Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Bir zamanlar duygusal olarak dağınık bir insandım’: 27 yaşındayım, yoksulluk içinde büyüdüm ve bir bakkalda çalışıyorum. 8.000 dolar borcum var. Yardım edebilir misin?

‘Bir zamanlar duygusal olarak dağınık bir insandım’: 27 yaşındayım, yoksulluk içinde büyüdüm ve bir bakkalda çalışıyorum. 8.000 dolar borcum var. Yardım edebilir misin?

27 yaşında bir bakkal çalışanıyım. Yoksulluk içinde ve istikrarsız bir evde büyüdüm ve bir zamanlar duygusal olarak dağınık bir bireydim. Ancak terapi ve DEHB tedavisi sayesinde artık çok istikrarlı bir insanım. Bununla birlikte, önceki yaşam tarzımdan beni takip eden bir şey, eski borç ve korkunç bir kredi puanı.

Kesinlikle imkanlarım dahilinde yaşıyorum ama tonlarca ek gelirim yok. Mali durumumu düzeltmem için bir baskı var çünkü çok para kazanan ve kendi evi olan bir adamla ciddi bir ilişki içindeyim. Aynı yaştayız ve birbirimizi liseden beri tanıyoruz.

Hayatımda büyük değişiklikler yaptığımı biliyor ve çok destekleyici ama ona borcumdan hiç bahsetmedim. Herhangi bir ciddi taahhütte bulunmadan önce, toplamı yaklaşık 8.000 $ olan borcumu halletmek istiyorum. Yardım için Amerikan Tüketici Kredisi Danışmanlığını aradım, ancak bunun benim için en iyi yol olup olmadığından emin değilim.

Seçeneklerim olduğunu biliyorum, ancak sonraki en iyi adımları tam olarak belirleyemiyorum. Yardım edebilir misin?

Değişime Hazır

Sevgili Hazır,

Kendi yarışında koşuyorsun. Borcunuzu düzenli olarak ödemek, bu ödemeleri otomatik hale getirmek ve orta ila uzun vadeli bir hedefe sahip olmak mümkündür. Ancak bir ilişki yüzünden kendinize baskı yapmak, yalnızca kendinizi cezalandırmaya ve önünüze bir engel çıkarmaya hizmet edecektir.

bu Ulusal Kredi Danışmanlığı Vakfı borcunuzu ödemek için bir bütçe ve gerçekçi bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilecek kar amacı gütmeyen bir mali danışmanlık kuruluşudur. not ettiğiniz gibi Amerikan Tüketici Kredisi Danışmanlığı sizin konumunuzdaki insanlar için orada olan başka bir kar amacı gütmeyen kuruluştur.

Oyununuzda utanılacak bir şey yok. Hem kişisel hem de finansal olarak ne kadar ilerlediğinizle gurur duymalısınız. Muhtemelen şu anda bulunduğunuz yere gelmek için gereken cesaret, metanet ve dayanıklılığın farkında değilsiniz. Araştırma gösterdi duygusal olarak istikrarsız bir evin, çocukluk gelişimi ve daha sonraki yaşamda istikrar için en büyük zorluklardan biri olabileceğini.

Ama zaten kazanıyorsun. En iyi arkadaş gibi görünen bir partneriniz var; düzenli bir iş; ve bu borcu ödeme iradesi ve yeteneği. Birkaç yıl sürebilir, ancak yardım ararsanız ve bunu kendi başınıza halletmemenizin daha iyi olacağını bilirseniz, daha büyük bir gönül rahatlığına sahip olursunuz. Bir planınız olduğunda, erkek arkadaşınıza söyleyebilirsiniz.

Beklediğiniz gibi olumsuz tepkiler vermeyeceğine bahse girerim. O seni tanıyor. O senin kalbini biliyor. Ve senin ne kadar çok çalıştığını biliyor. Muhtemelen size manevi destek vermek ve çabalarınızı neşelendirmek isteyecektir. Yalnız değilsiniz: Kredi kartı bakiyeleri, geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda %18,5 artışla 931 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Ve hepimiz kendimizi başkalarıyla karşılaştırabilir ve yeterince başaramadığımızı veya yeterince yapmadığımızı hissedebilsek de, her zaman sizden daha borçlu durumda olan biri olacaktır. Bana 100.000 dolarlık bir kumar borcu olduğunu yazan ve henüz karısına söylememiş olan bu adamı ele alalım. Siz finansal hayatınızı yeniden ayarlarken, o bir bağımlılıkla yüzleşiyor.

Destek grupları

Borcunuzu ödemek için uygulayabileceğiniz birkaç yaklaşım vardır. “Borç çığı yöntemi” en yüksek faizli borçla (örneğin kredi kartları) başlarken, “kartopu yöntemi” en düşük bakiyeli borçların mümkün olan en kısa sürede ödenmesiyle başlar. Birden fazla borcunuz varsa en yüksek faiz oranından başlamanızı öneririm. Daha fazlasını buradan okuyun.

Gelir vergilerinizden para alırsanız, borcunuzu ödemek için kullanın, diyor cary karbonaro, Advisors Capital Management’ta kadın ve servetten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı ve direktör. Artan faiz oranlarının borç konsolidasyonuna elverişli olmayabileceği konusunda uyarıyor. “Sana bol şans diliyorum ve mülkiyeti aldığın için seninle gurur duyuyorum” diye ekliyor. “Hayatınızda olumlu değişiklikler yaptığınız için tebrikler.”

Orada da dahil olmak üzere destek grupları var. Anonim Borçlular, geçmişiniz ve duygusal yaşamınız hakkında konuşmak için güvenli bir alana sahip olabileceğiniz, borçlarınızın sorumluluğunu alabileceğiniz ve sizinle aynı gemide olan bir topluluğun yardımıyla ileriye dönük bir yol planlayabileceğiniz yer. Ayrıca hesap verebilir olmanıza yardımcı olabilecek ve yol boyunca size rehberlik edebilecek bir sponsor veya akıl hocası bulacaksınız.

İlerleme kaydettikçe, kredi puanınızı oluşturmaya da bakabilirsiniz. Bir borcu ödediğinizde, örneğin, birkaç ay boyunca bir borcun asgari ödemesinin tamamını ödemediğiniz zaman kredi puanınız üzerinde “kötü borç” olan bir zarar yazma için pazarlık yapabilirsiniz. kredi raporunuz. Bunu yapmak için doğrudan alacaklıyla iletişime geçmeniz gerekir.

Birçoğunun finansal okuryazarlık programları olan ve borç konsolidasyonu ve yönetimi konusunda tavsiye sağlayabilen bir kredi birliğine katılmayı da düşünebilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz, ancak sizden yalnızca karşılayamayacağınız ücretler almakla kalmayan, aynı zamanda size daha yüksek yıllık yüzde oranı (APR) olan kredilerle yükümlü kılan kar amacı güden borç yönetimi hizmetlerine karşı dikkatli olun.

Borcunuzu kapatmak için bir plan yapmada ilerleme kaydettikten sonra, ki yapacağınızdan hiç şüphem yok, gece dersleri almaya, mevcut iş yerinizde merdivenleri tırmanmaya veya fazladan saat alıp kesintiye gitmeye odaklanabilirsiniz. borcu kapatmak için gereksiz masraflar. Acısız değil, ama başarı duygusu buna değecek.

Hayatınıza her zaman hak ettiğiniz saygınlığı geri getirdiniz ve bu, bir kenara bırakmak istediğiniz geçmişin sadece bir hatırlatıcısı. Geleceğin zaten burada. Lütfen iletişimde kalın ve bana nasıl geçindiğinizi söyleyin. Yanında seni destekleyen bir kişi daha var ve biliyorum ki bu köşenin sayısız okuyucusu da senin için iyi dileklerde bulunacak.

sensen The Moneyist’e finansal ve etik soruları için [email protected] adresinden e-posta gönderebilir ve Quentin Fottrell’i şu adresten takip edebilirsiniz: Twitter.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

‘O bir dolandırıcı’: Babam sorunlu kız kardeşim için 500.000 dolarlık bir vakıf kurdu ve benden kayyum olmamı istedi. Mütevelli olmanın içerdiği riskler nelerdir?

‘Araf’ta yaşıyoruz’: Eşimin bir vakıf fonu var ama kayınvalidem kontrol ediyor. 400.000 dolar kazanıyoruz ve imkanlarımızın ötesinde harcıyoruz. Bir sonraki hamlemiz nedir?

Eşime söylemeye korkuyorum’: Kumar bağımlılığım nedeniyle kredi kartlarımın limitini doldurdum ve 100.000$ borçlandım. Yardım edebilir misin?


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: