Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa yatırımcıları neden artık kötü haberleri iyi haber olarak görmeyebilir?

Borsa yatırımcıları neden artık kötü haberleri iyi haber olarak görmeyebilir?

Yatırımcılar birdenbire olası bir resesyon endişesine kapılırlar. Bu, ekonomideki “kötü haberlerin” borsa için artık “iyi haber” olmayabileceği anlamına gelir.

Yakın zamana kadar yatırımcılar, yavaşlayan bir ekonominin işaretlerini memnuniyetle karşıladılar ve bunun Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltmeyi yakında durduracağı anlamına geldiğini düşündüler, muhtemelen enflasyon düşerken bir durgunluğu önlemek için zamanında. Piyasa gözlemcileri, geçen ay yaşanan bankacılık sorunlarının ardından, yatırımcıların potansiyel bir gerilemeden daha fazla korktuklarını söyledi.

Moneyfarm portföy yöneticisi Michele Morra’ya göre, piyasa bu yıl odağını enflasyondan resesyona kaydırdı. Morra, son istihdam verilerinin, enflasyonun yavaşladığına dair artan kanıtlara katkıda bulunduğunu ve “ve daha güvercin bir para politikası dikkate alınsa bile, asıl odak noktasının resesyon olduğunu” söyledi.

Geçen haftaki veriler, ABD merkez bankasının sıkılaştırma döngüsünün nihayet işgücü piyasası üzerinde bir etkiye sahip olduğuna dair yeni kanıtlar sağladı. Mart ayı istihdam raporu güçlüyken, ABD 236.000 yeni iş eklediğinden, işgücü piyasasının yumuşadığına dair bazı ipuçları var.

ADP Çarşamba günü, özel sektörün Mart ayında ekonomistlerin beklediği 210.000’in çok altında 145.000 iş eklediğini söyledi. Perşembe sabahı işsizlik başvuruları verileri, yardımlar için ilk kez yapılan başvuruların geçen hafta beklenenden yüksek geldiğini gösterdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak Mart ayı tüketici fiyat endeksi verilerini ve Perşembe günü açıklanacak olan üretici fiyat endeksi verilerini bekliyor.

Infrastructure Capital Advisors CEO’su Jay Hatfield, ekonomik veriler için “biraz kötü haberlerin iyi, ancak kötü haber olmadığına inanıyoruz” dedi. Hatfield bir telefon görüşmesinde, “İşgücü piyasasını zayıflatan şarkıyı uzatmak iyi, ancak ekonominin çökeceğine veya çatlayacağına dair korkular var” dedi.

Hisse senetleri, zorlu bir 2022’nin ardından bu yıl şimdiye kadar yükseldi. Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA,
+0.01%
yılbaşından bu yana %1 değer kazanırken, S&P 500 SPX,
+%0,36
aynı dönemde %6,9 arttı. Nasdaq Bileşik COMP,
+%0,76,
2023 kazançlarına öncülük eden bu yıl şu ana kadar %15,5 arttı.

Ancak rallinin sürdürülebilirliği konusunda şüpheler var.

Perşembe günü S&P 500 ve Nasdaq Composite, dört haftanın ilk kayıp haftasını yaşarken, Dow Jones Endüstriyel Ortalama tatil nedeniyle kısalan işlemlerde %0,6 gibi mütevazi bir kazanç elde etti. Borsa, Kutsal Cuma tatili nedeniyle Cuma günü kapalıydı, ancak hisse senedi endeksi vadeli işlemleri, Mart ayı istihdam raporunun yayınlanmasının ardından kısaltılmış bir ticaret seansında küçük kazançlar kaydetti.

Witan Investment Trust’ın CEO’su Andrew Bell, “Yatırımcılar ve şirketler savunmaya geçmeleri gerekip gerekmediğine karar vermeye çalışırken, muhtemelen bir dizi ticaret ortamında olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Bell, piyasa katılımcılarının Fed’in faiz artırmayı bitirip bitirmediğinden emin olmadığını, ekonominin resesyona girip girmediğinin ve önümüzdeki haftalarda kazanç tahminlerine “bıçak darbesi” gerekip gerekmeyeceğinin belirsiz olduğunu söyledi. , bir telefon görüşmesinde. İlk çeyrek kurumsal kazanç raporlama sezonu bu hafta başlayacak.

Infrastructure Capital’den Hatfield, geçtiğimiz birkaç haftadır, S&P 500’ün son işlem aralığı olan 3.800 ila 4.200’ün zirvesine yakın işlem gördüğünü, bu nedenle geri çekilmelerin normal olduğunu söyledi. Ancak Hatfield, şirketlerin ilk çeyrek için kazançlarını bildirmeye başlamasıyla S&P 500’ün 4.200 seviyesinin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Hatfield, “Kazançların çoğunun iyi olacağını düşünüyoruz” dedi. Hatfield, ABD ekonomisinin hala nispeten güçlü olduğunu ve kayda değer bir işsizlik olmadığını, ancak bazı analistlerin “süper düşüş eğilimi gösterdiği” için şirketlerin beklentileri aşmasının daha kolay olacağını da sözlerine ekledi.

Analistler, ekonomik görünüm kötüleşirken ilk çeyrekte görünümlerini oldukça agresif bir şekilde düşürdüler. FactSet tarafından derlenen ortalama Wall Street tahminlerine göre, faaliyet karının geçen çeyrekte %6,8 oranında küçülmesi bekleniyor.

Tahmin gerçekleşirse, bu, Covid-19’a yanıt olarak uygulanan küresel kısıtlamaların ekonomiyi sarsmasıyla şirket kârlarının %30’dan fazla düştüğü 2020’nin üçüncü çeyreğinden bu yana kazançlarda en kötü üç aylık daralma olacak.

Okumak: Goldman’ın pandemiden bu yana en kötü kazanç sezonu olduğu konusunda uyardığı için hisse senetlerini 4 şey koruyabilir

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon da dahil olmak üzere bazıları bankacılık krizinin henüz bitmediği konusunda uyarıda bulunduğundan, yatırımcılar kazançlarını bildiren ilk gruplar arasında yer alacak bankalara da özellikle dikkat edecekler.

Yine de Morra, bankacılık krizinin ilk çeyrek gelir raporlarına yansıdığını görmek için çok erken olabileceğini kaydetti.

Bazıları yaklaşan kazançlar ve borsa performansı konusunda daha az iyimser.

Liz Young’a göre “4. Çeyreğin %3,5’lik negatif büyümesinin ardından, ‘kazanç durgunluğu’ denen şeyin (iki çeyrek üst üste negatif büyüme) yarısına gelmiştik ve eğer 1. Çeyrek negatif bir sonuç yayınlarsa, kutuyu tamamen işaretlemiş olacağız. SoFi’de yatırım stratejisi başkanı.

S&P 500 için ayı piyasası bitmedi ve ileride yeni dipler olabilir dedi.

Young’a göre, “S&P’de tepeden dipe %30 veya daha fazla düşüşle sonuçlanan bir geri çekilme görebileceğimize hala inanıyorum.” Bu, hisse senedi endeksinin 3 Ocak 2022’de 4.796 olan zirvesinden 3.357’ye düşebileceği anlamına geliyor.

Young, “Muhtemel bir kazanç resesyonuna ilişkin kararı iki aydan daha kısa bir süre içinde alacağımıza göre, bu, piyasada bir geri çekilmenin er ya da geç başlaması için olgun olup olmadığımızı gösterecek” dedi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: