Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bir vasiyet, bir emanet ve vekaletnamenin yeterli olduğunu düşündünüz mü? Bunu emlak planınıza bir şey daha ekleyin.

Bir vasiyet, bir emanet ve vekaletnamenin yeterli olduğunu düşündünüz mü? Bunu emlak planınıza bir şey daha ekleyin.

Son zamanlarda, bir aile üyesi beklenmedik bir şekilde öldüğünde, mali kaosu yakından ve kişisel olarak gördüm: karısı bazı hesaplara erişemiyordu, oturum açma bilgileri veya banka bilgileri yoktu ve hangi kredi kartlarına veya faturalarına sahip olduğunu bile bilmiyordu.

Yas tutan dul kadın, eğer çift acil bir mali dosya hazırlamak için biraz zaman ayırmış olsaydı, merhum kocasının mali hesaplarını bulma ve bunlara erişme stresini artırma zahmetinden kurtulabilirdi.

Bend, Oregon’da bir finansal hizmetler ve servet yönetimi şirketi olan Sol Spyre’ın kurucusu Amanda Kaphammer, “Acil durum mali dosyası, kriz zamanlarındaki gerilimi azaltabilecek kritik bir bilgi parçasıdır” diyor. “Birinin parçaları toplamasını sağlamak için tüm temel finansal bilgiler için merkezi bir havuz görevi görüyor.”

Sıklıkla gözden kaçan

Bir vasiyetname, feshedilebilir bir yaşayan güven veya vekaletname hazırlamanın yeterli olduğunu düşünmüş olabilirsiniz, ancak acil bir mali dosya oluşturmak, başınıza bir şey gelmesi durumunda sevdiklerinizi ekonomik kaostan kurtarmak için ekstra bir adımdır.

Kaphammer, “Herkesin bir tane olması gerekirken, acil durum hazırlık planlamasında genellikle gözden kaçan bir öğedir” diyor.

Dahası, acil durum klasörleri kesinlikle başkalarının yararına değildir, ancak bir doğal afet durumunda finansal yeniden yapılanma için önemli bir yardım olabilir, diyor Glen Allen’da tam hizmet veren bir finans şirketi olan Alpha Wealth’in MBA müdürü Mark Boehm. , Virjinya.

Bu dosya sadece aileler için değil; Ripon, California’daki bakıcılar için bir finansal planlama hizmeti firması olan Spark Financials’ın kurucusu ve Sertifikalı Finansal Planlayıcı olan Danielle Miura, çiftler ve bekar yetişkinlerin de bunları oluşturmayı düşünmeleri gerektiğini tavsiye ediyor.

Ayrıca bakınız: Evini mirasçılarına bırakmanın en iyi yolu nedir?

dosya oluşturuluyor

Miura, “Kritik finansal bilgileriniz olmadan, sevdikleriniz hesaplarınızın nerede tutulduğunu ve mülkünüzün nasıl ele alınmasını istediğinizi bilemeyebilir” diye ekliyor. “Dosyalarınızın düzenli olup olmaması arasındaki fark sadece stresten daha fazlasıdır. Arkada bir karmaşa bırakmak, mirasçının fonlara erişimini geciktirebilir ve potansiyel olarak yüksek yasal ücretlere neden olabilir.”

Kaphammer, kendisinin ve eşinin acil durum mali dosyalarını günlük ceza defterlerinin arkasında oluşturduklarını söylüyor. “Periyodik aile toplantılarımızı yaptığımızda, her şeyin hala doğru olduğundan emin olmak için bir kez daha gözden geçiriyoruz ve gelecekle ilgili planlarımızı bir sonraki görüşmemize kadar bunu unutuyoruz” diyor.

İşte bir dosyanın içermesi gerekenler:

Ön yazı. Franklin, Tennessee merkezli bir tam hizmet finansal danışmanlık ve eğitim şirketi olan Ramsey Solutions’ta Dave Ramsey, dosyayı eski bir çekmece olarak adlandırıyor. Gerçek bir çekmece değil; çevrimiçi, kişisel bir bilgisayar klasöründe veya kağıt üzerinde olması daha olasıdır. Ön yazının, dosya klasörünün amacını belirten basit bir mektup olduğunu söylüyor. Sevdiklerinize “çekmecede” tam olarak ne bulacaklarını söyler.

Vasiyetiniz ve emlak planınız. Yürütücünün ve lehdarların adlarını ekleyin ve vekaletinizi kime vermek istediğinizi söyleyin – yani, sizin adınıza hareket etme izni.

Beğenebilirsin: Her işletmenin bir halefiyet planına ihtiyacı vardır: Bir halef nasıl yetiştirilir ve yaygın hatalardan nasıl kaçınılır?

Mali hesap bilgileri. Ramsey, içinde para olan her şeyin acil durum dosya klasöründe veya “çekmecenizde” listelenmesi gerektiğini söylüyor. Buna hesap adları, numaraları, bakiyeler, ödeme tarihleri ​​ve giriş bilgileri dahildir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Kontrol ve tasarruf hesapları.

 • Aracılık, emeklilik ve eğitim hesapları.

 • 401(k)s ve 403(b)s gibi çalışanların sponsor olduğu emeklilik hesapları.

 • İpotekler, krediler, kredi kartları ve kredi limitleri gibi yükümlülükler.

 • Ev sahipleri, otomobil, maluliyet ve hayat gibi sigorta poliçeleri.

 • Vasiyetname, kalıcı ve tıbbi vekaletname, tröstler, vasiyetname ve sağlık direktifi gibi diğer direktifler.

 • Sosyal Güvenlik kartınız, doğum belgeniz veya tapularınız veya unvanlarınız gibi önemli belgeler.

 • Uzmanların adları ve iletişim bilgileri (tıbbi, finans ve sigorta acenteleri).

 • Ölümünüzden haberdar olmak istediğiniz geniş aile ve arkadaşlarınız için acil iletişim bilgileri.

 • Tüm parolalar, kullanıcı adları ve PIN’ler.

olması da güzel

Ailenizin maliyenin iç işleyişini bilmesi için aylık bir bütçe eklemek yararlıdır. Tüm otomatik ödemeleri ve bağlı oldukları hesapları not edin. Ayrıca, önceki yıllara ait vergi beyannameleri de yararlıdır. Denetlenmeniz durumunda bir sigorta poliçesine sahip olmak gibidirler (ve evet, bu siz öldükten sonra olabilir).

Cenaze talimatlarını da eklemek isteyebilirsiniz.. Ramsey, “Sevdikleriniz neyi seçeceğinizi tahmin etmek zorunda kalmamalı” diyor. Açık ol. Gömülmek mi yoksa yakılmak mı istiyorsunuz? Tercih ettiğiniz bir cenaze evi var mı? Hizmetinize neleri dahil etmek istersiniz—belirli şarkılar, konuşmacılar, sevdiklerinizin bilmesi gereken her şey?

Kaphammer, “Sevdiklerinize, ‘miras mektupları’ olarak bilinen, herhangi bir ayrılık dileklerini veya dünyevi bilgeliği iletmek için mektuplar da eklemek isteyebilirsiniz” diyor.

Artı: ‘Beni kırdı’: Herkes vekalete ihtiyacın olduğunu söylüyor, ama kimse sana kullanmanın ne kadar zor olduğunu söylemiyor

Klasörünüzü nerede saklamalısınız?

Kiralık kasanın en iyi seçeneğiniz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Kaphammer buna karşı uyarıyor. “Bir kişi vefat ettiğinde, banka, bir ölüm belgesi ve tereke vasisinin kim olduğuna dair kanıt da dahil olmak üzere terekeden belgeler alana kadar kiralık kasaya erişimi kısıtlar.”

Bu dosyayı saklamak için daha iyi bir yer, yanmaz bir ev kasası veya dosya kutusu gibi yanmaz ve gizli ancak erişilebilir bir yerdir. Bir kopyasını avukatınıza veya mali danışmanınıza da verebilirsiniz.

Dosyanın varlığını, bilinmesi gerekenler temelinde tutun. Bu, eşinizi veya ortağınızı, atanmış bir Vekaletnameyi veya vasiyetinizi yerine getiren bir kişiyi içermelidir. “Ayrıca, bir kriz durumunda eşinize, vekalet(ler)e veya vasi(ler)e vermek için talimatları içeren acil durum mali dosyanızın nerede olduğunu avukatınıza veya finans uzmanınıza gösteren mühürlü bir not bırakabilirsiniz. ”diyor Kaphammer.

“Kişisel ana parolam [for the financial file] Boehm, yakın aile üyelerim (eşim ve çocuklarımdan biri) ve başka bir eyaletteki erkek kardeşim tarafından biliniyor” diyor.

Ayrıca bakınız: Öldüğünüzde mirasçılarınıza banka hesaplarınıza hızlı erişim nasıl verilir?

Dosyayı yıllık olarak güncelleyin

Bir acil durum mali dosyasının güncellenmesi, bir dosyaya sahip olmanın son ama aynı derecede önemli bir parçasıdır. Acil durum dosyanızın bakımı ve beslenmesi şunları içermelidir:

 • İçeriğin gözden geçirilmesi.

 • Eski belgeleri yenileriyle değiştirmek.

 • Parolaları ve kullanıcı adlarını güncelleme.

 • Ek bilgiler veya hesaplar ekleme.

Ramsey ayrıca eski çekmecenizi veya klasörünüzü en az yılda bir kez tekrar ziyaret etmeniz için telefonunuzda bir hatırlatıcı ayarlamanızı önerir.

Ramsey, “Ölmeniz veya acil bir durumda, sevdiklerinizin güvenlik ağlarına hızlı bir şekilde erişebilmelerini istersiniz, böylece finansal veya duygusal olarak belirsizliğe düşmekten kaçınabilirler,” diyor.

Jennifer Nelson, MSNBC, Fox News ve AARP için de yazan Florida merkezli bir yazardır.

Bu makale, izniyle yeniden basılmıştır. NextAvenue.org©2023 Twin Cities Public Television, Inc. Tüm hakları saklıdır.

Next Avenue’dan daha fazlası:


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: