Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Baby Boomers, bin yıl boyunca ‘ev satın alma pazarında üstünlüğe sahip’

Baby Boomers, bin yıl boyunca ‘ev satın alma pazarında üstünlüğe sahip’

Yeni bir rapora göre, yüksek ipotek oranları ve ev fiyatları sayesinde baby boomers bin yıllık ev alıcılarını geride bıraktı.

göre bir yıllık rapor Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre baby boomers, geçen yılki %29’dan ev alıcılarının %39’unu oluşturuyor. Spektrumun diğer ucunda, Z Kuşağı alıcıların yalnızca %4’ünü oluşturuyor.

NAR, 24 ila 42 yaşları arasındaki Y kuşağının 2014’ten beri ulusal olarak en büyük alıcı grubu olduğunu, ancak paylarının 2021’de %43’ten geçen yıl %28’e düştüğünü söyledi.

“Çoğunluğu, onları hayallerindeki eve taşıyacak konut sermayesine sahip olan tekrar alıcılar.”


— NAR’da araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Jessica Lautz, baby boomers hakkında

NAR’da baş ekonomist yardımcısı ve araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Jessica Lautz yaptığı açıklamada, “Baby boom kuşağı ev satın alma piyasasında üstünlük sağlıyor” dedi.

“İster emekliliğin tadını çıkaracakları bir yer olsun, ister arkadaşlarının ve ailenin yanında bir ev olsun, bunların çoğu, onları hayallerindeki eve itecek konut öz sermayesine sahip tekrar alıcılar” diye ekledi. “Daha sağlıklı ve daha uzun yaşıyorlar ve yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde konut ticareti yapıyorlar.”

Çocuk bakımı giderleri, alıcıları engelleyen en büyük faktördü. Tüm alıcıların yaklaşık %36’sı bunun en büyük engel olduğunu söyledi. Bunu sağlık giderleri ve kredi kartı borcu izledi.

Uzmanlar, borcun ödenmesi ve peşinat için daha fazla tasarruf edilmesinin potansiyel alıcılara zarar veren diğer iki önemli faktör olduğunu söylüyor. NAR’a göre alıcıların bir ev için koydukları medyan miktar %14’tü.

NAR, yakın zamanda ev satın alan 4.800’den fazla kişiyle anket yaptı.

İlk kez alıcılar zorluklarla karşılaşıyor

2022’nin ikinci yarısında ipotek oranlarındaki artış ve yüksek konut fiyatı artışları, birçok ilk kez ev satın alan kişi için ev satın almayı zorlaştırdı.

İlk kez satın alanlar, tüm satın alma işlemlerinin %26’sını oluşturdu ve bu, NAR’ın verileri izlemeye başlamasından bu yana en düşük oran. Geçen yıl, ev satın alanların %34’ü ilk kez ev satın aldı.

İlk kez satın alanların çoğu Y kuşağıydı: 24 ila 32 yaşlarındaki genç Y kuşağının %70’i ve 33 ila 42 yaş arasındaki Y kuşağının %46’sı ilk kez alıcıydı.

Buna karşılık, boomers’ın yalnızca %9’u ilk kez alıcıydı.

“Ev sahibi olma istekleri güçlü ve birçoğu ilk emlak alımlarını yapmalarına yardımcı olması için aile destek sistemlerine güveniyor.”


— Jessica Lautz, baş ekonomist yardımcısı ve NAR’da araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı

Yaşları 18 ile 23 arasında değişen, grubun en küçüğü olan Z kuşağı, geçen yıl yetişti. Ev satın alma payları 2021’de %2’den 2022’de %4’e yükseldi.

Lautz, “En genç nesil ev alıcıları ve satıcıları olarak, Gen Z’nin pazara girdiğini görmek cesaret verici,” dedi. “Ev sahibi olma istekleri güçlü ve birçoğu ilk emlak alımlarını yapmalarına yardımcı olması için aile destek sistemlerine güveniyor.”

NAR ayrıca ev alıcılarını cinsiyete ve medeni duruma göre ayırdı. NAR, son alıcıların yaklaşık %61’inin evli çiftler olduğunu, %17’sinin bekar kadınların, %9’unun bekar erkeklerin ve %10’unun evli olmayan çiftlerin olduğunu söyledi.

Millennials, 2014’ten bu yana ulusal olarak en büyük alıcı grubuydu, ancak payları 2021’de %43’ten geçen yıl %28’e düştü.


— Ulusal Emlakçılar Birliği

Bu arada, ilk kez alıcılar, emlak merdivenine çıkmak için mücadele ediyor. Massachusetts’li 37 yaşındaki bir sosyal hizmet görevlisi olan Meg, bekar bir kadın olarak ilk evini aylarca aradıktan sonra Aralık 2021’de satın aldı.

O yılın Mayıs ayında annesinin vefatı, peşinatına giden bir mirasla sonuçlanmıştı.

Bir röportajda Unsur.net’e “Bir süredir peşinat için para biriktiriyorum” dedi. “Ama emlaktan biraz para almak, beni daha rekabetçi bir ev alıcısı yapan% 20’ye çıkmamı sağladı.”

Ayrıca Kamu Hizmeti Kredisi Bağışlama programının bir parçası olarak öğrenci kredilerinde yaklaşık 100.000 $ affedildi. “Bu, borç-gelir oranımı gerçekten değiştirdi” dedi. “Muhtemelen satın almamı sağlayan en büyük şey buydu.”

İşinden 5 dakika uzaklıkta iki yatak odalı bir ev buldu ve 330.000 dolarlık bir fiyatla teklif verdi.

“Daha arzu edilen posta kodlarından biri değil,” dedi. “Çok ucuz bir fiyat değildi ama karşılayabilirdim.”

“Ev sahibi olmak benim için her zaman uzun vadeli bir hedefti” diye ekledi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: