Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankacılık endüstrisindeki gerginlikler, Fed’in enflasyonla savaşı uzatılırken hisse senetleri için daha fazla acı anlamına gelebilir

Bankacılık endüstrisindeki gerginlikler, Fed’in enflasyonla savaşı uzatılırken hisse senetleri için daha fazla acı anlamına gelebilir

Piyasa stratejistleri, üç Amerikan bankasının bir haftadan kısa bir süre içinde iflas etmesinden kaynaklanan artçı şokların, önümüzdeki haftalarda Fed’in enflasyonla mücadelesinde yeni engeller yaratarak hisse senetleri için daha fazla acıya yol açabileceğini söyledi.

Düzenleyici yanıt ayrıca, bankalara teminatlarına eşit değer verecek şekilde borç para vermek için Banka Vadeli Finansman Programı veya BTFP adı verilen yeni bir Fed programını da içeriyordu.

Pek çok ekonomist, bankacılık sistemine istikrarın geri dönmesini beklerken, bazı piyasa stratejistleri, Fed’in faiz artırımlarını hafifletmek zorunda kalabileceğinden, enflasyonla mücadelesini uzatabileceğinden ve bu süreçte borsaya daha fazla zarar verme potansiyelinden endişe ediyor.

Renaissance Macro Research’ün ekonomi başkanı Neil Dutta, Fed’in faiz artırım programını durdurur veya yavaşlatırsa, “sonunda işleri yavaşlatmak için daha fazlasını yapması gerekecek” ve potansiyel olarak piyasalar ve ekonomi için daha fazla “istikrarsızlık” yaratacağını söyledi. .

Diğer stratejistler, Pazartesi günü yatırımcıların devlet tahvillerinin güvenliğine akın etmesiyle, eğilimin piyasalarda kendini göstermeye başladığını söylerken, Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
-%0,28
Eylül ayından bu yana en uzun mağlubiyet serisi olan beşinci seansı daha düşük tamamladı.

Eski bir Wall Street tüccarı ve “Ticaret Tao” kitabının yazarı Simon Ree, hisse senetlerinin tahvil getirilerindeki son düşüşe olumlu yanıt vermediğini belirtti; Yatırımcılar, Fed’in faiz artırımlarını hafifletme ihtimalini görüyor.

Hazine tahvil getirileri, 2 yıllık getiri TMUBMUSD02Y ile son üç günde keskin düşüşler yaşadı.
%4,242
FactSet verilerine göre Perşembe günkü zirvesinden 100 baz puandan fazla düşüyor. Pazartesi öğleden sonra New York’ta %4.030’da kaldı. Perşembe günü %5’ten düştü. Tahvil getirileri ve fiyatları zıt yönlerde hareket eder.

FactSet verilerine göre, piyasa Perşembe günü açıldığından beri S&P 500 %3’ten fazla düştü. Ayrıca, Cboe Oynaklık Endeksi VIX,
-1.09%,
Vix VIX olarak da bilinen,
-1.09%
veya Wall Street’in “korku göstergesi”, 25’in kuzeyine tırmanan FactSet verilerine göre Pazartesi günü Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Ree, Unsur.net’a verdiği demeçte, henüz hisse senetlerini artırmamış olan düşük tahvil getirileri, “enflasyon endişelerinin burada arka planda kaldığını ve piyasanın gerçek bir riskten kaçınma hareketine daha fazla odaklandığının” bir işareti olabilir.

Hisse senetleri son aylarda genel olarak, Fed’in faiz oranları konusunda daha az agresif bir duruş sergileyebileceğine dair herhangi bir gösterge üzerine yükseldi. Beam Capital portföy yöneticisi Mohannad Aama’ya göre, Fed’in bankacılık sektöründeki potansiyel bulaşma risklerine ilişkin endişeler nedeniyle politika rotasını değiştirmesi durumunda, hisse senetlerine yardım etmek yerine onlara zarar verebilir.

Aama, Unsur.net’a telefonla yaptığı açıklamada, “Bankacılık sektöründe sistemik bir risk olduğunu düşündüğünüz için veya başka bir nedenle duraklatmak, ‘burada işimiz bitti’ demekten farklı,” dedi.

Yine de, stratejistler, Fed’in geniş çapta beklendiği gibi önümüzdeki hafta 25 baz puanlık bir artış daha gerçekleştirmesi durumunda piyasaların görünümünün belirsiz kalmaya devam edebileceğini söyledi. Yatırımcıların önümüzdeki aylarda enflasyon verilerinin nasıl gelişeceğini görmeleri gerekiyor, ancak Salı günü Şubat tüketici fiyatları endeksi açıklandığında başka bir güncelleme alacaklar.

The Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler, Ocak ayındaki %6,4’e kıyasla enflasyonun yıldan yıla %6’ya yavaşlamasını bekliyorlar. Bu, Fed’in yıllık %2 hedefinin çok uzağında.

Yale’in finansal istikrar programında kıdemli araştırma görevlisi Steven Kelly, Unsur.net ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, Fed’in bankacılık sisteminin istikrarına ilişkin endişelerin ne kadar çabuk azaldığını da izlemesi gerektiğini söyledi.

Kelly, federal yetkililerin güveni yeniden tesis etmede başarılı olmasını bekliyor, ancak “arkasına tesis ilan etmeye başlarlarsa, o zaman daha güvercin bir para politikası görmeniz gerekebilir” dedi.

Ayrıca, Deutsche Bank’ın para birimi araştırması küresel eş başkanı George Saravelos’a göre, bulaşma korkuları nispeten hızlı bir şekilde azalırsa, bankaların kredi vermeyi kesmesi halinde piyasalar hala daha büyük bir ekonomik geri tepme için hazırlanıyor gibi görünüyor.

Müşterilere gönderdiği bir notta, “Piyasa bugün tutarlı bir mesaj gönderiyor: ABD’de bir durgunluğun başlamak üzere olmasından korkuyor” dedi.

ABD hisse senetleri Pazartesi günü S&P 500 endeksi SPX ile çoğunlukla düşüşle tamamladı.
-%0,15
FactSet verilerine göre %0,2 düşerken Dow COMP,
+%0,45
art arda beşinci güne düşerek Eylül ayından bu yana en uzun galibiyet serisini yaşadı. SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF KRE,
-12.31%
%12’den fazla düştü. Nasdaq Bileşik COMP,
+%0,45
%0,5 yükseldi ve daha yüksek bitiren tek endeks oldu.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: