Anasayfa / Ekonomi Haberleri / BlackRock’tan Rick Rieder, petrol üretimi kesintilerinin ‘ateşe bir kütük daha’ attığını söylüyor

BlackRock’tan Rick Rieder, petrol üretimi kesintilerinin ‘ateşe bir kütük daha’ attığını söylüyor

Mart ayındaki ani banka iflaslarının piyasaları ürkütmesinden kısa bir süre sonra Nisan, yatırımcıları hala yüksek olan enflasyon üzerindeki olası dalgalanma etkileri konusunda endişelendiren sürpriz petrol üretimi kesintileriyle başladı.

BlackRock’un küresel sabit gelir baş yatırım yetkilisi ve şirketin küresel tahsis yatırım ekibi başkanı Rick Rieder, bir telefon görüşmesinde OPEC+ tarafından beklenmedik petrol üretimi kesintileri haberini gördüğünde ilk düşüncesinin “işte başka bir günlük” olduğunu söyledi. Enflasyonu düşürmek zaten “çok zor”ken.

Ham fiyatlar CL00,
+0.46%

CL.1,
+0.46%
Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu bir grup petrol üreticisi ülke olan OPEC+’nın Pazar günü Mayıs’tan 2023’ün sonuna kadar üretimi günde bir milyon varilden fazla azaltmayı planladığını açıklayarak piyasaları şaşırtmasının ardından ABD’de Pazartesi günü sıçradı.

Okumak: Yatırımcıların sürpriz OPEC+ üretim kesintileri hakkında bilmesi gereken 6 şey

Rieder, benzin pompasında tüketiciler için daha yüksek fiyatlara ve ekonominin başka yerlerindeki harcamalarında geri çekilmeye yol açma potansiyeli ile bunun yakın vadede “enflasyonist” olduğundan endişe ediyor. Ona göre duyuru, Çin’in ekonomisini yeniden açtığı ve bunun enerji talebinde büyümeye dönüşmesi gerektiği düşünüldüğünde “mantığa aykırı” görünüyordu.

Federal Rezerv, yüksek enflasyonu kontrol altına alma çabasıyla faiz oranlarını yükseltiyor, ancak geçen ay Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın ani çöküşünün ardından, tahvil piyasası, yaşam maliyeti yüksek kalmaya devam etse bile potansiyel faiz indirimlerine uyum sağlamaya başladı.

Yatırımcılar, Fed’in agresif para politikasının finansal sistemde çatlaklar yarattığından ve bankacılık stresinin resesyon olasılığını artırdığından korktukları için hazine getirileri düştü.

Okumak: İki yıllık Hazine getirileri, banka kargaşasının ardından 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşü gördü

Rieder, yüksek petrol fiyatlarıyla potansiyel olarak şiddetlenen “yapışkan enflasyon” beklentisi, Fed’in “enflasyon konusunda sert konuşmaya” devam edebileceği anlamına geliyor. Fed’in Mayıs ayı başlarında yapılması planlanan bir sonraki politika toplantısında bir tane daha yaptıktan sonra faiz artırımlarını “kısıtlayıcı bir seviyede” durdurabileceğini düşünüyor.

Salı öğleden sonra Fed fonları vadeli işlemleri, merkez bankasının gösterge oranını çeyrek puan artırarak Mayıs ayında %5 ila %5,25 hedef aralığına yükseltme şansının %44,3’e ve Fed’in duraklama ihtimalinin %55,7’ye işaret etti. CME FedWatch Aracı, son kontrol.

Tüccarlar ayrıca bu yılın ilerleyen dönemlerinde olası oran indirimlerini fiyatlıyorlar.

Faiz indirimi mi geliyor?

Rieder’in temel senaryosu 2023’teki faiz indirimleri için olmasa da, bankacılık sorunlarının “akut” hale gelmesiyle birlikte bir kredi daralması riski görüyor.

ABD’de “Ekonominin yavaşlayacağı bir döneme girdiğimizi düşünüyorum” dedi. Rieder, bu çerçevede, “2024’te faiz oranlarını düşüreceklerini düşünüyorum” dedi ve Fed’in bunu Aralık ayında yapmaya başlama şansı olabilir.

Ona göre, Fed faiz oranlarını düşürmeye başladığında, muhtemelen her seferinde çeyrek puanlık düşüşlerin “düzgün bir çizgisinde” olmayacak. “Mini bankacılık krizinden” sonra piyasaya fiyatlandırılırken gördüğü şeyin bu olduğunu söyleyerek, “Onları çok hızlı bir şekilde düşürecekler” diyor.

Okumak: 24 trilyon dolarlık Hazine bonosu piyasasında ‘benzeri görülmemiş’ dalgalanma neye benziyor?

Dow Jones Market Data’ya göre, iki yıllık Hazine tahvilinin getirisi Mart ayında 73.5 baz puan düşerek %4.060’a geriledi ve Doğu saati ile 15.00 seviyelerine göre Ocak 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirdi. 2 yıllık Hazine getirisi TMUBMUSD02Y,
%3,841
Salı günü %3.831’e düştü.

Rieder’e göre, Hazine getirilerindeki son düşüş, bankacılık sorunlarının gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde dörtte biri ile dörtte üçü arasında muhtemelen azalma potansiyeline bağlı olarak bir dereceye kadar mantıklı.

‘Sabırlı olmak için para alıyor’

Rieder, Hazine piyasasının getiri eğrisinin ön ucunu ve %5 ila %6 civarında getiri sağladığını gördüğü ticari senet gibi kısa vadeli borçları sevdiğini söyledi.

“Açıkçası ticari kağıt ve hazine bonoları almayı seviyorum” dedi. Rieder, kısa vadeli borçlardan elde edilen “cazip” gelir hakkında, “Bugünün ortamında sabırlı olmanız için para alıyorsunuz,” dedi. Ekonomik bir yavaşlamada, sabit getirili getirilerin 2023’te öz sermaye getirilerine karşı nasıl birikebileceğini sorguladı.

Üç aylık Hazine bonosunun getirisi TMUBMUSD03M,
%4,796
FactSet verilerinin gösterdiğine göre, son kontrolde Salı öğleden sonra %4,8 civarında işlem görüyordu. Bu, 10 yıllık Hazine bonosu TMUBMUSD10Y’nin getirisinin üzerinde,
%3,348,
Dow Jones Piyasa Verilerine göre Salı günü %3,335’te sona erdi.

Rieder, 10 yıllık notu %3,5 ile “o kadar da ilginç değil” olarak gördü, ancak bu seviyenin biraz yukarısının “makul” olduğunu ve “ekonomi yavaşlarsa, sizin için bir koruma görevi göreceğini” söyledi. Bu nedenle, verim eğrisinin “çok kısa ucunu seviyorum” ama aynı zamanda “10 yıllık noktada” biraz risk alarak “halterli” bir yaklaşım kullanıyor.

ABD kurumsal kredi piyasalarında Rieder, yüksek getirili veya değersiz tahviller yerine yatırım sınıfı tahvilleri tercih ettiğini söyledi. Yüksek getirili borç içinde daha yüksek kaliteye kaçışın BB dereceli tahvillerdeki spreadleri “vasat” bıraktığını söyledi.

Rieder ayrıca sabit gelir içinde, gelişmekte olan bazı ülke borçlarında satın alma fırsatları gördüğünü söyledi.

Rieder, ticari gayrimenkul borcuna maruz kalmasını geçmişe göre “hafif” olarak nitelendirdi ve kredi konusunda “kendimi çok daha rahat hissediyorum” dedi. Ofisler baskı altındayken, çok aileli mülkler ve oteller gibi diğer ticari gayrimenkul alanlarının finansman açısından daha çekici göründüğünü söyledi.

Okumak: Capital Economics, ticari gayrimenkul ve küçük bankaların “kıyamet döngüsü” riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı

Ayrıca bakınız: Goldman Sachs: Ticari ipotekler banka varlıklarının 3,1 trilyon dolarlık büyük bir kısmını oluşturuyor

Hisse senetlerine gelince, Rieder teknoloji, sağlık ve savunma gibi alanların yanı sıra bazı temel tüketici stokları da dahil olmak üzere “daha az döngüsel olan kaliteli yetiştiricileri” sevdiğini söyledi. Credit Suisse Group etrafındaki son stresin Avrupa banka hisselerinde “defter değerinin çok altında” satın alma fırsatları yarattığını söyledi.

Bu arada, ABD borsası Salı günü Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) ile düşüşle kapandı.
-%0,59
ve S&P 500 SPX,
-%0,58
Nasdaq Bileşik COMP her biri %0,6 düşerken,
-%0,52
FactSet verilerine göre %0,5 kaydı.

Hisse senetleri, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en iyi çeyreğini kaydetmesiyle, bölgesel banka başarısızlıklarına rağmen geçen ay yükseldi.

Önümüzdeki aylarda piyasa, faiz artışlarının ve son banka iflaslarının ötesinde endişelerle karşı karşıya kalacak. Rieder, “Siyasetin şekilleniyor gibi göründüğü göz önüne alındığında, borç tavanı önümüzdeki birkaç ay içinde önemli bir endişe konusu haline gelmezse çok şaşırırım” dedi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: