Anasayfa / Ekonomi Haberleri / “Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor.

Fed, toplantılarında gösterge faiz oranını çeyrek puanlık bir artışla %5-%5,25 aralığına yükseltti. Merkez bankası ayrıca bir sonraki toplantısında duraklayabileceğini belirtmek için ileriye dönük rehberliğini değiştirdi.

İşte tutanaklardan bazı önemli çıkarımlar.

Birkaç Fed yetkilisi daha fazla faiz artırımına gerek olmayabileceğini söyledi

Politika görünümüne ilişkin tartışmalarında, “birkaç” yetkili, ekonomi bekledikleri gibi gelişirse “bu toplantıdan sonra daha fazla politika sıkılaştırmasına gerek kalmayabileceğini” söylediler.

Yalnızca “bazı” yetkililer ek politika sıkılaştırmasının “muhtemel” olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bazı Fed yetkilileri, Fed’in bu yıl faiz oranlarında indirime gitme olasılığının bulunmadığını ve daha fazla faiz artırımının dışlanmadığını bildirmesi gerektiğini vurguladı.

Fed personeli, dördüncü çeyrekte başlayacağını söyleyerek durgunluk çağrısını keskinleştiriyor

Fed personeli, zaten sıkı olan mali koşullar arasında banka kredilerindeki geri çekilmenin dördüncü çeyrekten itibaren hafif bir durgunluğa yol açacağını söyledi. Durgunluğun ardından orta hızda bir toparlanma gelir.

Son aylarda birkaç bölgesel ABD bankasının başarısız olmasının ardından bankacılık sistemindeki stres, tahminlerinin merkezinde yer aldı. Personel, stresin korkulduğu kadar kötü olmaması durumunda risklerin ekonomi için olumlu yönde eğileceğini söyledi.

Şimdiye kadar, çoğu işletme ve hane halkı için kredi kalitesi sağlamlığını koruyor

Fed personeli, bankacılara yönelik anketin, marjlarda bir miktar bozulma ile birlikte çoğu işletme ve hanehalkının kredi kalitesinin sağlam kaldığını gösterdiğini bildirdi. Bankalar, kredi portföylerinin kalitesinin gelecekte bozulmasından endişe duyduklarını söylediler.

Fed yetkilileri büyüme için aşağı yönlü riskler ve enflasyon için yukarı yönlü riskler görüyor

Ancak tutanaklar, görünümün kasvetli bir resmini çiziyor. “Neredeyse hepsi” Fed yetkilileri, ekonomik büyümeye yönelik aşağı yönlü risklerin, enflasyon için yukarı yönlü risklerle birlikte arttığını söyledi.

Yetkililer, çekirdek enflasyondaki ilerlemenin beklediklerinden daha yavaş olduğunu söylediler.

Mayıs başındaki toplantıdan bu yana…

Fed’in Mayıs toplantısından bu yana, yetkililer üç kampa ayrıldı: Haziran’da faiz oranlarını tekrar artırmak, oranları tekrar yükseltmeden önce bir toplantıyı “atlamak” veya sabit tutmak. Son haftalarda birkaç yetkili tahmin vermeyi reddetti. Tüm yetkililer, Haziran toplantısından önce tüm ekonomik verileri görmek istediklerini söylediler, bu nedenle belirsizlik, Fed’in 13-14 Haziran’da yeniden toplanana kadar sürebilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, hükümetin Fed toplantısının ilk günü sabahı Mayıs ayı tüketici fiyat verilerini yayınlayacak olması.

Pantheon Macro’nun baş ekonomisti Ian Shepherdson, Fed’in “Haziran ayına ara verme yolunda olduğunu, ancak bunun dar bir karar olacağını söyledi.

Capital Economics’in Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth, Temmuz ayında faiz artırımının olası olduğunu söyledi.

Mali piyasalar, Fed’in Haziran’da sabit kalması için %60’tan fazla bir şans görüyor. Piyasa, yıl sonuna kadar faiz indirimlerini fiyatlamaya devam ediyor. Ashworth, kesinti ihtimalinin “solmakta olduğunu” söyledi.

ABD hisse senetleri DJIA,
-%0,28

SPX,
+%0,18
Çarşamba öğleden sonra düşük kaldı ve 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi TMUBMUSD10Y,
%3,726
dakikalar yayınlandıktan sonra yükseldi.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: