Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Batan Apple Mac satışları, PC sevkiyatları için şimdiye kadarki en kötü üç aylık düşüşle pakete liderlik ediyor

Batan Apple Mac satışları, PC sevkiyatları için şimdiye kadarki en kötü üç aylık düşüşle pakete liderlik ediyor

Küresel kişisel bilgisayar satışları her geçen gün daha da kötüye gidiyor ve araştırma şirketi Gartner’ın kişisel bilgisayar tahminlerine ekleme yapması ve analistlerin kişisel bilgisayar pazarında dip ararken, Apple Mac satışları yarışı dibe doğru götürüyor.

Gartner Salı günü yaptığı açıklamada, rakip firma International Data Group’un hafta başında yayınladığı ve %29 düşüşle 56,9 milyon olduğunu gösteren tahminlere kıyasla, küresel bilgisayar sevkiyatlarının ilk çeyrekte %30 düşerek 55,2 milyon adede gerilediğini söyledi.

Gartner, “Ekonomik belirsizlikler ve satın alma motivasyonunun eksikliği nedeniyle aşırı arz ve devam eden düşük PC talebinin olumsuz bir kombinasyonu, yıldan yıla tarihi düşüşün üst üste ikinci çeyrekte görülmesine neden oldu” dedi. Bu, Gartner’ın 1990’ların ortalarında bilgisayar pazarını izlemeye başladığından bu yana en büyük üç aylık sevkiyat düşüşünü bildirdiği bir çeyreği takip ediyor. Ve bu, önceki en kötüden – geçen yılın üçüncü çeyreğinden – daha kötüydü ve bu böyle devam etti.

Ekim ayında, IDC’nin %15,3’lük ve Gartner’ın %19,8’lik düşüşü, bilgisayar sevkiyatları için şimdiye kadarki en kötü çeyreğe dönüştü ve ardından, mevcut en kötülere kıyasla bu açıkların IDC’nin %28,1’e ve Gartner’ın %28’e düştüğü bir başka en kötü çeyrek geldi. sırasıyla %29 ve %30.

Apple Inc. AAPL’den ortalamanın üzerinde bir düşüş geldi,
-%0,76
Gartner’ın söylediği sevkiyatlar %34,2 düşüşle 4,8 milyon adede geriledi. IDC, Apple sevkiyatının %40,5 düşüşle 4,1 milyon adede düştüğünü söylemişti.

IDC ve Gartner, 2022’den beri olduğu gibi, Apple’ın performansı gibi belirli ölçümler konusunda aynı fikirde değiller, ancak düşüşler normalleşiyor gibi görünüyor.

Okumak: Apple kazançları, 6 yılı aşkın süredir en hızlı satış düşüşünü gösteriyor

Çeyrek önce IDC, Apple sevkiyatlarının tatilin sona erdiği çeyrekte yalnızca %2,1 düşüşle 7,5 milyon adede gerilediğini söylerken, Gartner sevkiyatların %10,2 düşüşle 7 milyon adede gerilediğini söyledi. Her halükarda, son kazanç raporunda Apple, dördüncü çeyrek Mac satışlarının bir yıl önceki 10.9 milyar dolardan %29.4 düşüşle 7.7 milyar dolara gerilediğini bildirdi;

Gartner direktör analisti Mikako Kitagawa yaptığı açıklamada, “Satıcılar envanteri temizlemek için önemli indirimler sunduğundan, bilgisayar fiyatlandırma baskıları çeyrek boyunca yoğunlaştı” dedi. “Talebi artırmak için satıcılar, halihazırda kanallarda bulunan bilgisayarların ortalama satış fiyatlarını (ASP’ler) geçici olarak düşürdüler, ancak kanallara gönderilen yeni bilgisayarların ASP’leri, enflasyon kaynaklı tedarik zinciri maliyet artışları nedeniyle yüksek kaldı.”

Kitagawa, “Temel olarak, PC satıcıları fiyatları düşürerek pazar payını sürdürmek yerine marjları korumaya yönelik bir strateji izlediler” dedi. “Satıcılar kanala giren yeni bilgisayarların maliyet artışlarını son kullanıcılara aktardıkça, ASP’ler 2023’te orta düzeyde artacak.”

Fikir: Satışlardaki büyük düşüşün ortasında, PC üreticileri yakında Chromebook lisans ücretlerinde daha fazla ödeme yapıyor olabilir

Gartner ve IDC, diğer üreticiler için tahminlerde daha yakındı. Gartner, Lenovo Group Ltd.’nin 992,
-2.12%
sevkiyatlar bir yıl öncesine göre %30,2 düşüşle 12,8 milyon adede geriledi, HP Inc. HPQ,
+%0,67
sevkiyatlar %24,2 düşüşle 12 milyon birime, Dell Technologies Inc. DELL,
+%0,41
sevkiyatlar %30,9 düşerek 9,5 milyona ve Asustek Computer Inc. 2357,
+0.92%
sevkiyatlar %30 düşüşle 3,9 milyon adede geriledi.

Daha fazlası için: Analistler, verilerin toplanmaya başladığı 1990’lardan bu yana PC pazarının “en sert” düşüşte olduğunu kabul ediyor

Salı günü B of A Securities analisti Wamsi Mohan, IDC rakamlarına göre COVID öncesi bilgisayarlarda değiştirme döngüleri yaklaşırken 2024’ün PC’ler için bir toparlanma yılı olmasıyla birlikte ilk çeyrekte “mutlak dip” tahmininde bulundu.

“Analizimiz, 2024’teki endüstri PC birimi satışlarının hala artabileceğini gösteriyor. [year-over-year] B of A analisti, çeşitli bilgisayar kategorilerinin değiştirme döngüsünün daha yüksek, COVID öncesi seviyelere geri döndüğü bir ayı senaryosunda bile” dedi. “Bu bize şunu gösteriyor ki [calendar 2023] bilgisayar birimi satışları için muhtemelen dip noktadır.”

Bu iyimserliğin 2023’ün teknoloji stoğunda yer alıp almadığını zaman gösterecek. PHLX Yarı İletken Endeksi SOX,
-%0,56
teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi COMP, bu yıl şimdiden %22,8 arttı,
-%0,43
%15 yükseldi, S&P 500 endeksi SPX,
-0.00%
%7 arttı ve Dow Jones Sanayi Endeksi DJIA,
+%0,29
%1,6 yükseldi. Bu arada, Apple hisseleri yıl için %23,8 arttı.


İlginizi Çekebilir

Rapora göre, İngiliz nükleer denizaltı füzesi fırlatma testi üst üste ikinci kez başarısız oldu

The Sun gazetesinin haberine göre, Avam Kamarası’nda milletvekillerine konu hakkında verilen brifing öncesinde, İngiliz nükleer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.