dört günlük çalışma haftasına deneme bazında devam edecek, diğer üçü ise şimdilik durmuş durumda.

Tükenmişliği azaltmak

Birleşik Krallık araştırmasında, çalışanların yarısından fazlası, haftada dört gün çalışmanın işlerini yapma becerilerini artırdığını ve %71’i bunun tükenmişliği azalttığını söyledi. Yaklaşık %40’ı daha az stresli hissettiklerini ve zihinsel sağlıklarının düzeldiğini ve %54’ü daha az olumsuz duygu yaşadıklarını söyledi.

“Çalışanlar daha düşük tükenmişlik oranları ve daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlık bildirdiğinden, iş ve yaşamdan genel memnuniyet daha yüksek. Boston College ve Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacıların verilerine dayanan raporda, insanların uykuyla ilgili daha az sorun yaşadıkları ve daha fazla egzersiz yaptıkları belirtildi.

BK deneme çalışmasına ilişkin ilk veriler, daha kısa haftayı deneyen işletmeler arasında yaygın bir popülerlik gösterdi. O zamanlar, işletmelerin neredeyse yarısı üretkenliğin aynı olduğunu söylerken, üçte biri hafif bir iyileşme olduğunu ve %15’i daha belirgin bir iyileşme gördüğünü söyledi.

Geçen ayki yeni iş ilanlarının yaklaşık dörtte biri, dördüncü çeyrekte %32’den düşerek uzaktan ilan edildi.

4 Day Week Global, kısıtlanmış haftayı deneyen 91 şirket ve yaklaşık 3.500 çalışanı incelediğini söyledi – en son araştırmadaki 61 şirket dahil -. Araştırmacılar, önümüzdeki haftalarda ve aylarda dünyanın diğer bölgelerinden daha fazla bulgu elde edecekler.

Soru şu: Daha kaç şirket bu fikre uyacak? Geçen yılın sonlarında, ankete katılan şirketlerin %40’ı ya dört günlük bir haftaya başladıklarını ya da bir tane kullanmayı düşündüklerini söylediler. EY’nin Geleceğin İşyeri Endeksi.

Pek çok Amerikalı işçinin Başkanlar Günü’nden sonra kendi tatil sıkıştırılmış çalışma haftalarına başlamasıyla ortaya çıkan bulgular, ofis yaşamının nasıl olması gerektiği konusundaki tartışmaya katkıda bulunuyor.

Patronların çalışanlarının ofiste fiziksel olarak kaç gün bulunmasını bekledikleri konusunda hâlâ devam eden bir baskı ve çekiş var. Kitlesel ölçekte uzaktan çalışma, pandemi sırasında beyaz yakalı bir acil durum planı olarak başladı.

Salgının en kötü günleri geride kalırken, uzaktan çalışma beklentileri, iş-yaşam dengesindeki denklemin önemli bir parçası olarak yerini koruyor.

2022’nin dördüncü çeyreğindeki %32’ye kıyasla geçen ay yeni iş ilanlarının yaklaşık dörtte biri uzaktan ilan edildi. küresel personel firmasına göre Robert Yarım Uluslararası RHI,
+0.61%.
Ankete katılan işçilerin üçte ikisi işe gidip gelmemenin uzaktan çalışmanın en iyi yanı olduğunu ve %45’i en önemli özelliğin daha iyi moral ve iş-yaşam dengesi olduğunu söyledi.

Weston Blasi bu rapora katkıda bulunmuştur.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: