Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Babam 10 milyon dolarla emekli oldu ve kız kardeşime bir rehabilitasyon merkezi satın aldı. Çocuklarımın eğitimi için ödeme talebime hayır dedi. Ne yapabilirim?

Babam 10 milyon dolarla emekli oldu ve kız kardeşime bir rehabilitasyon merkezi satın aldı. Çocuklarımın eğitimi için ödeme talebime hayır dedi. Ne yapabilirim?

Kocam ve benim üniversite çağında üç harika çocuğumuz var ve büyük yaşam mücadelelerine rağmen her zaman kendi başımıza idare ettik. Emeklilik için 500.000 $ biriktirdik, ancak evimizin yalnızca 200.000 $ ‘ını ödeyebildik.

Beş yıl önce, zengin babam çocuklarımızın eğitimine yardım etmeyi teklif etti, bu hoş bir sürpriz oldu. Gayrimenkul ve emlak portföylerini içeren yaklaşık 8 milyon ila 10 milyon dolar arasında emekli oldu. Evi ve arabaları peşin ödeniyor.

Şimdi mi yoksa arazi yatırımı olgunlaştığında beş yıl sonra mı yardım isteyeceğimizi sormuştu. İkincisini istiyor gibiydi. Ben de “Tamam, beş yıl içinde yardım isteriz” dedim.

“51 yaşındayım ve kataraktım var, bu da çalışma yeteneğimi kısıtlıyor.”

Bu arada, ailem bir uyuşturucu rehabilitasyon merkezi işletmesi için 30 yaşındaki en küçük kız kardeşime 900.000 dolarlık bir ev satın aldı. Bu yatırım için ona ayda 5.000 dolar kira ödüyor. Kız kardeşim ve kocam, hayatlarını temizleyen ve çoğunlukla çok daha iyi durumda olan eski bağımlılar. Babamın aklı başında ama birine para, özellikle 900.000 dolar vermesi şaşırtıcı bir şekilde ona göre değil.

Ayrıca, büyük bir kâr karşılığında sattığı bir evi de bıraktı. Annem şimdi bunama hastası. 51 yaşındayım ve çalışma yeteneğimi sınırlayan bir kataraktım var. Çocuklarımızdan ikisi engelli ve eğitim yardımından gerçekten faydalanacak.

Sonunda geçen gün babama sordum, ama sorduğum için dağlar kadar utanç ve suçluluk hissettim. Kendisi gidene kadar çocuklarımıza eğitim için bir şey vermeyi planlamadığını söyledi.

Küçük kız kardeşim ve kocamın şimdi ve sonra tam anlamıyla her şeyi miras alacaklarından endişeleniyorum.

Ne yapabilirim?

Missouri’de Hayal Kırıklığı Hissetmek

Sevgili Duygu,

Neyi kontrol edebileceğinize odaklanın ve KORKU hakkında endişelenmeyin – gerçek gibi görünen gelecek deneyimler. Yani sağlığınıza, ailenize ve mali durumunuza odaklanın. Hepsi birbirine bağlı. Babanızın servetiyle ne yaptığı sizin kontrolünüz dışında ve söylediklerinize göre babanızın tüm servetini tek bir çocuğa bırakması pek olası görünmüyor.

Kataraktlarınız 1 numaralı önceliğinizdir. Medicaid katarakt ameliyatını karşılar, ancak astigmatizmi düzeltmek için lensler göz başına 1.500 dolara ve daha karmaşık problemler için göz başına 3.000 dolara kadar mal olabilir. Babanızın yardımı olsun ya da olmasın, bu konuyu ele almak, mali bağımsızlığınızı yeniden kazanmanıza ve işyerine yeniden girmenize yardımcı olacaktır. Babanın mirasına güvenemezsin.

Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezlerine göre, Medicare kullananlar için Orijinal Medicare, yine geleneksel cerrahi teknikler veya lazerler kullanılarak bir doktor gözetiminde onaylanmış katarakt ameliyatı maliyetinin %80’ini karşılıyor. Hasta diğer %20’yi ödemekten sorumludur ve Medicare muafiyeti vardır – Kısım B için 226 ABD Doları – karşılanmıştır.

‘Sağlığınıza, ailenize ve mali durumunuza odaklanın.’

Babanız, özellikle de madde kötüye kullanma geçmişleri varsa, parayı pervasızca harcama ihtimalinin daha yüksek olabileceğine inandığı çocuklar için bir vakıf kurabilir. Bu, servetlerini harcama veya parayı kötü yatırımlar için kullanma cazibesini azaltabilir. Böyle bir emanet, belki de belirli ayıklık koşullarını yerine getirirse, kızı için bir gelir sağlayabilirdi.

Büyükanne/torun ilişkisinin güzelliği, eğer tüm taraflar çocukları ilk sıraya koymayı kabul ederse, ebeveynlerle olan ilişkiden bağımsız olarak var olabilmesidir. 529 planı, üniversite masraflarını vergi açısından avantajlı bir şekilde biriktirmenin, yatırım yapmanın ve ödemenin akıllı bir yoludur.

“Kız kardeşinize 900.000 dolar verilmemiş olabilir.”

Meslektaşım Alessandra Malito’nun işaret ettiği gibi, torunları için vergi avantajlı 529 planları oluşturmak için büyükanne ve büyükbabalar ideal adaylardır. “Büyükanne ve büyükbaba, devlet destekli bir üniversite eğitim hesabı olan 529 planı oluşturduklarında, mali yardım başvurularını doldururken varlıklar çocuğa karşı sayılmaz” diye yazıyor.

En iyi hayatını yaşa. Çocuklarınıza ve evet, babanıza onun parasıyla ya da onsuz yaşayabileceğinizi gösterin. Kız kardeşinizin hayatı kendisine ait – onun rehabilitasyonuna yatırım yapmış olması ne kadar sinir bozucu olsa da. Kira ödediği düşünülürse, bu binayı/işi ona “verip vermediği” veya işine yatırım yapıp yapmadığı net değil.

Aylık 5.000 $’lık kirasını bağlama koymak gerekirse, %5,4 faizle 30 yıl boyunca 900.000 $’lık bir kredi, aylık yaklaşık 5.712 $’lık bir geri ödemeyle sonuçlanacaktır. Kız kardeşinize yaklaşık 1 milyon dolar doğrudan verilmemiş olabilir. Her iki durumda da, onu iyi bir şekilde kullandı ve bağımlılıkla benzer deneyimler yaşamış insanlara hizmet ediyor.

Yardım istemek çok zaman alır, ancak bir cevap beklemek veya aslında istemediğiniz bir cevap almak çok daha fazla zaman alır. Reddini işlemek, ne kadar adaletsiz görünse de, bu utanç ve suçluluk duygularını üretti. Bu, gururumuzun ve egomuzun zedelenmesinin zehirli israfıdır, ancak bu duygular yalnızca siz izin verdiğiniz ölçüde gerçektir. Onları işleyin ve bırakın gitsinler.

Siz veya bir aile üyeniz, bir akıl hastalığı veya madde kullanımı bozukluğu konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, 1-800-662-HELP (4357) veya TTY: 1-800-487-4889 numaralı telefondan SAMHSA’nın Ulusal Yardım Hattını arayın veya şu adrese posta kodunuzu gönderin: 435748 (HELP4U) numaralı telefonu arayın veya yardım almak için SAMHSA’nın Davranışsal Sağlık Tedavi Hizmetleri Bulucu’yu kullanın. Ayrıca burada SAMHSA’dan aileler için daha fazla kaynak ve tavsiye bulabilirsiniz.

sensen The Moneyist’e finansal ve etik soruları için [email protected] adresinden e-posta gönderebilir ve Quentin Fottrell’i şu adresten takip edebilirsiniz: Twitter.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

Kız arkadaşım ‘biraz’ öğrenci borcu olduğunu kabul etti, ancak az önce 83.000 dolar borcu olduğunu öğrendim. Yine de birlikte bir ev almayı planlamalı mıyız?

‘Ona güvenmiyorlar, ben de güvenmiyorum’: Yaşlı ebeveynlerim, kız kardeşimin banka hesaplarını boşaltacağından ve mallarını çalacağından korkuyor. Ne yapabiliriz?

‘Bir evlilik öncesi evlilik düşünüyorum’: Nişanlım benimle yaşamak için ABD’ye taşınıyor. Evimin parası ödendi. Tüm ev masraflarımı ödemesini istemek adil olur mu?


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: