Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa performansına daha yakından bakıldığında neden ‘çok karışık bir tablo’ ortaya çıkıyor?

Borsa performansına daha yakından bakıldığında neden ‘çok karışık bir tablo’ ortaya çıkıyor?

Artan durgunluk korkularına ve bankacılık sektörünün istikrarına ilişkin belirsizliğe rağmen, hisse senetleri 2023’te kazanan bir başlangıç ​​yapmaya devam ediyor. Daha yakından bakın, ancak pazarın aynı hızda hareket etmekten çok uzak olduğu açıktır.

Bunun yerine, S&P 500, bir endeks veya piyasadaki getirilerdeki değişimin bir ölçüsü olan yüksek derecede bir dağılım sergiledi.

Yatırımcıların sıcak bir hisse senedine veya başka bir yatırım eğilimine hızlı bir şekilde atlamasıyla ve daha da hızlı bir şekilde düşüşe geçen sektörlerden ve sektörlerden çıkmak için daha hızlı olmaları nedeniyle dağılma görülüyor. yön.

S&P 500 SPX,
+%0,36
2023’ün ilk çeyreğinde %7, Mart’ta ise %3,5 artış bildirdi. Endeksteki dağılım bir önceki aya göre %23’ten Mart’ta %31’e yükseldi. S&P Dow Jones Endeksleri. Mart ayı okuması tarihsel olarak 75. yüzdelik dilimin üzerine düşüyor.

S&P 500’ün 11 sektörü arasında bilgi teknolojisi SP500.45,
+0.68%
ve iletişim hizmetleri SP500.50,
+1.71%
mega sermaye büyümesi ve teknoloji stoklarındaki güçlü kazanımlar sayesinde Mart ayında sırasıyla %10,9 ve %10,4 artışla başı çekti. Yelpazenin diğer ucunda finans sektörü SP500.40,
+0.31%
Birkaç bölgesel banka başarısızlığının finansal sisteme olan güveni baltalamasının ardından %9,7 düştü.

Arbeter Investments başkanı Mark Arbeter Perşembe günkü bir notta, “Sektörler ve endüstri grupları arasındaki getiri dağılımı, çoğu hisse senedinin 2022’nin Eylül ve Ekim aylarında dip yapmasından bu yana dramatik oldu” dedi. “Bu, yönü olmayan, piyasa katılımcılarının kafası karışmış bir piyasada, hem burada hem de yurtdışında belirsiz bir ekonomide, piyasa ve hükümet oranlarının nereye gittiğine dair büyük anlaşmazlıkların olduğu, OPEC’in dalgalar yarattığı, Ukrayna’da başa çıkmak için bir savaşın olduğu bir piyasada tipik bir durum. ile vb.”

Görmek: İş raporu, Mart ayında 236.000 artış gösteriyor – 2023 toplamını 1 milyonun üzerine çıkarıyor – ancak ABD işgücü piyasası soğuma ipuçları gösteriyor

Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünden bu yana Arbeter, sermayenin temel tüketici ürünleri SP500.30,
+%0,08,
yardımcı programlar SP500.551010,
+%0,66
ve sağlık hizmetleri SP500.35,
+0.23%.

Silicon Valley Bank’ın kötüleşen mali durumunu güçlendirmek için satılmaya hazır tüm menkul kıymetleri satması gerektiğini ilk kez açıkladığı 8 Mart’tan bu yana %3,9 artan temel tüketici ürünleri sektörüyle, üç sektör de son dört haftada büyük hamleler yaptı. Dow Jones Market Data’ya göre, aynı dönemde kamu hizmetleri sektörü %6,4 ve sağlık hizmetleri %5,4 arttı.

Arbeter, bir takip röportajında ​​Unsur.net’e “Piyasa faiz oranlarındaki düşüşle tam olarak aynı zamana denk geliyor” dedi. “Faiz oranları düştüğünde, özellikle tüm [yield] eğrisi, piyasanın ekonominin yavaşlaması veya belki de bu yıl resesyona girmesi konusunda giderek daha fazla endişe duyduğunu gösteriyor.”

2 yıllık Hazine bonosu TMUBMUSD02Y getirisi,
%3,965,
para politikası beklentilerine özellikle duyarlı olan %5’in üzerine çıkarak Mart ayı başlarında 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra Çarşamba günü Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bununla birlikte, Mart ayı istihdam verilerinin gelecek ay bir başka Fed faiz oranı artırımı olasılığını artırdığının görülmesinin ardından Cuma günü 15.2 baz puan artarak %3.970’e yükseldi. Fed fonları vadeli işlem tüccarları, Mayıs ayında 25 baz puanlık bir artış için bir gün önceki %49’dan %67’ye yükselen bir şans görüyor. CME FedWatch aracı.

Görmek: ABD istihdam raporu güçlüydü – hata yapmayın. Yine de Fed enflasyon mücadelesinde ilerleme işaretleri sunuyor.

Aralık ortası ile Mart sonu arasında sert darbe alan ve bu dönemde %8,4’ün üzerinde değer kaybeden sağlık sektörü, son beş günde %3,1 oranında toparlandı.

“Bunun büyük bir kısmı ekonomi, faiz oranları, savaş, petrol hakkında o kadar çok kararsızlıkla ilgili ki, insanlar uzun bahse girmiyorlar. Çok hızlı hareket ediyorlar ve bir şey ısındığında, momentum hem yukarı hem de aşağı yönde çok güçlü olabilir,” dedi Arbeter. “Bu sadece çok karışık bir resim.”

Görmek: Teknoloji hisseleri yeniden güvenli liman mı oluyor? Pazar analistleri “Bu bir hata” diyor.

Bu arada, yatırımcıların ABD ekonomisinin zayıfladığına dair işaretler arasında teknoloji sektöründen uzaklaşmaya başlamasıyla, büyüme hisselerindeki baş döndürücü ralli bu hafta azaldı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite COMP,
+%0,76
Sadece bir hafta önce 2020’den bu yana en iyi çeyreği kaydettikten sonra Perşembe günü ilk mağlubiyet haftasını dörtte tamamladı.

BTIG

BTIG baş piyasa teknisyeni Jonathan Krinsky, “Megacap teknolojisi, diğer sektörlerdeki satışlardan yararlandı, ancak nihayetinde bu rotasyon yapıldığında endeksler oldukça savunmasız hale gelecek” diye yazdı.

“Bu dağılım, genellikle piyasa rallilerinin son vuruşlarında meydana gelen bir şeydir ve zayıfın güçlüyü yakalama şansı her zaman olsa da, katılım devam ettikçe bunun diğer yöne gideceğine dair daha fazla kanıt görmeye devam ediyoruz. ince, çalışan daha az isim bırakıyor.”

ABD borsası Kutsal Cuma münasebetiyle Cuma günü kapandı ve Pazartesi günü yeniden açılacak.

Görmek: ABD piyasaları Paskalya’dan sonra ne zaman yeniden açılır?


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: