Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Birleşik Krallık perakende satış büyümesi, Anneler Günü’ne rağmen Mart ayında istikrar kazandı

Birleşik Krallık perakende satış büyümesi, Anneler Günü’ne rağmen Mart ayında istikrar kazandı

KPMG ve İngiliz Perakende Konsorsiyumu tarafından Salı günü yayınlanan son rapora göre, Birleşik Krallık perakende satışları Mart ayında bir önceki aya göre biraz daha az arttı.

Rapora göre, 1 Nisan’a kadar olan beş haftalık dönemde toplam perakende satışlar, üç aylık ortalama olan %4,8’in üzerine çıkarak yıllık %5,1 arttı. Bu, Şubat ayındaki %5,2’lik artışla karşılaştırılıyor.

Benzer temelde perakende satışlar, Mart ayında %4,9 büyüyerek üç aylık ortalama olan %4,6’nın üzerinde arttı ve Şubat’taki %4,9’luk büyümeden sonra sabit kaldı.

Toplam gıda satışları %8,5, gıda dışı satışlar ise %1,8 arttı.

“Kırk yılı aşkın bir süredir en yağışlı Mart, moda, bahçecilik ve DIY ürünlerindeki satış artışını azaltırken, Anneler Günü bu ayki satışları canlandırdı. İngiliz Perakende Konsorsiyumu İcra Kurulu Başkanı Helen Dickinson, son dakikada alışveriş yapanların mücevher, koku ve çiçek satın almak için yerel ana caddelere ve alışveriş merkezlerine akın etmesiyle mağazalara ekstra bir ivme kazandırıldığını söyledi.

KPMG Birleşik Krallık Perakende Başkanı Paul Martin, perakendecilerin daha yüksek asgari ücret oranlarının yürürlüğe girmesi ve enflasyonun marjları tüketmeye devam etmesi nedeniyle Nisan ayında maliyetlerin daha da artması sorunuyla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Elena Vardon’a [email protected] adresinden yazın


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: