Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsada en çok parayı bu saatlerde kazanacaksınız.

Borsada en çok parayı bu saatlerde kazanacaksınız.

Uyku sizi daha zengin yapabilir. Bunun nedeni, borsanın günlük hareketinin çoğunu kapanış ve açılış zili arasında bir gecede yapma eğilimidir.

Bu gece-gündüz modelinin nasıl çalıştığını göstermek için, Mart ayının son Salı günü ABD borsasının performansını düşünün. O günkü kazancın çoğu, piyasanın Pazartesi kapanışı ile Salı açılışı arasında geldi.

Aşağıdaki tablo, büyük ve küçük hacimli hisse senetlerinin getirilerini göstermektedir. En sağdaki sütundaki büyük hareket manşetlerin bildirdiği şey olsa da, Salı günkü seanstaki gerçek getiriler çok daha az etkileyiciydi.

dizin

Ertesi günün açılışına yakın piyasadan dönüş

Normal gündüz seansı sırasında dönüş

Önceki günün kapanışından sonraki günün kapanışına dönüş

SPDR S&P 500 ETF’si

%1,33

%0,31

%1,65

iShares Russell 2000 ETF’si

%3,05

-%1,13

%1,89

Elbette tüm alım satım seansları bu modeli sergilemez. Ancak, bu gece-gündüz modelinden yararlanmak için ETF’ler yaratan NightShares’in kurucusu Bruce Lavine’e göre, geçmişte ortalama olarak bunu yaptılar.

Bir röportajda Lavine, 20 yıl boyunca 2022’nin sonuna kadar SPDR S&P 500 ETF SPY’nin,
+%0,39
yıllıklandırılmış %9,7’lik bir al ve tut getirisi sağladı. Bu getirinin dörtte üçü -% 7,5 – NYSE kapalıyken üretildi.

Bu model, Russell 2000 Index RUT durumunda daha da belirgindi,
,
Lavine’e göre. Aynı 20 yıllık dönemde, endeksin net getirisinin tamamı bir gecede üretildi; gündüz seansı sırasında, aslında dengede zemin kaybetti.

Artan sayıda akademik araştırma, bu gece ve gündüz modelinin varlığını doğruladı. Chicago Illinois Üniversitesi’nden Oleg Bondarenko ve Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Dmitriy Muravyev tarafından iki yıl önce bir köşe yazımı olarak ayırdığım “24 Saat Piyasa Getirisi: Bir Bilmece” başlıklı bir çalışma yürütüldü. Çalışma daha sonra Journal of Financial and Quantitative Analysis’de yayınlandı..

Yakın tarihli bir röportajda Muravyev, borsanın net getirilerinin büyük kısmının gece saatlerinde gerçekleştiğine dair bulgularını sorgulayan daha sonraki herhangi bir araştırmadan haberdar olmadığını söyledi.

Benzer sonuçlara ulaşan bir başka çalışma ise “Varlık Fiyatlandırması: Bir gece ve gündüz hikayesiGeçenlerde Journal of Financial Economics’te yayınlandı. Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Terrence Hendershott ve Dmitry Livdan ve Buffalo’daki New York Eyalet Üniversitesi’nden Dominik Rösch tarafından yürütülmüştür. Ortalama olarak, yüksek riskli hisse senetlerinin düşük riskli hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdiğini buldular, teorinin olması gerektiğini söylüyor – ama sadece gece saatlerinde. Buna karşılık, günlük seansta düşük riskli hisse senetleri ortalama olarak yüksek riskli konulardan daha iyi performans gösterir.

Bir röportajda Hendershott bize bu modelin devam edeceğinin garantisi olmadığını hatırlattı. Her zaman daha fazla yatırımcı ondan kar elde etmeye çalıştıkça, bir modelin çalışmayı bırakma olasılığı vardır. Ancak, NightShares ETF’lerinin modeli kullanmak için kullandığı vadeli işlem piyasaları oldukça likit olduğundan, gece-gündüz modelinde henüz bu noktaya ulaşmaya yakın olduğumuzu düşünmüyor. Hendershott ekledi: Gece-gündüz modelini ortadan kaldırmadan değiştirebilecek şeyin sınırı, 5 ila 10 milyar dolardan fazladır.

Hisse riskinizi gündüz yerine gece almanın başka faydaları da vardır. Birincisi, gece seansının gündüz seansından çok daha az değişken olma eğiliminde olmasıdır. Bu nedenle, riske göre ayarlanmış bir temelde, gece yatırım yapmak, gündüz seansından çok daha önce ortaya çıkar. Bir başka fayda da, borsada sadece geceleri yatırım yapan bir portföyün, gün boyunca yatırım yapılan bir endeks fonu ile nispeten düşük bir korelasyona sahip olmasıdır.

Düşük oynaklık ve düşük korelasyonun birleşimi, bu yeni NightShares ETF’lerinden birine yatırım yaparak, portföyünüzün genel riskini artırmadan hisse tahsisinizi artırabileceğiniz anlamına gelir. Hisse senetleri diğer varlık sınıflarının çoğundan daha yüksek beklenen uzun vadeli getiriye sahip olduğundan, bu gerçek bir faydadır.

Maliyetler ve uyarılar

Bir yakalama var mı? muhtemelen. İşlem maliyetleri, stratejinin ürettiği teorik karları tüketir. Bunun nedeni, stratejinin her işlem gününde S&P vadeli işlemlerine girip çıkmasıdır. Lavine, vadeli işlemlerin son derece düşük işlem maliyetleri taşımasına rağmen, yine de toplanabilir – yıllık yaklaşık %1’e kadar, diye tahmin ediyor Lavine. Bu nedenle, stratejiyi düşünürken, araştırmaların rapor edebileceği teorik getirileri işlem maliyetleri tahmini ile ayarladığınızdan emin olun.

Ayrıca, gece-gündüz modelini kullanmak kısa vadeli bir ticaret stratejisi değildir. Herhangi bir hafta, ay ve hatta çeyrekte piyasayı yenme olasılığı 50-50’den biraz daha iyidir. Bu mütevazı kısa vadeli olasılıkları, piyasayı yenmesi muhtemel bir stratejiye dönüştürmek için, ona uzun yıllar boyunca tutarlı bir şekilde yatırım yapmanız gerekir. Yaklaşımın daha popüler olmamasının bir nedeni bu olabilir.

Stratejinin her zaman işe yaramadığının kanıtı, NightShares ETF’lerinin Haziran 2022’nin sonlarında piyasaya sürüldükten sonraki altı hafta boyunca nasıl ilerlediğidir.

Piyasa kapalıyken Russell 2000’e yatırım yapan ETF — NightShares 2000 ETF NIWM,
+%0,07
— FactSet’e göre 28 Haziran’dan 16 Ağustos’a kadar %2,5 kayıp, iShares Russell 2000 ETF IWM’nin %16,6’lık kazancının aksine,
+%0,15,
yüzde 19’dan fazla altı haftalık negatif alfa için. .

Piyasa kapalıyken S&P 500’e yatırım yapan ETF — NightShares 500 ETF NSPY,
-%0,21
— Russell 2000 versiyonu kadar gecikmedi ama yine de sendeledi: SPDR S&P 500 ETF Trust SPY için %12,9’luk bir kazancın aksine, izleme ETF’si 28 Haziran’dan 16 Ağustos’a kadar %1,0 kaybetti,
+%0,39,
13,9 puanlık negatif bir alfa için.

Ağustos 2022’nin ortasından bu yana NightShares 500 ETF, daha küçük bir marjla da olsa gecikmeye devam etti ve yüzde 3,0 puanlık negatif bir alfa üretti. NightShares 2000 ETF, Ağustos ortasından bu yana yüzde 3,9’luk pozitif bir alfa üretti.

Lavine, ETF’lerin varlıklarının ilk altı haftasındaki düşük performansına şaşırmadığını söylüyor, çünkü araştırması, ayı piyasası rallilerinin genellikle bu yalnızca gece araçlarının bir al ve tut stratejisinin gerisinde kaldığı zamanlar olduğunu gösterdiğinden.

Mark Hulbert, Unsur.net’a düzenli olarak katkıda bulunur. Hulbert Derecelendirmeleri, denetlenmek için sabit bir ücret ödeyen yatırım haber bültenlerini takip ediyor. ona ulaşılabilir [email protected]

Daha fazla: Nasdaq ve Dow, hisse senetleri için sağlıklı olmayan bir şekilde ayrıldı

Ayrıca okuyun: Yatırımcılar danışmanlara çok kızgın ve suçlanacak olan sadece piyasa performansı değil


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: