Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Banka hisseleri geçen hafta hızla yükseldi ancak banka kar tahminleri zar zor hareket etti

Banka hisseleri geçen hafta hızla yükseldi ancak banka kar tahminleri zar zor hareket etti

California, Santa Ynez’deki Eat Happy Kitchen’ın kurucusu ve genel müdürü Anna Vocino, Silicon Valley Bank’ın çöküşünü şu şekilde deneyimlediğini söyledi: 10 Mart sabahı fatura ödemelerini ayarlamak için oradaki banka sistemine giriş yapmıştı. o Pazartesi günü olacaktı. Sonra kocası ona medyanın bankanın başının belada olduğunu bildirdiğini söyledi. Yaklaşık 15 ila 20 dakika sonra, bankanın çöküşüyle ​​ilgili başka bir son dakika haberi gelen kutusuna düştüğünde, çalıştığı çevrimiçi arayüz çöktü.

Çarpışma başladı. Bankada birkaç ticari hesabı olan o ve kocası, daha fazla bilgi veya hoşgörü için CPA’larını ve alacaklılarını yazdılar. İki çalışanı olan ve organik kaynaklı soslar ve baharatlar satan şirketin fonlarının FDIC kapsamı içinde olduğunu söyledi. Ancak bu korumanın neye benzediği hakkında bile sorular vardı.

“Square, Shopify ve Quickbooks’tan e-postalar, otomatik e-postalar alıyordum – adını siz koyun,” dedi. “Elektronik işlem aldığım veya aldığım herhangi biri bana banka hesaplarınızın hükümsüz olduğunu söylüyordu. Ben gibiydim: Evet, biliyorum.

SVB’nin çöküşünün stresi – ve Signature Bank’ın çöküşü ve First Republic Bank FRC’nin sarsılması ve desteklenmesi,
-32.80%
ve Credit Suisse Group AG CSGN,
-8.01%
– pazarlarda dalgalandı ve Main Street’teki küçük işletmeleri şok etti.

Ancak şirketlerin üç aylık sonuçlarını tahmin etmeye çalışan – ve tahminleri genellikle bu sonuçlar kendilerinden yüksek veya düşük olduğunda hisse senedi hareketlerini yönlendiren – Wall Street analistleri genel olarak finans endüstrisi karları konusunda daha sakinler. En azından şimdiye kadar.

8 Mart Çarşamba günü finans sektörü ve S&P 500 Index SPX’i oluşturan şirketler için hisse başına kar tahminleri,
-1.10%
FactSet verileri, genel olarak, zar zor işaretlendi.

O zaman boyunca tüm yıl için, finans sektörü için bu kar tahminleri %0,8 düştü. Genel olarak S&P 500 için, bu tahminler %0,09 düştü.

FactSet’in finans sektöründe genel olarak yalnızca üç şirket — Charles Schwab Corp. SCHW,
-2.54%,
KeyCorp ANAHTAR,
-6.11%
ve Comerica Inc.

CMA,
-8.44%
– FactSet’e göre, hisse başına kazanç tahminlerinin bu süre içinde %1’den fazla düştüğünü gördü.

FactSet’in kıdemli kazanç analisti John Butters Çarşamba günü bir e-postada, “Analistler şu anda sektördeki diğer şirketler için önemli tahmin kesintileri yapmıyor gibi görünüyor” dedi.

Yine de, bu tahminler muhtemelen haftalar ilerledikçe daha da düşecek ve başka yerlerde endişe için bolca yer var. Diğerleri, enflasyon ve bankacılık sektöründeki çatlaklarla ilgili endişeler, alışveriş yapanlar ve işletmeler için daha büyük bir nakit sıkıntısı yaratma tehdidi oluşturduğundan, bankaların kötüye giden kredileri kapatmak için bir kenara daha fazla para ayırabileceğini belirtti.

Yardeni Research’ün başkanı ve baş yatırım stratejisti Ed Yardeni, “İlk çeyrek kazançlarına ağırlık verecek olan kredi zararları için rezervlerini artırmaları muhtemel” dedi. “Muhtemelen önümüzdeki haftalarda kazanç sezonunun başlamasından önce analistlere bir uyarı verecekler.”

Başka yerlerde analistler, daha küçük bankaların daha büyük, sıkıntılı muadillerinden herhangi birinin mali serpintisinin çoğunu üstlenebileceğini söylediler. Perşembe günü UBS analistleri, ülkedeki kredilerin neredeyse yarısının ülkenin en büyük 25 bankasının dışından geldiğini kaydetti. Ve “mevduat büyümesinin ve maliyetlerin daha büyük bir zorluk oluşturabileceği bu küçük grupta” dediler.

Goldman Sachs Research bir açıklamasında şunları söyledi: Blog yazısı Perşembe günü, daha küçük ABD bankaları içinde, “bu kurumlar arasındaki borç verme standartlarındaki sıkılaştırmanın bu yıl ekonomik büyümeyi azaltması bekleniyor.” Yakın zamanda yapılan yeni bir çalışma, yaklaşık 190 ABD bankasının SVB’yi batıran benzer sorunlara eğilimli olmaya devam ettiğini de ortaya koydu.

Vocino, SVB’nin bankadaki parasına erişimi değişmeye devam ettiği için nakit getirme çabasıyla başarısız olduktan bir gün sonra ürünlerde indirim yaptığını söyledi. Müşterilerinin hızlandığını ve Cuma günü itibariyle Eat Happy Kitchen web sitesindeki birkaç ürünün tükendiğini söyledi.

Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Vocino, SVB’den yeni bankalarına geçişin Cuma veya Pazartesi günü yapılacağını söyledi. Bir bankadan başarılı bir şekilde para çekmek – ve fonların başka bir bankaya inmesini beklemek – birkaç gün sürebilir ve bu nedenle kendi gerilimini taşır.

“Kimse banka değiştirmek istemez” dedi. “A-‘da çok acı verici. Kimse bunu yapmak istemez.”

Ve SVB’nin çöküşünün teknoloji dünyası için ne anlama geldiği ve yükselişini körükleyen düşük faiz oranlarının yılları arasında, bankanın düşüşünün odaklanmaya değer başka yönleri olduğunu söyledi.

“CNBC izliyordum” dedi. “Ve tüm odak noktası teknoloji kardeşleri ve Silikon Vadisi’nin çökmesi. Ben de: Merhaba? Bu şirketle ilgili tüm diğer işler var.

kazançlarda bu hafta

Ülke bankalarındaki sarsıntıların dışında, sezonun sakin seyrini bildiren kazançlar önümüzdeki hafta da devam edecek. FactSet’e göre, bir Dow 30 üyesi de dahil olmak üzere yalnızca beş S&P 500 şirketi, önümüzdeki hafta üç aylık sonuçlarını açıklıyor.

Bunların arasında: RV üreticisi Winnebago Industries Inc. WGO’dan elde edilen sonuçlar,
-2.07%
rakip Thor Industries Inc. THO’dan olanları takip edecek,
-3.04%,
Pandemi ekonomiyi durdurduğunda artan faiz oranları ve fiyatlar karayolu gezileri için coşkuyu azaltırken karavan talebindeki yavaşlamanın yanı sıra. Petco Sağlık ve Zindelik A.Ş. WOOF,
-%3,82
ve Chewy Inc. CHWY,
-%0,34
artan fiyatlar müşterilerin evcil hayvanlarını şımartma kapasitesini test ettiğinden, hafta boyunca da rapor veriyor.

Diğer yerlerde, General Mills Inc. GIS’den elde edilen sonuçlar,
-%0,85
inatla yüksek gıda fiyatlarının yönü hakkında daha fazla netlik sunabilir. Perakende zincirleri Express Inc. EXPR,
-4.13%
ve Ollie’s Bargain Outlet Holdings Inc. OLLI,
-%0,56
Ayrıca, analistler, ekonomi konusunda giderek daha fazla tedirgin olan alışveriş yapanları çekmek için perakendecilerin hala fiyatları düşürmesi gerektiğini ölçmeye çalışırken rapor ediyor.

Takviminize eklemeniz gereken çağrılar

Nike ve Ayak Dolabı: Her ikisi de son yıllarda satış için birbirlerine daha az güvenmeye çalışan Foot Locker Inc. ve Nike Inc., sonuçları sırasıyla Pazartesi ve Salı günleri bildiriyor. Ancak ayakkabı ve giyim talebindeki düşüşün ardından, daha fazla müşteri yiyecek ve gaz gibi ihtiyaçlar için ödemek zorunda oldukları parayı biriktirmeyi seçtikten sonra bunu yapacaklar. Nike NKE,
-%0,22,
Aralık ayında, beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi. Ancak Foot Locker FL,
-1.03%
personel çıkardı, Avrupa’da bir atletik moda markasını kapattı ve yıllar içinde daha geniş bir yönetici değişikliği geçirdi.

izlenecek numaralar

GameStop kazançları: Video oyunu zinciri GameStop Corp., orijinal mem stoku, Salı günü sonuçları bildirdi. Wedbush analisti Michael Pachter, Perşembe günkü bir notta, meme tüccarlarının ruh hallerine bağlı olarak büyük hisse senedi hareketleri gelip gidebilirken, şirket hakkında daha büyük endişeleri dile getirdi.

“Kısa vadeli ters rüzgarlar, potansiyel bir tatil sezonu hayal kırıklığını, Microsoft ve Nintendo’daki donanım zorluklarını, işten çıkarmaların etkisini ve misli olmayan token pazarı için ezici bir başlangıcı içerir” dedi. “Uzun vadeli ters rüzgarlar, potansiyel likidite zorluklarını ve değişen oyuncu tercihlerini ve bulut, dijital, mobil ve abonelik için daha fazla iştahı içeriyor. En azından MY: 23’e kadar önemli miktarda nakit yanması ve sonunda şirketi daha fazla öz sermaye çıkarmaya zorlamasını bekliyoruz.”


İlginizi Çekebilir

Google, ChatGPT’ye rakibi olan Bard AI chatbot’a erişim sağlıyor

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Google’ın Bard yapay zeka hizmetine erişim açmaya başladığını söyledi. Arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: