Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa 3 yıl önce bir pandemik dibe vurdu. İşte o zamandan beri nasıl performans gösterdiği.

Borsa 3 yıl önce bir pandemik dibe vurdu. İşte o zamandan beri nasıl performans gösterdiği.

Küresel ekonomi 2020’nin başlarında pandeminin başlangıcında aniden kapanırken, ABD borsasının COVID-19 dibi görmesinden bu yana üç yıl geçti.

S&P 500 SPX,
+0.30%
23 Mart 2020’de ulaşılan 2237,40 kapanış düşük seviyesinden yaklaşık %76 yükselirken, Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+0.23%
aynı günkü en düşük seviyesi olan 18591,93’ten %72,3 yükseldi ve Nasdaq Composite COMP,
+1.01%
Dow Jones Market Data’ya göre %70’in üzerinde arttı.

COVID-19’un neden olduğu enfeksiyonlar 2020’nin başlarında yayılmaya başladı ve ekonomik belirsizliğin tetiklediği panik, borsada Şubat ayı sonunda başlayan düşüşe neden oldu. 24 Şubat’ta Dow endüstri ortalaması 1.000 puandan fazla düşerek tarihteki en kötü üçüncü günlük puan düşüşünü gerçekleştirdi.

Mart ayı ortasında satışlar hızlandı ve Dow, 10 Mart’ta bir önceki ay belirlenen rekor kapanıştan %20’den fazla düşüşle ayı piyasası bölgesine girdi. Bu arada, Dow Jones Market Data’ya göre, büyük hacimli S&P 500 endeksi yaklaşık bir ayda yaklaşık %34 düşerek piyasanın üç yıllık kazançlarını sildi.

Bununla birlikte, acil bir faiz indirimi ve COVID-19 aşılarının hızla geliştirilmesi de dahil olmak üzere Federal Rezerv’in büyük miktarda desteği, hisse senetlerinde daha fazla gerilemeyi sınırladı. Dow Jones Market Data’ya göre, S&P 500 Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ve sonraki aylarda birkaç kez daha tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

2021’de, yatırımcılar hisse senetlerini çökertebilecek bir dizi piyasayı hareketlendiren olayı savuştururken, üç büyük endeksin tümü yılı güçlü kazançlarla kapattı. Güçlü performans, diğer şeylerin yanı sıra, 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na yapılan saldırı, tedarik zinciri kesintileri, yüksek enflasyon, işgücü piyasası kıtlıkları ve omikron ve delta COVID varyantlarının tanımladığı bir yılda geldi.

Ancak takvim 2022’ye dönerken, ABD hisse senetleri, Federal Rezerv’in ve dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmeye başlamasının ve küresel bir durgunluk korkularını körüklemesinin ardından düşmeye başladı.

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesi ve Çin’in Aralık 2022’de katı önlemleri aniden kaldırana kadar uyguladığı sıfır COVID-19 politikaları da piyasa oynaklığına katkıda bulundu. Üç borsa endeksi de 2008’den bu yana en kötü yılını yaşadı.

11 S&P 500 sektörü arasında enerji SP500.10,
-%1,36
son üç yılda en iyi performans gösteren sektör olmuştur. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ham petrol ve doğal gaz fiyatlarında yaşanan yükseliş sektöre ivme kazandırdı.

DOW JONES PİYASA VERİLERİ

Bireysel hisse senetleri arasında First Republic Bank, Mart 2020’den bu yana S&P 500’de en kötü performans gösteren banka oldu ve finans kurumu iki ABD bölgesel bankasının iflasının ardından stres altına girdi.

DOW JONES PİYASA VERİLERİ

DOW JONES PİYASA VERİLERİ

Ayrıca bakınız: Fed pivotu yakın ve getiri eğrisinin tersine dönmesi muhtemelen zirveye ulaştı. Bu Fidelity stratejisti, bunun genellikle hisse senetleri için kötü bir haber olduğunu söylüyor.

ABD hisse senetleri, bir önceki seansı keskin bir düşüşle kapattıktan sonra Perşembe günü yükseldi. Federal Rezerv Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan daha yükseltirken, politika yapıcıların bankacılık sektöründeki son strese rağmen bu yıl faiz indirimlerini planlamadıklarını kaydetti. Hisse senetleri, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın tüm banka mevduatlarını garanti altına alacak adımları düşünmediğini söylemesinin ardından da tepki gösterdi.

S&P 500 %0,3, Dow %0,2 ve Nasdaq Composite %1 yükseldi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: