Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Banka hisseleri, sektör istikrara kavuşurken zorlu çeyreği kazançlarla kapattı

Banka hisseleri, sektör istikrara kavuşurken zorlu çeyreği kazançlarla kapattı

Olumlu ABD enflasyon verilerinin bölgesel bankalar ve diğer borç verenler için 2023’e zorlu bir başlangıcın ardından geniş hisse senedi piyasasını yükseltmesiyle, banka hisseleri Cuma günü olaylı bir ilk çeyreğin son ticaret ayını sağlam kazançlarla kapattı.

Bölgesel banka hisseleri, günün erken saatlerinde kayıplarını silkeledikten sonra seansı yükselişle tamamladı.

KBW Nasdaq Bankası Endeksi BKX,
+0.88%
Cuma günü %0,9 yükseldi ancak ilk çeyrekte yaklaşık %18,7’lik kaybı sürdürdü.

Karşılaştırıldığında, Nasdaq COMP,
+%1,74
ilk çeyrekte %16,8 yükselen S&P 500 SPX,
+%1,44
%7 arttı ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%1,26
Cuma kapanışı itibarıyla %0,4 arttı.

Financial Select Sektörü SPDR borsa yatırım fonu XLF,
+1.10%
Cuma günü %1 yükseldi ancak %6,1’lik bir kayıpla ilk çeyrek için negatif sütunda kaldı.

SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF KRE,
+0.99%
Cuma günü %1 arttı ancak 2023’te şu ana kadar %25,3 düştü.

First Republic Bank’ın FRC’si,
+2.19%
hissesi Cuma günü %2,2 yükseldi ve KBW Nasdaq Bank Endeksi’nde en çok etkilenen hisse senedi olarak yılbaşından bugüne kaybını %88,5’e düşürdü.

siyonlar Bancorp ZION,
-%1,22
Cuma günü %1,2 düştü ve Comerica Inc. CMA,
-%1,45
%1,5 düştü. PacWest Bancorp PACW,
+%3,18
%3,2 yükseldi.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın Mart ayının ikinci haftasında hızla çöküşünün ardından bölgesel banka hisseleri son haftalarda likidite endişeleri nedeniyle sert darbe aldı.

Bankalar daha küçük kredi verenlerden daha büyük kurumlara bir mevduat akışı görürken, ABD Federal Rezervi için son haftalık banka borçlanma rakamları sistemde daha fazla istikrarın sinyalini verdi.

Genel olarak, sektör, Fed’in yeni bir geri durdurma programı başlattığı, geçen hafta Capitol Hill’de Silikon Vadisi Bankası ve yeni bölgesel bankada neyin yanlış gittiğine dair duyumların görüldüğü birkaç dramatik hafta içinde yatırımcılar tarafından yoğun bir inceleme altındaydı. Başkan Joe Biden’dan düzenleme önerileri.

Ayrıca bu hafta, First Citizens BancShares Inc. FCNCA,
+4.21%
Federal Deposit Insurance Corp. tarafından Pazartesi günü eski Silikon Vadisi Bankası için düzenlenen bir müzayedeyi kazandı.

Ayrıca okuyun: Bankalar, SVB başarısızlığının ardından Fed’den borçlanmayı üst üste ikinci hafta azalttı

ayrıca oku: Biden, büyük bölgesel bankalar için yeni kurallar çağrısında bulundu

ayrıca oku: Meclis üyeleri, Silikon Vadisi Bankası’nın iflas etmesinden sonra sermaye ve likiditenin daha fazla denetlenmesi ihtiyacına odaklanıyor

Ayrıca okuyun: Para piyasası fonları, tasarruf sahipleri banka mevduatlarından para çekerken 5,4 trilyon dolara yükseldi

Ayrıca okuyun: First Citizens, Silicon Valley Bank anlaşmasıyla büyüyor, ancak bir sonraki düzenleyici seviyeye geçecek kadar büyük değil

Cuma günü Metropolitan Bank Holding Corp. MCB,
+%33,64
New York merkezli Metropolitan Commercial Bank’ın ana şirketinin “düzenleyici sermayenin tüm ölçütlerinde iyi kapitalize edildiğini”, “likiditenin güçlü kaldığını” ve kripto para birimi mevduatlarından çıkışının neredeyse tamamlandığını söylemesinin ardından %33,6 yükseldi.

Güncelleme, hisse senedi %27,6 düştükten sonra Perşembe günü geç saatlerde geldi. 8 Mart kapanışından sonra bölgesel bankacılık kargaşasının patlak vermesinden bu yana %54 düşmüştü.

Perşembe günü açıklanan verilere göre bankalar, 29 Mart tarihinde sona eren haftada Fed’den önceki hafta 164 milyar dolardan 153 milyar dolar borç aldı.

Rakamlar, bu ayın başlarında yaşanan iki banka iflasının ardından bir istikrar işareti gösteriyor. Bankalar, borçlanmalarını 12 Mart’ta yürürlüğe giren Fed’in Banka Vadeli Finansman Programı’na (BTFP) çevirdi ve bu gruptan Fed kredileri 29 Mart itibarıyla 10,7 milyar dolar artarak 64,4 milyar dolara yükseldi.

Fed indirim penceresi borçlanması 110.5 milyar dolardan 88.2 milyar dolara düştü.

Jefferies bankacılık analisti Ken Usdin Cuma günü, BTFP’ye dönüşün Fed’in indirim penceresine kıyasla daha iyi fiyatlandırma koşullarının bir işareti olduğunu belirtti.

Usdin, “Ayrıca, bankalar, indirim penceresine gidip varlık kesintileri yapmak yerine BTFP aracılığıyla devlet garantili menkul kıymetleri nominal değer üzerinden rehin verebilir” dedi. “Bununla birlikte, indirim penceresi daha geniş bir teminat yelpazesini (krediler dahil) kabul ediyor.”

Bölgesel bankalar ağır darbe alırken, ekonomik göstergeler bir durgunluğa işaret ettiğinden daha büyük bankalar da 2023’te dalgalı geçti.

JPMorgan Chase & Co.’nun JPM’si,
+1.21%
hisse senedi Cuma günü %1.2 yükseldi, ancak yılbaşından bugüne kadarki %2.8’lik kaybını sürdürüyor. Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA’nın bir bileşeni,
+%1,26,
JPMorgan, First Republic Bank’ı desteklemek için Fed ile birlikte adım attı.

Goldman Sachs Group Inc.GS,
+%1,86
2023’te %4,7’lik kaybını sürdürürken Cuma günü %1,9 arttı.

Morgan Stanley MS,
+%1,96
2023’te şu ana kadar %3,3’lük bir kazançla Cuma günü %2 arttı.

Citigroup Inc.C,
+%1,78
Cuma günü %1,8 arttı ve ilk çeyrek için %3,7 arttı.

Wells Fargo & Co.WFC,

Cuma günü değişmeden sona erdi ve 2023’te %9,5 düştü. Perşembe günü, ABD Federal Rezervi ve ABD Hazine Bakanlığı, Eximbills adlı bir ticaret aracının platformu kullanan isimsiz bir yabancı bankaya sağlanmasını içeren uyum ihlalleri nedeniyle bankaya yaklaşık 98 milyon dolar para cezası verdi. Fed’den yapılan açıklamaya göre, 2010 ile 2015 yılları arasında 532 milyon dolarlık yasaklanmış işlemleri işlemek.

Bu çeyrekte bankacılık sektöründeki bir başka sismik değişiklik, UBS Group’un iddialı evliliği oldu.
+4.05%
ve Credit Suisse CS,
+2.18%.
UBS’nin ABD’de işlem gören hisseleri Cuma günü %4,1 artarak yıl için %13’lük bir artışa katkıda bulunurken, Credit Suisse %2,2 yükselirken 2023’te %71’lik zararını korudu.

Ayrıca okuyun: Wall Street ikramiyeleri 2008’den bu yana herhangi bir yıldan daha keskin bir şekilde düştü. Politika yapıcılar ekonomik etkiyi düşünüyor.

Ayrıca okuyun: Düzenleyiciler, Silicon Valley Bank mevduat sahiplerinin ‘tüm paralarını’ alacaklarını söylüyor


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: