Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bill Gates, AI’nın hayatındaki ikinci ‘devrimci’ teknoloji ilerlemesi olduğunu söylüyor

Bill Gates, AI’nın hayatındaki ikinci ‘devrimci’ teknoloji ilerlemesi olduğunu söylüyor

“Yapay zekanın gelişimi, mikroişlemcinin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonunun yaratılması kadar temeldir.”


— Microsoft ortak kurucusu Bill Gates blogunda

Microsoft Corp.’un kurucu ortağı Bill Gates, 67 yaşında ikinci kez “devrim niteliğinde” bir teknolojiyle gerçekten şaşkına döndü.

İlk kez 1980’de, Microsoft’un MSFT’sini inşa etmek için kaya olarak kullanacağı grafiksel kullanıcı arabirimiyle tanıştığı zamandı.
+%0,57
windows işletim sistemi, Gates, Salı günü GatesNotes blogunda söyledi. OpenAI ve üretken AI ChatGPT’ye bir meydan okuma sunduğunda, ikinci kez 2022’nin ortalarında harekete geçtiğini söyledi: Yapması için eğitilmediği veya programlanmadığı bir şeyi yapmasını sağlayın.

Gates, bir AP Biyoloji sınavını geçmeyi bir meydan okuma olarak seçti ve bunun yaklaşık iki veya üç yıl süreceğini düşündü. Birkaç ay içinde ChatGPT, 60 çoktan seçmeli sorudan 59’unu doğru yaparak ve ardından altı açık uçlu soruya “olağanüstü” yanıtlar yazarak sınavı neredeyse geçti.

“Testi geçtikten sonra ona bilimsel olmayan bir soru sorduk: ‘Çocuğu hasta olan bir babaya ne dersin?’ Muhtemelen odadaki çoğumuzun vereceğinden daha iyi, düşünceli bir cevap yazdı,” diye hatırlıyor Gates. “Tüm deneyim büyüleyiciydi.”

Ayrıca bakınız: Bill Gates, kriptoları ve NFT’leri ‘%100 daha büyük aptal teorisine dayalı’ olarak eleştiriyor

Gates, “Yapay zekanın gelişimi, mikroişlemcinin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonunun yaratılması kadar temeldir” diye yazmıştı. “İnsanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sağlık hizmeti alma ve birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştirecek. Tüm endüstriler onun etrafında yeniden yönlenecek. İşletmeler kendilerini ne kadar iyi kullandıklarına göre ayırt edecekler.”

Microsoft, ChatGPT’ye yatırım yaptı ve teknolojiyi bazı ürünlerine dahil ediyor. Gates, 2020’de yönetim kurulundan ayrıldığından beri artık Microsoft’ta aktif bir role sahip değil, ancak FactSet’e göre şirketin hisselerinin yaklaşık %1,38’ine sahip olarak şirketin en büyük bireysel paydaşı.

Okumak: Google, ChatGPT’ye rakibi olan Bard AI chatbot’a erişim sağlıyor

“PC devrimine ve internet devrimine dahil olduğum için şanslıyım” diye yazdı. “Ben de bu an için heyecanlıyım.”

Gates, “Bu yeni teknoloji, her yerde insanların yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir” dedi. “Aynı zamanda, dünyanın, yapay zekanın olumsuz taraflarının faydalarından çok daha ağır basması ve nerede yaşarsa yaşasın veya ne kadar parası olursa olsun herkesin bu avantajlardan yararlanabilmesi için yolun kurallarını oluşturması gerekiyor. Yapay Zeka Çağı, fırsatlar ve sorumluluklarla doludur.”

Teknoloji ikonunun yorumları, Nvidia Corp. NVDA ile aynı gün geldi.
+%1,15
yalnızca donanımı değil, yazılımı da satarak pratik yapay zeka teknolojisini genişletmeyi amaçlayan yıllık GTC geliştirici konferansında bir dizi ürün piyasaya sürdü. Nvidia daha sonra Alphabet Inc.’in GOOG’u ile ortaklık kurduğunu söyledi.
+%3,84

GOOGL,
+%3,66
Google Cloud Platform “en büyük iş birliğinde”. Ayrıca, Adobe Inc. ADBE,
+%3,13
Las Vegas’taki kendi etkinliğinde “Firefly” yapay zekasını başlattı.

Okumak: Nvidia CEO’su, Google ile anlaşmanın “çok büyük bir olay” olduğunu söylüyor, ChatGPT ve benzerinin talebi hızlandıracağını iddia ediyor


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: