Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bana miras kalan bir evde yıllarca kira sözleşmesi olmadan oturan kiracıları tahliye edebilir miyim?

Bana miras kalan bir evde yıllarca kira sözleşmesi olmadan oturan kiracıları tahliye edebilir miyim?

Teyzemden San Francisco’da bir ev miras kaldı.

Teyzem bodrum katını (muhtemelen yasadışı olarak) birkaç yıllığına piyasa fiyatlarının altında yaşlı bir çifte kiralamıştı. Bir kira kontratı olduğuna inanmıyorum ve muhtemelen bodrumda kiracı bulundurmak bina yönetmeliğine aykırıdır. Çiftin ailesi yakınlarda yaşıyor.

Eyalet dışında yaşadığım ve San Francisco’daki katı kiralama yasaları nedeniyle kiralık mülkle devam etmemeyi gerçekten tercih ediyorum.

Ev sahibi olmak istemiyorsam ne yapmalıyım? Onlara kira kontratını feshetmeleri için bildirimde bulunabilir miyim? Onları tahliye etme hakkım var mı? (Bunu yapmayı planlamıyorum ama ne olur ne olmaz diye.) Yoksa kira sözleşmesini feshetmek için mülkü satmak zorunda mıyım?

California’nın kiracılar için çok güçlü bir koruması olduğunu ve tahliyenin zor olduğunu duydum. Kiracılar yaşlı bir çift ama sağlıklılar.

Korkarım onlardan kira kabul edersem, bu bizim ev sahibi-kiracı ilişkimizin bir kabulü olur. Mülkü satmak onları çıkarmanın bir yolu olabilir mi? Yoksa onlardan ayrılmalarını ve reddederlerse tahliye işlemlerine başlamalarını mı istemeliyim?

Gerçekten biraz tavsiyeye ihtiyacım var. Lütfen yardım eder misiniz?

İmzalı,

şaşkın

Büyük Hareket‘, yeni bir ev aramaktan ipotek başvurusuna kadar gayrimenkulün tüm ayrıntılarını inceleyen bir Unsur.net sütunudur.

Bir ev satın almak veya satmakla ilgili bir sorunuz mu var? Bir sonraki hamlenizin nerede olması gerektiğini bilmek ister misiniz? Aarthi Swaminathan’a e-posta gönder [email protected].

Sevgili Şaşkın,

Bir hamle yapmadan önce, ev sahibi olmak istemediğinizi söylediğiniz için eve sahip olmaya devam etmek mi yoksa satmak mı istediğinizi düşünün.

Bence birinci adım, sakinlerle iletişime geçmek ve kibarca, evin mülkiyeti el değiştirdiği için birimden çıkıp çıkamayacaklarını sormak. Durumu onlara açıklayın – piyasa fiyatlarının altında kiraladığınız için, önceden var olan bu ilişkiyi sonlandırmak istiyorsunuz ve ayrıca eyalet dışındayken bir kiralamayı yönetmeye de hevesli değilsiniz.

Ayrıca açık ve kararlı olun ve onlara birimi kiralamak istemediğinizi ve satmayı planladığınızı (veya sahip olabileceğiniz diğer planlarınızı) söyleyin.

Niyetiniz konusunda net olmalısınız. Çünkü evi satmadan önce kiracılardan kurtulmak istiyorsanız önünüzde zorlu bir yol var demektir.

Kirayı piyasa fiyatına yükseltebilir ve sonra ödeyip ödeyemeyeceklerini görebilirsiniz ki bu muhtemelen onları dışarı atmanın zor bir yolu olacaktır. Ya ödeyecekler, ya ödeyemeyecekler ve kirayı geç ödeyecekler ya da taşınacaklar.

Kiracı ile birlikte satmayı da düşünebilirsiniz. Gayrimenkul yatırımcıları, San Francisco’da olduğu için bu mülkü satın almakla ilgilenebilir. Bazıları ev sahibi olmakta ve piyasa ücretini ödemeyen kiracıların dağınıklığıyla uğraşmakta sorun yaşamayabilir.

Ancak kiracıları evden çıkarmaya kararlıysanız, ikinci adım tahliye sürecinin nasıl işlediğini anlamak için bir avukatla iletişime geçmek olacaktır.

San Francisco merkezli hukuk firması Zacks, Freedman & Patterson’da avukat olan Scott Freedman, Unsur.net’a kiralama olmadığı için birimin San Francisco yasalarına göre “yasa dışı” kabul edildiğini söyledi.

Ve “San Francisco’da kiralık bir birim ‘yasadışı’ olsa bile, bir ev sahibinin bir kiracıdan birimi boşaltmasını isteyip istemeyeceği, nasıl ve hangi şartlarla isteyebileceği açısından yasal bir birim olarak ele alınır” diye açıkladı.

Bu, bir ev sahibinin kiracıdan evi terk etmesini istemek için “Haklı Neden” listesinden en az bir nedene ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Ayrıca taşınma masraflarını da ödemeniz gerekiyor. Ve genellikle, bu insanlara 30 veya 60 gün önceden yazılı bir bildirimde bulunmanız gerekir.

Kendi başınıza yapabileceğiniz basit bir şey değil (avukat değilseniz.)

Freedman, sizin durumunuzda geçerli bir veya daha fazla “Haklı Sebep” olabileceğini söyledi. Ancak, listenin bir kiracıdan “sadece bir ev sahibi artık belirli bir birimi kiralamak istemediği için” ayrılmasını istemeyi içermediğini de vurguladı.

Ve bu kişilerin teyzenize belirlediği oranda zamanında kira ödediğini varsayarsak, yaptıkları kira ödemelerini görmezden gelip ödememiş gibi yapamazsınız, çünkü bir ilişkiyi ortaya çıkaran bir işlem geçmişi vardır. .

Ancak Freedman, bu ödemelerin sizi de riske attığını söyledi. “Ayrıca, kira toplamak teknik olarak yasa dışıdır. [illegal units]ve yasa dışı bir birimin kiralanması için uygun sigortayı almakta zorluk yaşanabilir” diye ekledi.

Just Causes ve yasa dışı birimler hakkında bilgi almak için San Francisco Rent Board’a ulaşmanızı tavsiye etti.

Ayrıca bir avukata danışın. Freedman, SF’de kiracı korumalarının güçlü olduğu ve “masum hataların bile sonuçlarının önemli olabileceği” konusunda sizinle aynı fikirde.

Sorularınızı e-posta ile göndererek, bunların Unsur.net’ta isimsiz olarak yayınlanmasını kabul etmiş olursunuz. Hikayenizi Unsur.net’in yayıncısı Dow Jones & Company’ye göndererek, hikayenizi veya onun versiyonlarını üçüncü şahıslar aracılığıyla da dahil olmak üzere tüm medya ve platformlarda kullanabileceğimizi anlıyor ve kabul ediyorsunuz..


İlginizi Çekebilir

Nvidia, AI dalgalanmasını ve yeni bir çip yapımı çağını nasıl beslemeyi planlıyor?

Nvidia Corp. İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang Salı günü, çip üreticisinin yapay zeka ve yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: