Anasayfa / Ekonomi Haberleri / BlackRock CEO’su Larry Fink, emekliliği küresel ekonominin karşı karşıya olduğu ‘sessiz kriz’ olarak görüyor

BlackRock CEO’su Larry Fink, emekliliği küresel ekonominin karşı karşıya olduğu ‘sessiz kriz’ olarak görüyor

BlackRock İcra Kurulu Başkanı Larry Fink, artan uzun ömür emekliler için daha yüksek barınma ve sağlık hizmetleri maliyetleri gibi sorunları daha göz korkutucu hale getirdiğinden, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu “sessiz emeklilik krizi” hayaletini gündeme getirdi.

Yakından izlediği yıllık mektupkurucu ortağı Fink 8,6 trilyon dolar para yöneticisi BLK,
+1.30%,
“Emeklilik gibi finansal bir amaç için yatırım yapmak, uzun vadeli bir bakış açısı, finansal kurumlara güven ve piyasanın bütünlüğüne olan inancı gösteren bir umut ve iyimserlik eylemidir.”

Okumak: BlackRock’tan Larry Fink, Fed’in enflasyon mücadelesi yıllarca sürerken ‘yavaş ilerleyen kriz’ konusunda uyardı

Fink, daha düşük piyasa getirisi beklentilerine, emekliler için daha yüksek barınma ve sağlık maliyetlerine ve emeklilik risklerinin bireylere kaymasına, artan yaşam süresini desteklemeyi zorlaştıran faktörler olarak işaret etti.

Fink, emeklilik krizini yönlendiren sorunlardan bazılarının, artan yaşam süreleri ve düşen doğum oranları nedeniyle yaşlanan Avrupa, Kuzey Amerika, Çin ve Japonya’daki nüfusları içerdiğini söyledi. ABD’de, örneğin, Her gün 10.000 kişi 65 yaşına giriyor.

“Bunun, zaman içinde bu pazarların her biri için derin etkileri var. Fink, daha az çalışan bir nüfusla sonuçlanacak ve gelirin daha yavaş büyümesine ve hatta düşmesine neden olacak” dedi.

Okumak: Artık Y Kuşağı tarafından sayıca geride bırakılan Baby Boomers, nesiller arası güçte bir değişim görüyor

Diğer bir zorluk da, neden daha zengin ülkelerde bile bazı insanların emeklilik için tasarruf edip etkili bir şekilde yatırım yapabildiğini ve diğerlerinin yapamadığını anlamaktır.

“Bazı ülkelerde insanlar aslında fazla tasarruf ediyor ama yetersiz yatırım yapıyor. Piyasaya yatırım yapmak yerine paralarını bankada tutarlarsa, onurlu bir şekilde emekli olmak için gerekli getirileri elde edemezler,” dedi Fink. “Rahat bir şekilde emekli olmak için insanların birikimlerini onlarca yıl boyunca yatırmaları ve sermaye piyasalarının büyümesinin sağladığı uzun vadeli getirilerden yararlanmaları gerekiyor.”

Fink, emeklilik gibi hedeflere uzun vadeli yatırım yapmanın güven ve iyimserlik gerektirdiğini söyledi.

Okumak: Hükümet, borç sınırına ulaşıldıktan sonra Sosyal Güvenlik ödemeleri vermeyi durdurabilir – işte nedeni bu

“Uzun vadeli yatırım, finansal sisteme güvenmeyi ve yarının bugünden daha iyi olacağına dair temel bir inancı gerektirir. Bugün insanlara umutlu olmaları için nedenler verecek, daha parlak bir gelecek için vizyon ifade edebilecek liderlere ihtiyacımız var. Ve güven uyandıran kurumlara ihtiyacımız var,” dedi Fink. “Covid, Avrupa’daki savaş, siyasi kutuplaşma, jeopolitik parçalanma ve makro ekonomik değişimler nedeniyle son birkaç yılda kaybettiklerimizin çoğu iyimserliği, güveni ve daha iyi bir geleceğe olan inancı aşındırdı.”

Okumak: Çoğu Amerikalı sadece 10 yıl erken emekli olmak istiyor. İşte bunu gerçekleştirmek için 5 adım.

Fink, ekonomik güvenlik korkusu, gelecek neslin nasıl bir dünya miras alacağı korkusu ve ekonomik ve siyasi ortamın geleceği nasıl şekillendireceği korkusu gibi güveni aşındıran konulara işaret etti.

Okumak: Amerikalılar emekli olmak için 1.25 milyon dolara ihtiyaçları olduğunu düşünüyor. Bu yeterli mi?

İnsanlar korktuklarında para biriktirebilirler, ancak gelecek için umutları olmadıkça ve mali ve düzenleyici kurumların bütünlüğüne inanmadıkça yatırım yapmazlar, dedi.

Okumak: Emekli olmamak pahalı olabilir – bu sürpriz maliyetlere dikkat edin

“Ama iyimser olmaya devam ediyorum. Dünya daha önce de büyük krizlerle karşı karşıya kaldı. Sorunlarla yüzleşerek, daha iyi bir gelecek hayal ederek, bağlantılar kurarak ve yeniliği ileriye taşıyarak bunların üstesinden geldik. Bugün de aynısını yapmalıyız. Liderler olarak bizim işimiz, insanlara zorluklarda yakalanabilecek fırsatları nasıl göreceklerini göstermek,” dedi Fink.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: